15-18.06. / I Festiwal Sztuk Uhuru / 25 lat Teatru Uhuru – „Uhuru znaczy wolność”

1106
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 15, 2023@10:00 – czerwiec 18, 2023@21:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-06-15T10:00:00+02:00
2023-06-18T21:00:00+02:00

15-18.06.2023 czwartek-niedziela g. 10:00-21:00

„Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.

Festiwal Sztuk Uhuru „Uhuru znaczy wolność” – to pierwsza tego typu inicjatywa stworzona przez aktualny skład Teatru Uhuru, czyli młodzież licealną i studencką od kilku lat działającą po egidą Domu Kultury „13 Muz”  w Szczecinie. Od roku nowi członkowie grupy oraz starsi uczestnicy zajęć teatralnych pracowali jednocześnie w wielu zespołach nad kilkoma spektaklami „wyjętymi” z archiwum Uhuru oraz własnymi scenariuszami, które postanowili przedstawić właśnie w formie festiwalu. Całe wydarzenie to nie tylko spektakle teatralne, ale także koncerty muzyczne, spotkania, programy artystyczne, poetyckie i plastyczne. Festiwal to jednocześnie manifest młodych ludzi pod hasłem „Uhuru znaczy (tłum. z suahili) wolność”. Nasi twórcy, zarówno młodzież jak i dorośli pragną przekazać siebie oraz dodać powiewu świeżości tradycji.

Wydarzenie zostało objęte Mecenatem Miasta Szczecin.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

PROGRAM
Miejsca wydarzeń: Sala Kominkowa Domu Kultury „13 Muz”, Galeria Enter Domu Kultury „13 Muz”, Teatr Kana, Piwnica Kany, Łąka Kany

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

12 czerwca (poniedziałek)
17:00 Wydarzenie poprzedzające festiwal – wernisaż prac plastycznych, fotografii i video Teatru Uhuru / Galeria Enter (wystawa czynna do 20 czerwca)

15 czerwca (czwartek)
Miejsce wydarzeń: Dom Kultury „13 Muz”
10:00 Spektakl „Pierogi” (prezentacja dla szkół*)
12:00 Spektakl „Emocjonalni” (prezentacja dla szkół*)
14:00 Spektakl „Ona” (prezentacja dla szkół*)
16:30 Oficjalne otwarcie I Festiwalu Sztuk Uhuru
17:00 Chwila poezji
17:30 Spektakl „Emocjonalni”
18:30 Blok muzyczny
19:00 Chwila poezji
19:30 Spektakl „Ciała”
20:30 Blok muzyczny

16 czerwca (piątek)
Miejsce wydarzeń: Dom Kultury „13 Muz”
10:00 Spektakl „Nic” (prezentacja dla szkół*)
12:00 Spektakl „Pierogi” (prezentacja dla szkół*)
14:00 Spektakl „Ciała” (prezentacja dla szkół*)
17:00 Chwila poezji
17:30 Spektakl „Ona”
18:30 Blok muzyczny
19:00 Chwila poezji
19:30 Spektakl „Emocjonalni”
20:30 Blok muzyczny

17 czerwca (sobota)
Miejsce wydarzeń: Dom Kultury „13 Muz”
13:00 „Wspomnień czar – historia Uhuru”. Prezentacja video (obowiązują zaproszenia)
14:15 Spektakl „Pierogi” (obowiązują zaproszenia)
15:15 – 16:15 Spotkanie pokoleń uhurian (obowiązują zaproszenia)
Przerwa
Miejsca wydarzeń: Dom Kultury „13 Muz” oraz Piwnica Kany
17:00 Spektakl „Szczęśliwi z wyboru” / „13 Muz”
18:20 Spektakl „Ciała” / „13 Muz”
19:20 Spektakl „Nic” / „13 Muz”
20:00 Jam session, open mic & artistic freestyle / Piwnica Kany

18 czerwca (niedziela)
Miejsca wydarzeń: Teatr Kana oraz Łąka Kany
12:00 Spektakl „Szara Masa” / Teatr Kana
13:20 Spektakl „Szczęśliwi z wyboru” / Teatr Kana
14:30 Spektakl „Szara Masa” / Teatr Kana
17:30 Koncerty Szczecińskich zespołów (m.in. mimikyu oraz Zoya) / Łąka Kany

*Zainteresowane szkoły prosimy pisać na adres: j.janiszewski@13muz.eu

Wszystkie spektakle w wykonaniu aktorów Teatru Uhuru.

Uhuru & „13 Muz” & Kana & Piwnica Kany
Nasz festiwal będzie można zobaczyć w trzech szczecińskich miejscach kultury: w Domu Kultury „13 Muz”, w Teatrze Kana oraz w Piwnicy Kany. To właśnie w DK „13 Muz” młodzież artystyczna z pracowni teatralnej pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego wyszła z inicjatywą zrealizowania projektu dla młodych artystów oraz ich odbiorców, miłośników kultury i sztuki. Aby zainteresować szersze grono odbiorców w tym także osób dorosłych, program festiwalu wzbogacony został również muzyczną inicjatywą lokalnych zespołów – dzięki której na Łące Kany na finał wydarzenia (18.06.) mieszkańcy Szczecina będą mogli uczestniczyć w koncercie, w którym wystąpią m.in. takie zespoły jak: Mimikyu, Zoya, Meatballs czy BSR.

A w przerwie od muzyki, czy teatru będzie można obejrzeć wystawę sztuki „Wolność”, w galerii Enter Domu Kultury „13 Muz”, na której nasi młodzi artyści będą mieli szanse w pełni wyrazić siebie oraz swoje uczucia. Wystawa jest pierwszym wydarzeniem festiwalu i czynna będzie w dniach 12-20 czerwca.

Propozycja dla szkół
Nasza propozycja skierowana jest również do uczniów szczecińskich szkół, dzięki specjalnym porannym blokom spektaklowym, na które zapraszamy chętne do odwiedzenia nas klasy szkolne. Na naszym festiwalu proponujemy sztuki realizowane już wcześniej w Teatrze Uhuru, ale również autorskie dzieła obecnych twórców. Festiwal to czas premier tych właśnie sztuk, nad którymi nasi artyści pracowali przez cały rok. Zainteresowane szkoły prosimy pisać na adres: j.janiszewski@13muz.eu

25 lat Teatru Uhuru
Festiwal to także okazja do świętowania jubileuszu. Dlatego podczas naszego wydarzenia odwiedzą nas starsi, byli aktorzy Teatru Uhuru. Podczas wspólnego spotkania z najmłodszymi aktorami oraz widzami, byli „uhurianie” podzielą się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami.

Teatr Uhuru jako formacja artystyczna istnieje od 25 lat. Teatr Uhuru powstał w 1997 w Gryfinie. Obecnie działa w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Założycielami teatru są Violina i Janusz Janiszewscy, byli aktorzy Teatru Kana w Szczecinie. Opiekunem artystycznym i reżyserem jest Janusz Janiszewski. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy spektakl „Pierogi”. Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu festiwali młodego teatru offowego w Polsce. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne. Obecny zespół Teatru Uhuru to najmłodsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i szczecińskich uczelni. Wszystkich łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.

Rada Programowa
Nad przygotowaniem i realizacją I Festiwalu Sztuk Uhuru czuwa Rada Programowa składająca się z wyjątkowych specjalistów:
Barbara Szczepanowska – ds. logistyki (przewodnicząca Rady Programowej)
Agata Krupińska – ds. kontaktu z mediami
Karolina Kurczak – ds. marketingu (kierowniczka artystyczna)
Eryk Sawera – ds. marketingu i koordynacji działalności wolontariackiej
Adrian Połczyński – ds. marketingu (kierownik części koncertowej)
Natalia Purgal – ds. spraw social mediów

Autorem plakatu festiwalowego jest Łukasz Ziemski (Ziemniak), były aktor Uhuru, grający m.in. w słynnych i wiele razy nagradzanych „Pierogach” Teatru Uhuru.

Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski (DK „13 Muz”), instruktor i reżyser Teatru Uhuru / j.janiszewski@13muz.eu, 501 791 491

Organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz”, Pracowania Teatralna Teatr Uhuru
Partnerzy: Teatr Kana, Piwnica Kany

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa