17.09. / Dzień św. Witkacego 2020 w DK „13 Muz” – 81. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza

132
0
Udostępnij
Kiedy:
Wrzesień 17, 2020@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-09-17T18:00:00+02:00
2020-09-17T18:15:00+02:00

17.09.2020 czwartek g. 18:00, wstęp wolny

Uwaga! Brak wolnych miejsc – wszystkie wejściówki zostały pobrane

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na: www.bilety.fm

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie i wydrukowanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dziękujemy uprzejmie!

Dom Kultury „13 Muz” zaprasza na „Dzień św. Witkacego”, program poświęcony 81. rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). W obliczu ostatecznej katastrofy, po napaści na Polskę w roku 1939 przez dwa „zbratane” ze sobą państwa totalitarne artysta widział dla siebie tylko jedno wyjście. Kiedy uciekając przed Niemcami na wschód 17 września z komunikatu radiowego dowiedział się o wkroczeniu Armii Radzieckiej na teren Rzeczypospolitej, pozostało mu ostatnie i „jedyne wyjście”. 18 września o poranku popełnił samobójstwo. Niewątpliwie do tego desperackiego kroku pchnęło Witkacego wiele zdarzeń i okoliczności, z których najważniejszą była jednak wiadomość o agresji Sowietów na Polskę. Pisarz miał przeczucie nadciągającej groźby totalitaryzmu, który zniszczy indywidualność jednostki oraz dotychczasowe wartości naszej cywilizacji.

Dlaczego Witkacy w Szczecinie?
Szczecin jest jednym z „miast Witkacego”, ponieważ nasza Książnica Pomorska ma w swoich zbiorach bogate archiwum tego niezwykłego artysty. Na witkacjana składają się unikatowe fotografie autorstwa Witkacego, listy, rysunki, obrazy. Zbiory zostały pozyskane od Marii Flukowskiej, której archiwum męża przekazała Jadwiga Witkiewiczowa, wdowa po Witkacym. Perłą wśród tych niezwykłych archiwaliów jest kolekcja 1275 listów, jakie pisał Witkacy do swojej żony Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej, wnuczki Juliusza Kossaka. Listy obejmują lata 1923-1939 i są niezwykłym zapisem osobistych emocji i uczuć jak i znakomitym portretem środowiska artystycznego i elit intelektualnych II Rzeczypospolitej.

Kim był Witkacy?
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), znany też pod pseudonimem Witkacy, to najoryginalniejsza postać literatury dwudziestolecia międzywojennego, osobowość niezwykle barwna, o wręcz renesansowym zakresie zainteresowań. Był filozofem, teoretykiem, sztuki, malarzem, fotografem, twórcą powieści i dramatów. Wielu widziało w nim jedynie skandalistę i prowokatora lubującego się w gorszeniu nobliwej publiczności, niewielu – artystę wykraczającego poza swój czas, proroka nadchodzącej katastrofy duchowej ludzkości.

Warto znać i poznawać Witkacego, bowiem był to:
„Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa i nie słabnie.”

Cytat za:  http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

Program „Dnia św. Witkacego”

Godz. 18:00 – Inauguracja
1. Promocja najnowszego numeru czasopisma „Witkacy” wydawanego przez Instytut Witkacego w Warszawie – spotkanie z Przemysławem Pawlakiem, szefem Instytutu Witkacego w Warszawie, wydawcą czasopisma „Witkacy”.
2. Prezentacje multimedialne zdjęć archiwalnych ukazujących sylwetkę i życie Witkacego.
Czasopismo „Witkacy” wydawane jest przez Instytut Witkacego w Warszawie, który powstał niedawno z inicjatywy grupy witkacologów. Celem głównym Instytutu Witkacego jest popularyzacja twórczości literackiej, artystycznej i filozoficznej oraz upowszechnianie dorobku naukowego, wiedzy o życiu, rodzinie i otoczeniu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ale także poszukiwanie zaginionych dzieł, gromadzenie, digitalizacja, konserwacja, opracowanie naukowe i udostępnianie zbiorów o charakterze muzealnym i archiwalnym. Ważnym zadaniem dla współczesności jest dbanie o trwałą obecność dzieł artysty w światowym obiegu kultury i sztuki, prowadzenie badań naukowych oraz uczestniczenie w krajowych i międzynarodowych projektach poświęconych Witkacemu.
http://www.witkacy.eu/

Godz. 18.30 – “Vitkatius febris epidemici – pacjenci zero, nosiciele i drogi zakażeń” – wykład z prezentacją Przemysława Pawlaka z Instytutu Witkacego, w którym obala mit, że Witkacy był odkryty dopiero w latach 50. i 60. przez Konstantego Puzynę i innych literaturoznawców czy artystów. Porusza także temat nieco aktualnie “pandemiczny” prezentując wybrane wątki “chorobowe” z czasów Witkacego, przywołując także m.in. sylwetki Miłosza czy Irzykowskiego oraz fakty z okupacyjnego życia kulturalnego w podkrakowskich dworach.

Godz. 19:30 – „Listy Witkacego, nie tylko do żony”

1. Rozmowa o epistolografii i filozofii
Witkacy znany jest jako geniusz wyprzedzający swoją epokę i artysta o wielu talentach. Był malarzem, rysownikiem, fotografikiem, dramaturgiem, aktorem, reżyserem, powieściopisarzem, filozofem, a także teoretykiem i krytykiem sztuki. Jego twórczość – podobnie jak osobowość – nie poddaje się łatwym i jednoznacznym ocenom. Witkacy już za życia miał zarówno gorliwych wyznawców, jak i zagorzałych przeciwników. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny, w tym ważną spuściznę epistolograficzną – świadectwo zmagań artystycznych i zawirowań życiowych.

W rozmowie udział wezmą: Andrzej Skrendo oraz Jerzy Madejski z Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, Przemysław Pawlak z Instytutu Witkacego oraz Cecylia Judek, przez wiele lat związana z Książnicą Pomorską. Spotkanie poprowadzi Paweł Dziel.

2. Listy w interpretacji aktorskiej
Listy Witkacego i drobne formy poetyckie jako suplement artystyczny do rozmowy czytać będą aktorzy Teatru Uhuru i Teatru Janusza z Domu Kultury „13 Muz” pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego.

Opieka merytoryczna i organizacyjna nad wydarzeniem:
Janusz Janiszewski
Dom Kultury „13 Muz”
e-mail: j.janiszewski@13muz.eu
mobile: +48 501 791 491
www.13muz.eu / fb.com/13muz 
Miejsce: Hol oraz Sala Kominkowa DK „13 Muz”
Wydarzenie na FB
Wejściówki

Udostępnij