16,17,18.09. / „Magia rzeczywistości”. Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz”

921
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 16, 2023@17:00 – wrzesień 18, 2023@17:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-09-16T17:00:00+02:00
2023-09-18T17:00:00+02:00

16,17,18.09.2023 sobota, niedziela, poniedziałek g. 17:00

16.09.2023 (sobota) Dom Kultury „13 Muz”
17.09.2023 (niedziela) Dom Kultury „13 Muz”
18.09.2023 (poniedziałek) Zatom – wyjazd i powrót zorganizowanym autokarem

Polska premiera sztuki „Magia w wistości Rzeczy”
W ramach tegorocznej, kolejnej już edycji Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz” w sobotę 16 września oraz w niedzielę 17 września odbędzie się prapremiera polska sztuki teatralnej pt. „Magia w wistości Rzeczy” autorstwa Violi Conrad na bazie publikacji Guida Stemmego „Od Królewca do El Biar”. Na prapremierę spektaklu zapraszamy w jeden z dogodnych dla Państwa terminów: w sobotę 16 lub niedzielę 17 września. Podczas spektaklu będą mieli Państwo jedyną i niepowtarzalną okazję spotkać się z dwiema najwybitniejszymi postaciami polskiej literatury XX wieku w jednym miejscu. Sztuka poprzedzona będzie wystawą w Galerii Foyer i zakończona wystawą w sali teatralnej z możliwością rozmowy z autorami i aktorami.

Spotkanie Witkacego z Gombrowiczem
„Rzeczywistość jest prawdziwa tylko wtedy, gdy jest magiczna”
W sztuce spotykają się Witkacy i Gombrowicz, którzy wiedzą, że rzeczywistość jest prawdziwa tylko wtedy, gdy jest magiczna. Magia jest jej źródłem, jej podstawą – bez magii brak jej decydującego wymiaru. Sztuce towarzyszą prace fotograficzne i collage, które zapraszają odwiedzających do podążania tą wspólną płaszczyzną, do dzielenia się nią (poza miejscem i czasem).

Dom Kultury „13 Muz” zaprosił do Szczecina autorkę sztuki, która przyjedzie z południowych Niemiec aby wraz z publicznością spotkać się z tymi wyjątkowymi osobowościami polskiej literatury, sztuki i filozofii z pierwszej połowy XX wieku i nie tylko. Sztuka będzie dostępna w języku polskim i niemieckim.

Sztuka „Magia w wistości Rzeczy”
Autorka: Viola Conrad
Sztuka powstała na bazie publikacji Guida Stemmego „Od Królewca do El Biar”.
Reżyseria i realizacja: Janusz Janiszewski oraz aktorzy Teatru Janusza i Teatru Uhuru z Domu Kultury „13 Muz”

O autorach
Guido Stemme patrzy na życie i literaturę z perspektywy hermeneutycznej. Jego praca leży na styku filozofii i pedagogiki oraz sztuki i cyfrowej technologii. Postrzega nauczanie jako ponadsektorowy proces nieustannego ćwiczenia w rozwijaniu i kwestionowaniu własnej pozycji. „Człowiek ludzki”, człowiek przed jakąkolwiek klasyfikacją, jest centralnym punktem wyjścia, do którego zawsze trzeba znaleźć drogę i do którego trzeba zawsze powracać. W Polsce zaprezentował „Das Leben ist schön” (Życie jest piękne”) podczas 9. Festiwalu Sztuki Efemerycznej w Sokołowsku w 2019 r. Więcej na stronie: https://guidostemme.de/contexts-2019/

Viola Conrad, urodzona na Śląsku, dorastała w Katowicach. Od 1989 r. mieszka w Niemczech i jednocześnie w Polsce. Pod koniec lat 90. założyła pensjonat Binduga nad rzeką Drawą, „miejsce dla wtajemniczonych”. Studiowała w Tybindze na Wydziale Filologii Słowiańskiej. W 2010 r. powołała do życia Warsztat Literacki im. Aglai Veteranyi. Obecnie studiuje kulturoznawstwo na Uniwersytecie w Hagen. Największym uczuciem darzy książki i Witkacego (Stanisława Ignacego Witkiewicza), potem długo, długo nic, wreszcie czarno-białą fotografię, konie i ogród.

Janusz Janiszewski, aktor, reżyser, scenarzysta, animator kultury. W Domu Kultury „13 Muz” od kilku lat prowadzi grupy artystyczne tworząc programy sceniczne i spektakle teatralne, m.in. Salon Artystyczny Seniorów, Teatra Janusza oraz Młodzieżową Pracownię Teatralną Teatr Uhuru. Jest także pomysłodawcą i organizatorem corocznych Dni Witkacego w Domu Kultury „13 Muz”, także we współpracy z Instytutem Witkacego w Warszawie, Uniwersytetem Szczecińskim i Książnicą Pomorską w Szczecinie.

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 20 zł / 16.09.2023 (sobota) Dom Kultury „13 Muz” g. 17:00 / 17.09.2023 (niedziela) Dom Kultury „13 Muz” g. 17:00

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

18.09.2023 poniedziałek g. 17:00 – Spotkanie w Warsztacie Literackim Aglai Veteranyi w Zatomiu (Gmina Drawno)
Wyjazd i powrót zorganizowanym autokarem (około 100 km w jedną stronę).

Zakończenie Dni Witkacego odbędzie się w Warsztacie Literackim Aglai Veteranyi w Zatomiu pod „13-stką”, gdzie nad rzeką Drawą spotykają się literatura, malarstwo, filozofia i fotografia, a którego członkiem honorowym jest Olga Tokarczuk. W programie znajdą się m.in. utwory poetyckie i prozatorskie twórców Dni Witkacego w dwóch językach, nieznane w Polsce teksty Aglai Veteranyi w tłumaczeniu Violi Conrad, prace malarskie inspirowane twórczością Witkacego i filozoficzne rozmowy przy ognisku.

W programie:
– Wystawa malarstwa i nieznanych prac inspirowanych twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza

– premierowa prezentacja fragmentów tłumaczenia na język niemiecki „Demonizmu Zakopanego” – artykułu prasowego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza pochodzącego z 1919 i pierwotnie ogłoszonego w dwutygodniku „Echo Tatrzańskie”. Tłumacze – Viola Conrad i Guido Stemme przedstawiają swoje spotkanie z Witkacym i Zakopanem roku 1919

– Wiersze Janusza Janiszewskiego w tłumaczeniu Violi i Petera Conrad w nawiązaniu do słów Olgi Tokarczuk, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018: „Tłumacze mogą uratować świat”

– Nieznane teksty Aglai Veteranyi w tłumaczeniu Violi Conrad. W tle wystawa prac Ludvika Farcasa, czeskiego malarza i współczesnej martwej natury w fotografii – prace przygotowane do zbioru „Natura morte”

Bilety: 30 zł / 18.09.2023 (poniedziałek) Zatom – wyjazd i powrót zorganizowanym autokarem g. 17:00

Bilet upoważnia także do przejazdu zorganizowanym autokarem do miejsca prezentacji i z powrotem (około 100 km w jedną stronę). Wyjazd odbędzie się o godz. 14:00 z parkingu przy domkach profesorskich (skrzyżowanie: plac Żołnierza Polskiego / Farna); zbiórka o godz.13:45. Wyjazd powrotny z Zatomia około godz. 20:00.

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Kilka słów o patronach wydarzeń

Dlaczego Witkacy w Szczecinie?
Szczecin jest jednym z „miast Witkacego”, ponieważ nasza Książnica Pomorska ma w swoich zbiorach bogate archiwum tego niezwykłego artysty. Na „witkacjana” składają się unikatowe fotografie autorstwa Witkacego, listy, rysunki, obrazy. Zbiory zostały pozyskane od Marii Flukowskiej, której archiwum męża przekazała Jadwiga Witkiewiczowa, wdowa po Witkacym. Perłą wśród tych niezwykłych archiwaliów jest kolekcja 1275 listów, jakie pisał Witkacy do swojej żony Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej, wnuczki Juliusza Kossaka. Listy obejmują lata 1923-1939 i są niezwykłym zapisem osobistych emocji i uczuć jak i znakomitym portretem środowiska artystycznego i elit intelektualnych II Rzeczypospolitej.

Kim był Witkacy?
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), znany też pod pseudonimem Witkacy, to najoryginalniejsza postać literatury dwudziestolecia międzywojennego, osobowość niezwykle barwna, o wręcz renesansowym zakresie zainteresowań. Był filozofem, teoretykiem, sztuki, malarzem, fotografem, twórcą powieści i dramatów. Wielu widziało w nim jedynie skandalistę i prowokatora lubującego się w gorszeniu nobliwej publiczności, niewielu – artystę wykraczającego poza swój czas, proroka nadchodzącej katastrofy duchowej ludzkości.

Warto znać i poznawać Witkacego, bowiem był to „Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa i nie słabnie.” (Cytat za:  http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy)

Kim była Aglaja Veteranyi?
Aglaja Veteranyi (ur. 17 maja 1962 w Bukareszcie, zm. 3 lutego 2002 w Zurychu). Pisarka, aktorka pochodzenia rumuńskiego. Wychowała się w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Rumunii rodzina otrzymała azyl w Szwajcarii, następnie prowadziła wędrowny tryb życia, jeżdżąc z występami. Dzieciństwo i wczesną młodość pisarka spędziła w hotelach i wozach cyrkowych. Pisać nauczyła się dopiero w szwajcarskiej szkole z internatem a jej językiem literackim stał się j. niemiecki. Po studiach aktorskich pracowała do 1982 r. jako aktorka, w tym czasie powstają jej pierwsze utwory. Jako miejsce zamieszkania wybrała Zurych.

Veteranyi napisała w całości dwie książki: „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze” („Warum das Kind in der Polenta kocht”), która ukazała się w Niemczech w 1999 r. (w Polsce w 2003 r. nakładem Wydawnictwa Czarne) oraz „Regał ostatnich tchnień” („Das Regal der letzten Atemzuge”) – polska edycja z 2004 r.

Za swoją pierwszą powieść została nagrodzona w Niemczech licznymi nagrodami m.in.: Nagrodą Artystyczną Miasta Berlin 2000, Nagrodą im. Adelberta von Chamisso. Wydania swojej drugiej książki już nie doczekała. 3 lutego 2002 r., w wieku czterdziestu lat, pisarka popełniła samobójstwo topiąc się w Jeziorze Zuryskim. Cierpiała na depresję. (Cytat za: https://lubimyczytac.pl/autor/18169/aglaja-veteranyi)

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa