22.06. / Galeria Foyer – „Historia Kobiet”

1411
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 22, 2022@17:00 – lipiec 29, 2022@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-06-22T17:00:00+02:00
2022-07-29T18:00:00+02:00

22.06.2022 środa g. 17:00

Zdjęcia z wernisażu

22 czerwca o godz. 17:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – wstęp wolny.

Wystawa czynna: 22.06.-29.07.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny.

Zachęcone sukcesem naszej pierwszej wystawy z 2021 r. pt. „Ja w mieście, miasto we mnie” postanowiłyśmy sięgnąć po kolejny, ważny dla nas temat – prawdziwą historię kobiet. Kobiet, które dokonały ważnych odkryć w nauce, osiągnęły sukces w sztuce, zapisały się bohaterstwem w historii lub są obecne w powszechnej świadomości poprzez legendy i mity. Przez sztukę oddajemy hołd tym wyjątkowym kobietom, których zasługi dziś nie są doceniane, pamiętane lub zostały przywłaszczone przez mężczyzn. Poprzez naszą pracę artystyczną uleczamy to, co było zranione, odkłamujemy to, co zostało zakłamane.

Jest nas jedenaście. W każdej z nas inna krew. Wybrałyśmy sylwetki kilkunastu wybitnych kobiet i archetypów, które są w naszym życiu ważne lub stały się naszym wzorem do naśladowania. I wykonałyśmy ich portrety, bardzo subiektywne, ale jednocześnie prawdziwe. Życiorysy naszych bohaterek, równie fascynujące, co trudne, spowodowały, że zanurzyłyśmy się we własnych emocjach, transformując w procesie twórczym to, co siedziało głęboko w naszych duszach. Z tych artystyczno-emocjonalnych podróży wyłoniły się piękne i prawdziwe obrazy oraz rzeźby.

Chciałybyśmy, aby ta wystawa skłaniała do refleksji nad historią naszej cywilizacji. Jest swego rodzaju manifestem, który ma przywrócić kobietom należne im miejsce. Uważamy, że marnotrawienie potencjału kobiet jest po prostu dziejowym błędem. To przecież patriarchat przyczynił się w dużej mierze do wypaczenia kobiecości zakuwając ją w sztywne ramy obyczajowości. Kobiecość została sprowadzona do cech fizycznych i umiejętności rodzenia dzieci. Zatraciła zdolność czucia i pojmowania siebie, a także swojej seksualności. Najpierw demonizowana (czasy inkwizycji, palenia na stosach czarownic), wykluczana (odebranie praw, liczne zakazy i nakazy, podporządkowanie mężczyznom), poniżana (uprzedmiotowienie, wykorzystywanie i manipulacja), a na koniec skutecznie zniewolona poprzez odebranie zarówno kobietom, jak i mężczyznom ich boskiej natury.

Nie ma dobrej sztuki, która najpierw nie połknęłaby całego zła. Dlatego niech ta wystawa dla wszystkich będzie wezwaniem:

„Naszym zadaniem jest dostrzec negatywne przekonania i nieprawdziwe historie dotyczące istoty kobiecości, wybaczyć to, co złe, i wybrać inną drogę. Nadszedł czas, aby wszystkie kobiety dały wyraz swej „soczystej” kobiecości, bez względu na to, co inni mają na ten temat do powiedzenia. Nadszedł czas na stworzenie nowej historii” – Rachael Jayne Groover

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa