02.08. / Lemostrada I – wystawa rysunków oraz okładek Daniela Mroza, Przemka Dębowskiego, Rafała Mikołajczyka

489
0
Udostępnij
Kiedy:
sierpień 2, 2021@16:00 – sierpień 31, 2021@16:00 Europe/Warsaw Strefa czasowa
2021-08-02T16:00:00+02:00
2021-08-31T16:00:00+02:00

02.08.2021 poniedziałek g. 16:00

Relacja z wernisażu

Wystawa prezentowana w Związku Polskich Artystów Plastyków, ul. Koński Kierat 14.

Wystawa otwarta: 02.08. – 30.08.2021.

Wstęp wolny.

Wystawa rysunków Daniela Mroza oraz okładek opracowanych przez Przemka Dębowskiego do najnowszych wznowionej serii wydań książek Stanisława Lema, jak również ilustracji
z komiksu „Niezwyciężony” Rafała Mikołajczyka.

Daniel Mróz – ilustracje graficzne – zaprojektował jedenaście okładek do książek Lema, a także zilustrował „Księgę robotów”, „Cyberiadę” (dwa wydania), „Bajki robotów” oraz kilka opowiadań. Zbliżała go do pisarza wyobraźnia i poczucie humoru. Kosmiczno-cybernetyczny sztafaż grafik traktował jako doskonałą zabawę i pastisz. Postacie interpretował swobodnie, wzbogacając je własnymi skojarzeniami. A zarazem portretował kosmitów i roboty w duchu Lema. Mimo że wyglądają jak fantastyczne stwory, czy przybysze z innej planety, to – jak w książkach pisarza – niejednokrotnie naśladują w postawie i zachowaniu ludzi. Daniel Mróz w latach 1951–1978 był stałym ilustratorem tygodnika „Przekrój”, w którym zamieszczał swoje rysunki, a także tworzył charakterystyczną szatę graficzną pisma – projektując jego okładki. Ponadto zajmował się grafiką książki (okładki, ilustracje, projekty typograficzne), scenografią teatralną, plakatem. Zilustrował m.in. dzieła Franza Kafki, Sławomira Mrożka, Juliusza Verne’a. Tworzył głównie techniką rysunku piórkiem i tuszem oraz collage’u. Jego prace cechował surrealizm i groteskowość. W początkowym okresie były one inspirowane przez collage Maxa Ernsta. Z czasem dominuje w nich absurdalność związana
z pisarstwem Mrożka i Lema. Ilustracje Mroza wywarły wpływ na pokolenie czytelników tych popularnych autorów. Ich styl związał się nierozerwalnie z ilustrowaną prozą i dlatego niejednokrotnie były one powtarzane w zagranicznych wydaniach tych książek. Daniel Mróz był wymieniany we wszystkich ważnych światowych almanachach grafików. Wielu ilustratorów starało się naśladować styl Daniela Mroza.

Przemek Dębowski – plakaty – okładki – grafik, wydawca, absolwent edytorstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W ciągu ostatnich 15 lat zaprojektował ponad 500 książek dla największych wydawców w Polsce. Głównie projektuje książki dla prowadzonego od 2008 roku wydawnictwa Karakter. Seria plakatów Przemka Dębowskiego to oryginalnie okładki reedycji książek Stanisława Lema. Większość powieści Lem napisał w latach 60., dlatego Dębowski postanowił pójść w kierunku estetyki i kolorystyki retrofuturystycznej. Jego plakaty czerpią więc sporo z kultury filmów science fiction lat 50. i 60.

Rafał Mikołajczyk – absolwent Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, projektant graficzny z wieloletnim stażem. Komiks „Niezwyciężony” to jego długo wyczekiwany debiut. Prowadzi wydawnictwo Booka, gdzie realizuje m.in. projektowanie ilustracji i książek.

Kurator: Magdalena Tyczka

Organizator: Dom Kultury „13 Muz”

Partner: Związek Polskich Artystów Plastyków

Wystawa w ramach projektu „Lemostarda” w ramach programu „Sztuki wizualne”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Wydarzenie na FB

Udostępnij