05.10. / Scena Prezentacji Teatralnych. Uhuru gra Uhuru – część III – spektakl „Nic”

582
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 5, 2023@19:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2023-10-05T19:00:00+02:00
2023-10-05T19:15:00+02:00

05.10.2023 czwartek g. 19:00

Scena Prezentacji Teatralnych to nowa inicjatywa artystyczna w Domu Kultury „13 Muz”, która w zamierzeniu ma być trwającym przez cały sezon artystyczny cyklem prezentacji teatralnych, zarówno tych teatrów, które działają w „Muzach” jak i tych, które będą zapraszane gościnnie z innych ośrodków i instytucji.

Pomysł uruchomienia sceny prezentacji powstał w czerwcu 2023 r. w gronie aktorów Teatru Uhuru podczas I Festiwalu Sztuk Uhuru, kiedy okazało się, że w ciągu roku w Pracowni Teatralnej Teatru Uhuru powstało 7 spektakli i aby móc je grać i prezentować publiczności należałoby uruchomić cykl spotkań. Dodatkowo Scena Prezentacji może się rozwijać i wzbogacać w ciągu całego roku o repertuar innych teatrów ze Szczecina, regionu czy dalszych części Polski, które okazjonalnie będą mogły wystąpić na scenie „13 Muz”.

Na początek zaprezentowaliśmy dwa spektakle Teatru Uhuru, których premiery miały miejsce w czerwcu tego roku podczas Festiwalu Uhuru – „Emocjonalni” oraz „Pierogi”.

W październiku zapraszamy na kolejne spotkania z Teatrem Uhuru:

– 5 października: „Nic”
12 października: „Ona”

O spektaklu „Nic” Teatru Uhuru

Spektakl jest żartobliwą, quasi-filozoficzną zabawą teatralną i jednocześnie pewnego rodzaju refleksją nad tajemnicą istnienia człowieka, rzeczy materialnych i całego kosmosu. Bezpośrednią inspiracją do powstania scenariusza było słynne zdanie niemieckiego filozofa Leibniza: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic”.

Aktorki-Dziewczyny przywołują to pytanie, zmagając się z wynikającymi z niego dylematami. Ale to nie wszystko. Absurdalna i groteskowa udręka odgadywania siebie i sensu swojego tu i teraz bycia i odkrywania swojego miejsca w przestrzeni prowadzi do odkryć zaiste zaskakujących… A może świat to scena, na którą na przykład Bóg-Widz musi patrzeć, aby nadać mu jakiś sens i potwierdzić jego istnienie. Bo jeśli Bóg-Widz opuści widownię, czy teatr-świat też przestaje istnieć i staje się bezsensowną nicością? I tu można przytoczyć zdanie kolejnego genialnego filozofa, tym razem naszego – geniusza z Zakopanego, czyli Witkacego: „A cóż jest warte cokolwiek, co istnieć może, jeśli nikt tego nie widzi? Nic”.

Premiera spektaklu miała miejsce 17 czerwca 2023 r. w Domu Kultury „13 Muz” podczas I Festiwalu Sztuk Uhuru „Uhuru znaczy wolność”.

Scenariusz: Janusz Janiszewski
Reżyseria zespołowa

Obsada:
Kinga Zuzanna Gnaś
Gabriela Błażewicz
Rozalia Laskowska
Natalia Woreta

Teatr Uhuru powstał w 1997 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski, aktor szczecińskiego Teatru Kana, reżyser, polonista i pedagog teatralny.

Obecnie od kilku lat teatr działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego, który utworzył dla aktywnej twórczo młodzieży Pracownię Teatralną Teatr Uhuru skupiającą uczniów szkół średnich i studentów realizujących w niej różne pasje artystyczne: aktorstwo, reżyserię, sztuki plastyczne i literackie oraz inne formy sceniczne.

Od początku swego istnienia Teatr Uhuru w ramach swojej działalności jako grupa twórcza współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty teatralne.

Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie, wiele nagród i wyróżnień przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy najgłośniejszy spektakl „Pierogi”. Współtwórczynią wielu sukcesów teatru jest Violina Janiszewska (współpraca reżyserska i scenariuszowa, kostiumy i scenografia).

Wszystkie przedstawienia są spektaklami autorskimi. Główną zasadą twórczą teatru jest „wolność wszelako pojmowana”, głównie chodzi o wolność wypowiedzi artystycznej i ekspresji twórczej. (Słowo „Uhuru” w języku suahili znaczy właśnie wolność). Podstawą działalności jest stworzenie szerokiej przestrzeni własnej kreatywności i możliwości autoekspresji dla każdego uczestnika pracowni teatralnej.

Teatr Uhuru jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich festiwali teatralnych i zdobywcą wielu prestiżowych nagród za scenariusze, reżyserię i aktorstwo.

Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Udostępnij

Dostępność cyfrowa