18.11. / „Słowo stało się ciałem – czyli seksodyna 3021” – spektakl Teatru Janusza inspirowany twórczością Stanisława Lema

508
0
Udostępnij
Kiedy:
listopad 18, 2022@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-11-18T19:00:00+01:00
2022-11-18T19:15:00+01:00

18.11.2022 piątek 19:00

Jest rok 3021. Ziemia po wielu rewolucjach i ewolucjach technologicznych uległa całkowitemu zniszczeniu, ale ludzkość dzięki sztucznej inteligencji i cyber-biotechnologii przeniosła się na inne galaktyki, mieszkańcy starej Ziemi stali się cyborgami z bionicznymi śladami dawnej planety. Ziemia przez dłuższy czas jako kosmiczny wrak pozostawała całkowicie bezużyteczna. Postanowiono ją jednak „odrestaurować”, dzięki zachowanym genom odtworzono faunę i florę, przywrócono do życia dinozaury i wszystkie inne dawno wymarłe gatunki – w tym także w pełni oryginalnego biologicznego człowieka. Stara planeta odżyła w nowej formie jako rezerwat, kosmiczna atrakcja turystyczna o nazwie „Park Ziemia”, kolebka międzygalaktycznej cywilizacji, którą zamieszkują obecnie nowi cybernetycznie udoskonaleni ludzie. Te właśnie cyborgi z innych galaktyk jako kosmiczni turyści przybywają na Ziemię, aby odnaleźć coś, czego nie ma już w całym kosmosie, ślady uczuć i dawnego prawdziwego życia…

W tej przygodzie ze starą Ziemią – jak się okazuje – bardzo przydatny staje się pewien preparat cyber-bioniczny o tajemniczej nazwie „seksodyna”, sprzedawany w tajemnicy przed Jej Wspaniałością i Wszechobecnością Sztuczną Inteligencją, która jest Panią Wszechświata.

Spektakl powstał w trakcie warsztatów teatralnych inspirowanych twórczością Stanisława Lema w ramach projektu „Słowo stało się ciałem – czyli co się sprawdziło z przepowiedni Lema”, realizowanego w Domu Kultury „13 Muz”. Twórcami i wykonawcami spektaklu są seniorzy skupieni w Salonie Artystycznym Seniorów SAS. Zdanie z Biblii „Słowo stało się ciałem” oraz motywy z twórczości science fiction Lema stały główną inspiracją podczas tworzenia spektaklu. Należy je rozmieć tak, że dawno głoszone idee właśnie się urzeczywistniają na naszych oczach, a prorocza wizja Stanisława Lema również zaczyna przybierać widzialną formę.

W 2021 roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. Lem był niezwykłym pisarzem i jednocześnie wizjonerem. W swojej pierwszej książce pt. „Astronauci” z 1951 roku przewidział powstanie internetu i wielu innych zjawisk i wynalazków, między innymi – zmierzch książek papierowych oraz powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków. Wśród jego śmiałych wizji były kwarcowe płytki do przechowywania danych, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i roboty na polu walki. To jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – jego książki przełożono na ponad 40 języków. Sprzedały się w ponad 30. milionach egzemplarzy.

Pomysł, reżyseria i opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Scenariusz: Janusz Janiszewski i zespół, realizacja zespołowa
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Maja Olendzka
Współpraca muzyczna: Pauline Lemańska
Występują: aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czas trwania spektaklu: 70 min
Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa