21.09. / Poniedziałek Jazz Fana – Maciej Sikała / Leszek Kułakowski

822
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 21, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-09-21T19:00:00+02:00
2020-09-21T19:15:00+02:00

21.09.2020 poniedziałek g. 19:00

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na: www.bilety.fm

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie i wydrukowanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dziękujemy uprzejmie!

Duet Maciej Sikała / Leszek Kułakowski to najnowszy projekt dwóch wyśmienitych i doświadczonych muzyków i wykładowców jazzowych. Skład duetu gwarantuje jazz na najwyższym poziomie, nowatorską ale też pełną słowiańskiej melodyki i odniesień do innych gatunków muzyki.

Maciej Sikała – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat wielu konkursów i wyróżnień między innymi:
– I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r.
– nagroda pr. III Polskiego Radia „Mateusz” ‘95.
– I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon tenorowy w latach 1995-2005 oraz w 2010.
– I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon sopranowy w roku 2001.

Nagrywał i koncertował z czołowymi muzykami zza granicy, tj. Lester Bowie, Kenny Wheeler, Eddie Henderson,Tim Haggans, Billy Harper, Billy Hart, Joanne Brackeen, David Liebman, Ronnie Burrage, David Kikoski, Wayne Dockery, Reggie Workman i inni. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera.

Współpracował z całą czołówką polskich jazzmanów tj. Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer, Wojciech Niedziela, Artur Dutkiewicz i wielu, wielu innych. Obecnie współpracuje z Kwartetem Piotra Wojtasika, Leszka Kułakowskiego, Kuby Stankiewicza, z Bogdanem Hołownią w duecie, z kwintetem Tomka Grochoty i Ilony Damięckiej, z Tylerem Horny i Piotrem Lemańczykiem. Koncertował m.in. w Rosji, Rumunii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, Francji, Izraelu, Kanadzie, Austrii, na Litwie i Białorusi, we Włoszech. Maciej Sikała nagrał ok. 50 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody „Fryderyk”.

Jest doktorem habilitowanym i wykładowcą w klasie saksofonu o kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa).

Leszek Kułakowski – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem, oraz kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne – od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne.

Leszek Kułakowski jest prof. Akademii Pomorskiej w Słupsku, dyrektorem Instytutu Muzyki PAP w Słupsku oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku – prowadząc klasę kompozycji, oraz kierownikiem i założycielem kierunku „jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem („Aleatomodalblues”), serializmem („Seriablueslizm”), polimodalizmem i politonalnością („Gonitwa nr 7”). Fascynacja muzyką i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival (odbywającego się w Słupsku i Gdańsku), by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego „Chopinem Jazzu”.

Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: „Missa Miseri Cordis” – na solistów, chór i orkiestrę, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą, „Sketches for jazz trio & symphony orchestra”, „Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” – na trio jazzowe i orkiestrę, „Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu), oraz „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” – na big band jazzowy. Współpracował z wieloma czołowymi postaciami amerykańskiego i polskiego jazzu: Eddie Hendersonem, Eddem Schullerem, Christine Corea, Steve Grooverem, Christine Jueneman, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Żądło, Kazimierzem Jonkiszem, Jackiem Pelcem, Piotrem Wojtasikiem, Maciejem Sikałą, Jackiem Kochanem, Mikołajem Trzaską, Jackiem Niedzielą, Grażyną Auguścik, Markiem Bałatą, Marcinem Jahrem, Adamem Pierończykiem, Olem Walickim, Krzysztofem Przybyłowiczem, Adamem Czerwińskim, Emilem Kowalskim, Piotrem Kułakowskim, Dominikiem Bukowskim, Wojtkiem Staroniewiczem, Adamem Wendtem, Przemysławem Dyakowskim, Januszem Mackiewiczem.

Koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych.

Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe                  
Al. Wojska Polskiego 90. 70-482 Szczecin                    
www.zsj.com.pl
www.facebook.com/poniedzialekjazzfana
biuro@zsj.com.pl

Partner: Dom Kultury „13 Muz”
Pl. Żołnierza Polskiego 2
www.13muz.eu

WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

Bilety – 30 zł do nabycia:
– online na www.bilety.fm
– biuro ZSJ – rezerwacja tel.: 607 421 254

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa