22.04.-już na YT / Inspektor Jass & Poniedziałek Jazz Fana – Ilona Damięcka & Tomasz Licak Quintet (online)

405
0
Udostępnij
Kiedy:
Kwiecień 22, 2021@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-04-22T19:00:00+02:00
2021-04-22T19:15:00+02:00

22.04.2021 czwartek g. 19:00

Premiera na kanale YouTube Domu Kultury „13 Muz” oraz na kanale YouTube Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego w dniu 22 kwietnia 2021 czwartek, godzina 19:00 – wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona.

Zdjęcia z koncertu.

Internetowa kooperacja Inspektora Jassa (cykl comiesięcznych spotkań z jazzem w Domu Kultury „13 Muz”) oraz Poniedziałku Jazzu Fana (projekt Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Jazzowego), której owoce, a ściślej dźwięki będą mogli Państwo kosztować już wkrótce.

Współpraca pianistki Ilony Damięckiej i saksofonisty Tomasza Licaka zaczęła się w 2012 roku. Tworząc wspólny kwartet nastawiony na wykonywanie ich autorskiej muzyki, do współpracy zaprosili znakomitych muzyków. Projekt prowadził aktywną działalność, koncertując w klubach i na największych festiwalach w Polsce (m.in Jazz w Lesie, Kraków Summer Jazz Festiwal).

Koncerty zostały znakomicie odebrane przez publiczność i krytyków, którzy zwracali uwagę na autorski i różnorodny, barwny charakter muzyki wykonywanej przez zespół. W roku 2018 liderzy zdecydowali się poszerzyć skład o drugi instrument dęty, zmieniając skład zespołu na kwintet. Muzycy zdecydowali się również podjąć nowe wyzwanie, podejmując się aranżacji i wykonania pieśni Stanisława Moniuszki na kwintet jazzowy. Tak powstał pomysł na „Pieśni Polskie vol. 1”. Jest to album zawierający zbiór utworów Feliksa Nowowiejskiego, Stanisława Moniuszki oraz Mieczysława Karłowicza, zaaranżowanych na jazzowo. Zespół nagrał płytę w składzie Ilona Damięcka, Tomasz Licak, Michał Jan Ciesielski, Paweł Grzesiuk i Adam Golicki.

Ilona Damięcka – pianistka jazzowa, wokalistka i kompozytorka. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką konkursu kompozytorskiego Krzysztofa Komedy w Słupsku (w 1999 roku). Nagrała kilka płyt z własnymi zespołami, które zdobyły uznanie krytyków i słuchaczy m.in. „Hurr up”, „Hope” czy „Monk’s Midnight” z utworami Theloniousa Monka. Równie entuzjastycznie przyjęto kolejną płytę  „Pieśni Polskie vol.1” – wspólny projekt z saksofonistą Tomaszem Licakiem. Ma za sobą współpracę z takimi wybitnymi muzykami jak Janusz Muniak, Andrzej Cudzich, Maciej Sikała, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Małek, Henryk Miśkiewicz, Marcin Pospieszalski, Przemek Dyakowski, Ewa Uryga, Natalia Niemen, Mieczysław Szcześniak, Eric Allen, Francesca Bertazzo Hart, Helga Plankensteiner, Tomasz Licak.

Tomasz Licak – saksofonista jazzowy i kompozytor, absolwent duńskich uczelni – Carl Nielsen Academy of Music w Odense oraz Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Laureat nagród Grand Prix Jazz nad Odrą oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej. Kompozytor i aranżer muzyki dla różnorodnych zespołów jazzowych od trio do big-bandu. Autor muzyki filmowej i teatralnej. Do tej pory nagrał 15 płyt z muzyką improwizowaną, jazzową i rockową. Jego podejście do muzyki, nowoczesne i otwarte, oparte na solidnych fundamentach jazzowych, ugruntowały lata pobytu w Danii i współpraca ze wszechstronnymi muzykami europejskimi.

Jako kompozytor pisze i aranżuję muzykę na big-band. Do najbardziej znanych dokonań w tej dziedzinie należą aranżacje pieśni kompozytorów polskich (Feliksa Nowowiejskiego) oraz duńskich (Oluf Ring). Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wspólnie z Domem Kultury „13 Muz” od 4 lat prowadzi autorski cykl koncertów pn. „Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle” – odbywających się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Każdy koncert opatrzony jest opowieścią o historii jazzu.

Zespół wystąpi w składzie:
Ilona Damięcka – piano
Tomasz Licak – saksofon tenorowy
Michał Ciesielski – saksofon altowy
Paweł Grzesiuk – kontrabas
Adam Golicki – perkusja

Organizatorzy:
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe
Dom Kultury „13 Muz”

Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin

Więcej na www.zsj.com.pl i na www.facebook.com/poniedzialekjazzfana

Wydarzenie na FB

Udostępnij