23.02. / Face to Face – spotkanie performatywne, część 1: „Życie w cyberświecie”

436
0
Udostępnij
Kiedy:
luty 23, 2023@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-02-23T19:00:00+01:00
2023-02-23T19:15:00+01:00

23.02.2023 czwartek g. 19:00

Aktorzy Teatru Uhuru oraz Teatru Janusza z Domu Kultury „13 Muz” zapraszają serdecznie na pierwsze spotkanie inicjujące cykl wydarzeń o charakterze intelektualno-teatralnym.

Główną ideą spotkania i całego cyklu jest właśnie spotkanie „face to face” – czyli twarzą w twarz.

Angielski termin „face-to-face” oznacza bezpośredni kontakt występujący między osobami – głównie w obrębie małych grup społecznych. Taki kontakt daje możliwość bezpośredniej rozmowy, a także jednoczesnego odbioru przekazu werbalnego i niewerbalnego rozmówcy. Takie spotkanie daje możliwość podjęcia każdego ważnego tematu oraz szczerego wyrażenia własnych poglądów. Przeciwieństwem relacji typu face-to-face są kontakty za pośrednictwem różnego rodzaju urządzeń technicznych lub za pośrednictwem innych osób. „Face-to-face” jako koncepcja filozoficzna została wprowadzona przez francuskiego filozofa Emmanuela Levinasa.

I taka też będzie tematyka naszego pierwszego spotkania, kiedy zastanowimy się, co to znaczy spotkać się bezpośrednio i jak zmieniają się wzajemne relacje między ludźmi jeśli zostają sprowadzone tylko do kontaktów za pośrednictwem różnego rodzaju mediów elektronicznych – czyli jak wygląda nasze życie we współczesnym  cyberświecie.

Rozmowie towarzyszyć będą działania performatywne przygotowane przez aktorów, pojawią się odniesienia do przemyśleń Witkacego (Stanisława Ignacego Witkiewicza), Stanisława Lema czy niedawno wydanej książki prof. Andrzeja Zybertowicza pt. „Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce” krytykującą życie w świecie, w którym przez 24 godziny na dobę nieświadomie pracujemy dla wielkich firm technologicznych, przekazując im bezcenne dane. W którym sztuczna inteligencja zastępuje ludzką pracę, infosfera zatruta jest masą kłamstw i bzdur, a technologie, które powinny nam służyć, wymykają się nam spod kontroli i zaczynają nami rządzić.

Koncepcja i opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Realizacja: Aktorzy Teatru Uhuru i Teatru Janusza

Miejsce: Sala Kominkowa
Czas trwania: 120 min

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa