16.12. / Galeria Jedna Druga – Otwarcie wystawy „delegacja” (Jerzy Kosałka / Dariusz Fodczuk)

163
0
Udostępnij
Kiedy:
grudzień 16, 2020@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-12-16T19:00:00+01:00
2020-12-16T19:15:00+01:00

16.12.2020 środa g. 19:00

Artyści na co dzień zajmują się różnymi rzeczami, łączy ich przede wszystkim regularne pojawianie się na festiwalach i event’ach performance.

Do Galerii Jedna Druga oddelegują swoje obiekty, dając sobie tym razem wolne od osobistych występów. Jerzy Kosałka pokaże prace, które odnoszą się do przestrzeni i historii performance, Dariusz Fodczuk skoncentruje się na performatywności – do przeprowadzenia prostych działań wydeleguje proste urządzenia. Jedna część wystawy będzie podejmować temat aneksji przestrzeni i zawłaszczenia idei, druga podważać pozycję artysty w sposób podobny do tego w jaki automatyzacja procesów produkcji obniża wartość ludzkiej pracy. Jakkolwiek zagadnienia traktowane są ironicznie, to obie artystyczne postawy łączy nihilistyczne przekonanie, że korporacyjno-kapitalistyczny format sztuki jak i jej instytucji nie daje szans na to, by sztuka stała się skutecznym narzędziem zmiany. Artyści nie widzą takiej możliwości – „król jest nagi”.

Jerzy Kosałka, ur. 1955 w Będzinie. Artysta wizualny, performer. Tworzy obiekty, instalacje artystyczne, akcje w przestrzeni publicznej. Był członkiem grupy Luxus. Porusza tematy związane ze stosunkami polsko-niemieckimi, historią, lokalną mitologią. Interesuje go także medialny obraz wojny oraz kultura masowa. Jego prace cechuje duży ładunek humoru, ironii i autoironii.

Dariusz Fodczuk, ur w 1966 w Piszu. Artysta wizualny, performer. Studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działania Dariusza Fodczuka odwołują się do poczucia godności i wolności, przybierając często formę krytycznego sprzeciwu wobec kontroli w sztuce, kulturze i jej instytucjach. W realizowanych na przestrzeni lat pracach video i instalacjach zajmuje stanowisko wobec rasizmu i antysemityzmu. W swoich ostatnich działaniach podejmuje często temat pracy rozumianej jako podstawowy element procesu poznawczego. Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i ponad 40 pokazach i wystawach indywidualnych w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Jest adiunktem w Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych na Wydziale Sztuki Mediów, Akademii Sztuki w Szczecinie.

Miejsce: Galeria Jedna Druga
Wstęp wolny – liczba miejsc jest ograniczona

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów.fm: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu

Udostępnij

Dostępność cyfrowa