05.02. / Galeria Foyer – MASKArada – wystawa / pokaz

365
0
Udostępnij
Kiedy:
luty 5, 2022@17:00 – luty 21, 2022@18:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2022-02-05T17:00:00+01:00
2022-02-21T18:00:00+01:00

05.02.2022 sobota g. 17:00

Wystawa czynna: 05.02.2022 – 21.02.2022 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń – wstęp wolny. W dniu wernisażu obowiązują bezpłatne wejściówki.

W dniu 5 lutego (sobota) o godz. 17:00 zapraszamy do Galerii Foyer na otwarcie wystawy – wstęp wolny, obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Lilianna Borowska / Aleksandra Gisges – Dalecka / Aldona Kunc / Magdalena Tyczka

Maska jest stara jak świat. Towarzyszy egzystencji ludzkiej w wymiarze fizycznym i duchowym od zawsze.
Ewolucja jej znaczeń to proces równoległy do rozwoju nowych i coraz bardziej złożonych sytuacji społecznych.

Maska pierwotnie miała znaczenie rytualne, magiczne, wojenne, pośmiertne. W wymiarze społeczno-kulturowym ma również znaczenie teatralne, karnawałowe, a nawet szpiegowskie. Śmieszna, straszna, smutna, wesoła, często groteskowa była i jest forma maski.

Odnosząc się do funkcji, która ukrywa twarz, a zarazem eksponuje nowe symboliczne znaczenia, artystki stworzyły szereg masek. Poprzez swoją osobistą ekspresję artystyczną filtrują różne oblicza funkcji i formy maski w odniesieniu do zmian społecznych. Z zadumą, ale i poczuciem humoru próbują odpowiedzieć
w swoich pracach na fenomen maski w teatrze życia, karnawału i rytuału. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się performance masek na żywych modelach.

Lilianna Borowska – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła uzyskując tytuł magistra sztuki. Członkini OW ZPAP Sekcja Tkaniny. Co najmniej od dekady tworzy projekty artystycznej odzieży, scenografii, reżyseruje sztuki teatralne, pokazy mody. Zajmuje się malarstwem, projektuje biżuterię, jest animatorem kultury. W swoim dorobku ma organizację spektakli multimedialnych, pokazów mody m.in. w Teatrze Nowym oraz na Międzynarodowy Festiwalu Tanga Argentyńskiego „Wawel Tango” w Krakowie; we Wrocławiu „Koronkowa Aglomeracja” oraz Impreza sylwestrowa na Rynku 2018/2019; jak również Performance „Diffusion” w ramach Festiwalu Art Kreuzberg – Berlin.

Aleksandra Gisges-Dalecka – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu kierunek: tkanina artystyczna. Dyplom pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ewy Marii Poradowskiej – Werszler. Ukończyła również Politechnikę Szczecińską o kierunku inżynieria materiałowa. Absolwentka Szkół Artystycznych Top-Art, na których ukończyła kierunki: animator kultury i wyroby unikatowe. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Członek Polskiej Sekcji Tkaniny. Kurator i pomysłodawca Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Plastyk, kostiumograf, projektant artystycznej odzieży, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator eventów, koncertów, konferencji, pokazów mody, scenograf i scenarzysta. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, eksperymentalnymi technikami barwienia tkanin, rzeźbą miękką, projektuje unikatową odzież, biżuterię. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Podczas wielu podróży po świecie szkoliła się pod okiem mistrzów barwienia i malowania tkaniny artystycznej (Indonezja, Włochy, Malezja).

Aldona Kunc – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek: architektura wnętrz. Animatorka kultury, działaczka społeczna, wielbicielka zwierząt. Tworzy w różnych płaszczyznach artystycznych począwszy od fotografii, malarstwa, rękodzieła. Jest instruktorem warsztatów plastycznych m.in. Dni Ulicy Tkackiej, Dni Rayskiego. Stworzyła serię rzeźb podczas Festiwalu Otwartych Ogrodów przy polsko-niemieckim projekcie Stowarzyszenia Carpe Diem. Zajmuję się modelingiem, stylizacją fryzur i wizażem. Współpracuje przy kolejnych edycjach Festiwalu Tkaniny w Szczecinie.

Magdalena Tyczka – absolwentka Instytutu Wzornictwa, spec. Komunikacja Wizualna, realizatorka projektów, kuratorka wystaw, spotkań multimedialnych. Zrealizowała projekty: „Jan Karski. Niedokończona misja”, we współpracy z Muzeum Historii Polski w Warszawie oraz IPN Szczecin. W ramach projektu „W Królestwie Gryfa” zorganizowała polsko-niemiecką wymianę artystyczną we współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie. W 2019 r. dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury zrealizowała projekt „Niepodległe” o szczecińskich bohaterkach. Współpracowała m.in. z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie przy wystawie „Fotosy z planów filmowych W. J. Hasa”, Ambasadą Norwegii w Warszawie i Duńskim Instytutem Kultury przy Dniach Skandynawskich w Szczecinie.

Miejsca: Sala Kominkowa, Galeria Foyer

Koordynacja: Magdalena Tyczka

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Udostępnij