02.10.- spektakl odwołany / „Okna” – spektakl poetycki Teatru Janusza – „Weekend seniora z kulturą”

145
0
Udostępnij
Kiedy:
październik 2, 2021@17:00 – 17:45 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-10-02T17:00:00+02:00
2021-10-02T17:45:00+02:00

02.10.2021 sobota g. 17:00 – spektakl został odwołany – przepraszamy za zmiany w programie

 

Impresja poetycka o pięknie świata, cudzie istnienia i przemijaniu. To niepowtarzalna okazja spotkania się z teatrem, którego dzisiaj już właściwie nie ma – czyli z teatrem poetyckim. Zadanie było dużym wyzwaniem dla aktorów, którzy musieli pokonać kilka poziomów trudności: opanowanie pamięciowe tekstów, właściwa interpretacja w przestrzeni scenicznej, w której dużą rolę odgrywa scenografia, obraz i muzyka Erika Satie. Dzięki tym staraniom powstało dzieło bardzo refleksyjne i metaforyczne, które jest okazją do zadumy nad naszym codziennym życiem. Symboliczne okna jako granice oddzielające naszą intymność od świata, okna jako granice pomiędzy naszymi mieszkaniami i światem zewnętrznym – szczególnie w czasie pandemii stały się bardzo znaczące i wymowne, kiedy wielu z nas spędzało mnóstwo czasu w zamknięciu w swoich domach a okno często było dla nas przenośnym i dosłownym „oknem na świat”.

Spektakl jest wznowieniem scenariusza, który pierwotnie został zrealizowany kilka lata temu przez Teatr Eliksir w Gryfińskim Domu Kultury.

W spektaklu usłyszymy wiersze między innymi takich poetów jak: Halina Poświatowska, Osip Mandelsztam, Fernando Pessoa, ks. Jan Twardowski, Wasyl Symonenko, Bronisław Maj i Małgorzata Hillar. Oto jeden z nich:

Alicja Patey-Grabowska „Okno”

Każdy człowiek ma okno
przez które boi się wyglądać
okno przez które widzi dalej
gdzie horyzont jak ciemna kreska
od której smugą
sączy się mrok

W pejzażu tego okna zobaczy to
czego nie pamięta
to co zagrzebał skrzętnie
w piasku zapomnienia

Tam przelatują
czarne nietoperze – Myśli

Więc ryglujemy okno
przykrywamy tapetą w słoneczne kwiaty

W przedstawieniu występują: Danuta Szydło, Ewa Kłosińska, Elżbieta Kolczewska, Urszula Olechnowicz, Aleksandra Szachniewicz, Ryszard Lasota.
W spektaklu użyto fragmentów kompozycji fortepianowych „Gnossiennes” Erika Satiego.
Opieka merytoryczna i artystyczna: Janusz Janiszewski
Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski
Na spektakl zapraszają organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz, Salon Artystyczny Seniorów SAS i Teatr Janusza.

Czas trwania spektaklu: 40 min
Miejsce: Sala Lustrzana

Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm

Weekend seniora z kulturą
Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend seniora z kulturą” organizowanej przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach której w pierwszy weekend października (2 i 3.10.) seniorzy mogą skorzystać bezpłatnie lub za symboliczną opłatą z oferty instytucji kultury w całej Polsce.

W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Fot. Robert Stachnik

Wydarzenie na FB

Link do wejściówek

Udostępnij