08 i 09.04. / „Słowo stało się ciałem – czyli seksodyna 3021” – spektakl inspirowany twórczością Stanisława Lema

527
0
Udostępnij
Kiedy:
kwiecień 8, 2022@19:00 – kwiecień 9, 2022@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-04-08T19:00:00+02:00
2022-04-09T18:00:00+02:00

08 i 09.04.2022 piątek g. 19:00 i sobota g. 18:00 / Wydarzenie w ramach: Zbiórka dla uchodźców z Ukrainy

Jest rok 3021. Ziemia po wielu rewolucjach i ewolucjach technologicznych uległa całkowitemu zniszczeniu, ale ludzkość dzięki sztucznej inteligencji i cyber-biotechnologii przeniosła się na inne galaktyki, mieszkańcy starej Ziemi stali się cyborgami z bionicznymi śladami dawnej planety. Ziemia przez dłuższy czas jako kosmiczny wrak pozostawała całkowicie bezużyteczna. Postanowiono ją jednak „odrestaurować”, dzięki zachowanym genom odtworzono faunę i florę, przywrócono do życia dinozaury i wszystkie inne dawno wymarłe gatunki – w tym także w pełni oryginalnego biologicznego człowieka. Stara planeta odżyła w nowej formie jako rezerwat, kosmiczna atrakcja turystyczna o nazwie „Park Ziemia”, kolebka międzygalaktycznej cywilizacji, którą zamieszkują obecnie nowi cybernetycznie udoskonaleni ludzie. Te właśnie cyborgi z innych galaktyk jako kosmiczni turyści przybywają na Ziemię, aby odnaleźć coś, czego nie ma już w całym kosmosie, ślady uczuć i dawnego prawdziwego życia…

W tej przygodzie ze starą Ziemią – jak się okazuje – bardzo przydatny staje się pewien preparat cyber-bioniczny o tajemniczej nazwie „seksodyna”, sprzedawany w tajemnicy przed Jej Wspaniałością i Wszechobecnością Sztuczną Inteligencją, która jest Panią Wszechświata.

Spektakl powstał w trakcie warsztatów teatralnych inspirowanych twórczością Stanisława Lema w ramach projektu „Słowo stało się ciałem – czyli co się sprawdziło z przepowiedni Lema”, realizowanego w Domu Kultury „13 Muz”. Twórcami i wykonawcami spektaklu są seniorzy skupieni w Salonie Artystycznym Seniorów SAS. Zdanie z Biblii „Słowo stało się ciałem” oraz motywy z twórczości scence fiction Lema stały główną inspiracją podczas tworzenia spektaklu. Należy je rozmieć tak, że dawno głoszone idee właśnie się urzeczywistniają na naszych oczach, a prorocza wizja Stanisława Lema również zaczyna przybierać widzialną formę.

W 2021 roku obchodziliśmy 100-lecie urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. Lem był niezwykłym pisarzem i jednocześnie wizjonerem. W swojej pierwszej książce pt. „Astronauci” z 1951 roku przewidział powstanie internetu i wielu innych zjawisk i wynalazków, między innymi – zmierzch książek papierowych oraz powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków. Wśród jego śmiałych wizji były kwarcowe płytki do przechowywania danych, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i roboty na polu walki. To jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – jego książki przełożono na ponad 40 języków. Sprzedały się w ponad 30. milionach egzemplarzy.

Pomysł, reżyseria i opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Scenariusz: Janusz Janiszewski i zespół, realizacja zespołowa
Współpraca scenograficzna i kostiumy: Maja Olendzka
Współpraca muzyczna: Pauline Lemańska
Występują: aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Czas trwania spektaklu: 70 min
Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp – bezpłatne wejściówki / www.bilety.fm

Prowadzimy także zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy.

Zbieramy: art. higieny osobistej, szampony, mydła, żele pod prysznic, gąbki, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki (nowe), art. higieny osobistej dla kobiet: tampony, podpaski, bielizna, płyny do higieny intymnej, maszynki do golenia, kremy.

Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Wydarzenie na FB

Fot. R. Stachnik

Link do wejściówek:
08.04.2022 piątek g. 19:00
09.04.2022 sobota g. 18:00

Udostępnij

Dostępność cyfrowa