05.09. / Kąpiele leśne

405
0
Udostępnij
Kiedy:
wrzesień 5, 2020@11:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2020-09-05T11:00:00+02:00
2020-09-05T11:15:00+02:00

5.09.2020 sobota g. 11:00, brak już wolnych miejsc

Miejsce: Dolina Siedmiu Młynów
Start: niedaleko j. Głębokie; przystanek  Miodowa Leśniczówka (dojazd autobusami  51 i 901).
Chyba wszyscy w ostatnim czasie spędziliśmy w lesie więcej czasu. A czy spacerowaliście kiedyś z certyfikowanym przewodnikiem shinrin-yoku? Jeśli nie, zapraszamy po nowe doznania.

Shinrin-yoku znaczy „las” (shinrin) i „kąpiel” (yoku). Termin ten powstał w Japonii i pierwszy raz użył go Dyrektor Japońskiej Agencji Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa w 1982. Analogicznie do zanurzania się wodzie, zanurzymy się wszystkimi zmysłami w środowisku leśnym. Tematem kąpieli leśnych w późnych latach 80 xx wieku zainteresowali się naukowcy, którzy zaczęli badać środowisko leśne i jego wpływ na nasze zdrowie. Kąpiele leśne, stymulują układ odpornościowy, układ nerwowy i układ krążenia. Działają antywirusowo i antybakteryjnie. Środowisko leśne zwiększa naszą koncentrację i kreatywność, polepsza się dobre samopoczucie, zmniejsza się napięcie i stres. Dzisiaj terapia lasem lub medycyna leśna jest powszechnie uznawana i stosowana na całym świecie. W Japonii istnieje ponad 60 profesjonalnych ośrodków shinrin-yoku z których korzysta ok 5mln osób rocznie. Takie ośrodki powstają również w wielu miejscach na całym świecie. Także i w Polsce mamy pierwsze Centrum Terapii Lasem w Puszczy Białowieskiej, istnieje już ponad 30 przedszkoli leśnych w całej Polsce, a także powstała pierwsza szkoła Podstawowa „Puszczyk” w Białymstoku , a w zachodniopomorskim można wybrać się na warsztaty z certyfikowanym przewodnikiem shinrin-yoku – Jackiem Gawrońskim.

Prowadzenie: Jacek Gawroński

Wiek uczestników: 7+ (dzieci, młodzież, dorośli)

Jacek Gawroński organizuje warsztaty shinrin-yoku od 2018 r. Licencjonowany przewodnik terenowy na woj. Zachodniopomorskie (Polska Izba Turystyki oraz Zachodniopomorska Agencja rozwoju Turystyki) Certyfikowany przewodnik shinrin-yoku (Nature and Therapy UK accredited CPD qualification). W 2019 r. razem z Nadleśnictwem Gryfino poprowadził pierwsze warsztaty shinrin-yoku w Puszczy Bukowej. Organizator autorskich warsztatów shinrin-yoku nocą. Propagator hasła Szanuj Zdrowie Szanuj Las. Pasjonata i miłośnik zielonych terenów od wielu lat. Zapraszamy na wyjątkowe spotkania z naturą.

Zapisy: tworzesie@gmail.com, do piątku 04.09. do godz. 20.00

Wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona

Organizator: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Wydarzenie odbywa się w ramach projektów „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie 2020” oraz „W Szczecinie TWORZĘ SIĘ!”.
Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach, objętych monopolem państwa zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Partnerzy: Sektor 3 Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie OFFICYNA, Stowarzyszenia MiastoHolizm, Stowarzyszenie KAMERA, Kashart , Szkoła Podstawowa TAK, 8. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA 2020

Patroni medialni: Kurier Szczeciński, wszczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Echo Szczecina

Udostępnij