18.10. / „Zatuszować rzeczywistość” – zbiorowa wystawa malarstwa

1609
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 18, 2023@17:00 – listopad 10, 2023@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-10-18T17:00:00+02:00
2023-11-10T18:00:00+01:00

18.10.2023 środa g. 17:00

Zdjęcia z wernisażu

18 października (środa) o godz.17:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – wstęp wolny.

Wystawa czynna: 18.10.-10.11.2023 (z wyjątkiem 11.11.) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny.

„Zatuszować Rzeczywistość” to zbiorowa wystawa malarstwa czwórki artystów (Marek Rydzewski, Marta Deptuła, Mateusz Lisiewicz, Krzysztof Mliczek), którzy zapraszają do ich świata fantazji, snów, czasem koszmarów i iluzji. To podróż pełna alegorii i metafor, koloru i mroku, ale również piękna i jego ulotności, potworności ale wysmakowanych. Artyści przeobrażając rzeczywistość za pomocą farb, pędzli i wyobraźni prowadzą nas za pośrednictwem surrealistycznych wizji, wysublimowanych kolaży, antropomorficznych stworzeń, postaci nie zawsze miłych dla oka, w przestrzenie realizmu magicznego i jego nieskończonego wyobraźnią uniwersum. Mieszają style i konwencje poszukując nowych środków wyrazu, jednocześnie oddając hołd dawnym oraz współczesnym mistrzom malarstwa od Boscha, Caravaggia, Rembrandta, po Malczewskiego czy Beksińskiego. Inspiracje czerpią z obserwacji otaczającego świata, snów, literatury, filmów, muzyki.

Choć w swoich pracowniach przechowują wiele prac, to niezwykle rzadko prezentują je szerszej publiczności. Ich obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce oraz za granicą. To jedna z pierwszych wystaw tej grupy artystów, na co dzień związanych z branżą tatuażu i wielokrotnie nagradzanych na polskiej i międzynarodowej scenie.

Malarze zachęcają do dowolnej interpretacji ich dzieł, ponieważ dla każdego mogą one mieć inne znaczenie i wydźwięk.

Marek Rydzewski
Absolwent i wychowanek Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie, malarz, grafik, uczestnik kilku malarskich wystaw grupowych, wielokrotnie nagradzany artysta tatuażu, m.in. w Mediolanie, Warszawie, Szczecinie, Kiel.

Marta Deptuła
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży, malarka, kaligrafistka, plastyk, tatuażystka, uczestniczka wielu wystaw i konwencji sztuki w Polsce.

Mateusz Lisiewicz
Swoje malarskie doświadczenie zdobywał w pracowni Marcina Sarzyńskiego w Warszawie, pasjonat sztuki dawnej i realizmu, zawodowo doceniany tatuażysta w międzynarodowym środowisku tatuażu artystycznego.

Krzysztof Mliczek
Samouk, podpatrujący swoich bardziej doświadczonych na polu malarskim kolegów, grafik, tatuażysta z kolekcją międzynarodowych nagród z Niemiec, Holandii oraz Polski.

Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa