15.06. / „Romantyczni” – program poetycko-muzyczny z cyklu „Dla ucha i dla ducha”.

201
0
Udostępnij
Kiedy:
czerwiec 15, 2022@19:00 – 20:30 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-06-15T19:00:00+02:00
2022-06-15T20:30:00+02:00

15.06.2022 środa g. 19:00

 Zapraszamy do świata poezji i muzyki romantycznej.

„Romantyczni” to kolejny program z cyklu „Dla ucha i dla ducha” przygotowany przez artystów z Domu Kultury „13 Muz”, tym razem poświęcony twórczości polskich romantyków z okazji trwającego obecnie roku polskiego romantyzmu.

Literaccy patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci oraz epoki, która określiła naszą narodową tożsamość, podejmując okolicznościowe uchwały.

Maria Konopnicka, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki oraz Romantyzm Polski patronują rokowi 2022.

W tym roku uczcimy także pamięć innych wybitnych Polaków, takich jak: Maria Grzegorzewska, Ignacy Łukasiewicz i Wanda Rutkiewicz.

Romantyzm polski
„W 1822 r. w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne „Romantyczność”, „Powrót taty”, „Świtezianka”, „Pani Twardowska”, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

„Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – dodała Izba.

Sejm przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. „Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch „Solidarność” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Program przygotowany przez artystów z SAS nawiązuje do ważnej epoki literackiej w kulturze polskiej i przywołuje te bardziej i nieco mniej znane utwory naszych romantyków. Prezentacjom literackim towarzyszyć będzie muzyka naszych kompozytorów epoki romantyzmu, między innymi Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki.

Występują aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.
Reżyseria i opieka artystyczna wydarzenia: Janusz Janiszewski

Czas trwania: 90 min
Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 10 zł / www.bilety.fm / Link do biletów

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Grafika: źródło Biblioteka cyfrowa www.bc.wbp.lublin.pl

Wydarzenie na FB

Udostępnij