22.10. / Obejrzyj na YT / Czwartki Literackie 13 Muz. Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 65

245
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 22, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-10-22T19:00:00+02:00
2020-10-22T19:15:00+02:00

22.10.2020 czwartek g. 19:00 – Czwartki Literackie 13 Muz. Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 65

Uwaga! Brak wolnych miejsc – wszystkie wejściówki zostały pobrane

Obejrzyj na YouTubie

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie pod linkiem

Prowadzenie: Andrzej Skrendo

W ramach kolejnego wydarzenia z cyklu Czwartki Literackie „13 Muz” zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Kopackim i Markiem Majem oraz na promocję tomów poetyckich „Sonety, ody, wiersze dla Marianny” oraz „Teorie naiwne”.

„Sonety, ody, wiersze dla Marianny”
Sonet, oda, wiersz – ilu z nas, poza Andrzejem Kopackim, pozwoliłoby dziś sobie na taki triadyczny skok? Ilu by taki skok umiało wykonać? Odbicie jest tu z sonetu, z formy tyleż skodyfikowanej, co nieustannie modyfikowanej, uznawanej za sprawdzian umiejętności poetyckich autora. Potem test jeszcze trudniejszy: lądowanie i odbicie z ody, nie byle jakiej, bo asklepiadejskiej. Wreszcie lądowanie obunóż – i wiersze wolne.

Szczelne strofy sonetów i jeszcze szczelniejsza eolska metryka ód nie są dla Kopackiego gorsetem, bo autor opanował je do perfekcji. A opanowawszy, mógł je rozszczelnić i poluzować na tyle, że te formy mowy wysokiej otworzyły się na tumult współczesności: a to na kolokwializm albo wers ze szlagieru, a to znów na postać z masowej wyobraźni, jakąś sylfidę z tancbudy czy gwiazdora rocka. To rozwichrzenie pozostaje jednak w ryzach, przywołując na myśl piękny bezład, beau desordre, na jaki pozwalali sobie w odach ich klasycystyczni twórcy.

Można podczas lektury tropić historyczne wątki i odliczać miarę, byle tylko nie przeoczyć faktu, że ten teatr gestów i formuł, ta gra sztucznością i konwencją mogą być tu przede wszystkim wyrafinowanym kostiumem erotycznego impulsu w drodze przez słowo do słowa (Jerzy Jarniewicz).

„Teorie naiwne”
Drugi zbiór wierszy Marka Maja, programowo już bliskich piosence poetyckiej, wyraźniej niż poprzedni „Obrzeża i skraje” proponuje jej dojrzałą odmianę autorską. Kilka wcześniejszych utworów doczekało się muzyki i wykonania przez Ryszarda Leoszewskiego z jego Sklepem z Ptasimi Piórami, a niemal przebojem stała się aforystyczna fraza z efektownym chiazmem: „Wiem jak nie jest i nie wiem jak jest”. Lektura nowych utworów pozwala mówić o muzyczności potencjalnej, natomiast poetyckości – w najwyższym stopniu spełnionej. Teraz, kiedy to piszę, zapewne już grzeją się struny gitary szczecińskiego barda, by rymom Maja przydać dźwięku i wdzięku, choć tego ostatniego nie braknie i w przedmuzycznej formie wiersza, żyjącego przede wszystkim w cichej lekturze, która wymaga wrażliwości domyślnego słuchu (Piotr Michałowski).

Andrzej Kopacki
(ur. w 1959 r.) – eseista, poeta, tłumacz, literaturoznawca. Redaktor „Literatury na Świecie”, pracuje w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniony nagrodą dla tłumaczy Fundacji Roberta Boscha (2000) i „Europejski poeta wolności” (2012), a za twórczość liryczną – niemiecką nagrodą promocyjną im. Mörikego (2006). Mieszka w Warszawie. Opublikował m.in. tomy esejów: „Liryka Hansa Magnusa Enzensbergera” (1999), „Spod oka” (2002), „Literatura samonegacji” (2009), „Muszle w kapeluszu” (2012), „Rozmowa o drzewach” (2016); zbiory wierszy: „stan przejścia” (2002), „Chansons de gestes” (Austria 2005), „Kreski” (2006), „An der Ampel” (Austria 2011), „Bisweilen andere Launen” (Niemcy 2017), „Inne kaprysy” (FLiHB, FORMA 2019), „Sonety, ody, wiersze dla Marianny” (FLiHB, FORMA 2020)). Autor sztuki teatralnej „Kokaina” (2003) oraz napisanej wspólnie z Anną Górecką powieści „Dwoje” (2017). Redaktor i współtłumacz zbioru wierszy Hansa Magnusa „Enzensbergera Ausgewählte Gedichte / Utwory wybrane” (2001) oraz Bertolta Brechta „Ten cały Brecht” (2012). Na język polski przekładał utwory takich autorów jak: Gottfried Benn, Durs Grünbein, Michael Krüger, Max Weber, Walter Benjamin i Golo Mann.

Marek Maj
(ur. w 1962 r. w Szczecinie) – poeta, autor tekstów piosenek, sztuk teatralnych i spektakli poetyckich.
Wydał tomy wierszy „Obrzeża i skraje” (FORMA 2012) i „Teorie naiwne” (FORMA 2020).

Wstęp wolny – link do wejściówek

Wydarzenie na FB

Udostępnij