Waldemar Kulpa – dyrektor Domu Kultury „13 Muz”
Waldek to jeden z niewielu zapaleńców w kraju, którzy tyle lat poświęcili kulturze studenckiej i kulturze w ogóle… W 1985 r. Waldek zaczął aktywnie działać w kulturze studenckiej, w rozgłośniach studenckich i klubach. Najpierw było Studenckie Studio Radiowe „SFERA” U.S., potem Akademickie Radio Pomorze (do końca jego istnienia). Na stronie internetowej legendarnego radia www.arp.org.pl też znajdziecie Waldka. W międzyczasie praca w klubie Pinokio (do czasu objęcia fotela szefa w Kontrastach). Pracował też w Studenckim Ośrodku Nagrań i Dokumentacji Dźwiękowej (S.O.N.I.D.D.)
Klika słów o działalności artystycznej:
W 1980 roku Waldek Kulpa rozpoczął działalność w kabarecie „Kufaja” i w pierwszych zespołach muzycznych. Następne te najważniejsze przypadają na lata studenckie 1984-1989. Były to dwa czołowe polskie zespoły reggae, z którymi wystąpił na większości festiwali tej muzyki i nie tylko…. bo był i Jarocin, Brodnica i wiele innych. Pierwszy zespół nazywał się „KRYTERIUM”, drugi „GRASS”. Po drodze był „KUMADER” (punk rock), a potem „LABIRYNT” (muzyka rozrywkowa, soul, funky – laureat Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu 1989) i „LE MONT” (laureat Mokotowskiej Jesieni Muzycznej 1989) – ten sam skład co Firebirds, z tym że Waldek śpiewał w Le Mont, a Asia Prykowska w tym drugim. Zostało wiele nagrań studyjnych, koncertowych. Z kilku utworów korzystał potem Piotrek Banach. Utwór „Czas spełnienia” zespołu Grass nagrał ponownie na płycie zespół Hey, a potem Indios Bravos, w którym występuje kilku muzyków z grupy Grass. Waldek w tych zespołach był przede wszystkim wokalistą. W reggae’owych zespołach grał też na gitarze. Pisał teksty, komponował. Równolegle z działalnością artystyczną zajmował się prezentowaniem muzyki na imprezach i w rozgłośniach radiowych. Pisywał też w różnych czasopismach, na stałe opracowywał czwartkowy dział muzyczny w Kurierze Szczecińskim.
We wrześniu 1990 r. Waldek Kulpa zaczął prowadzić Studenckie Centrum Kultury „KONTRASTY”, spędził tam blisko 21 lat. To więcej niż 1/3 działalności tego przybytku kultury (29.04.2011 r. klub obchodził 50 urodziny, a zamknięty został w lipcu 2011 r.).
Od kiedy został szefem Kontrastów zaczął zajmować się przede wszystkim organizacją imprez i promocją młodych artystów. Jest autorem wielu cykli tematycznych, które prowadził przez wiele lat. Club Tropicana to najważniejsza impreza latynoamerykańska w kraju, najdłuższa cykliczna impreza w Polsce z salsą i gorącymi rytmami latynoskimi, która od stycznia 1994 wpisała się w stały grafik entuzjastów takiej zabawy i stylu bycia. Bal Starej Płyty impreza, która wystartowała pod koniec 1991r., na której bawiły się przez wiele lat kolejne pokolenia studentów. Nie sposób wymienić wszystkie imprezy, które Waldek wymyślał, wymyśla i pewnie wymyślać będzie… Waldek starał się, aby jego praca nie zamykała się tylko w murach Kontrastów, dlatego też jeździł po kraju i prowadził oraz organizował różnorodne imprezy typu Dni Miast, rozpoczęcia i zakończenia lata, aż po imprezy tematyczne (np. Festiwal Karaibski w Kołobrzegu, Fiesta Latina w różnych miastach Polski). Razem ze Zrzeszeniem Studentów Polskich współorganizował i współtworzył życie kulturalne studentów podczas 13-tu z rzędu obozów adaptacyjnych w Międzywodziu, również co roku organizowali wspólnie regionalne eliminacje festiwalu FAMA, kolejne edycje W.O.Ś.P. Jurka Owsiaka, Dni Adaptacyjne Studentów I Roku Szczecińskich Szkół Wyższych i wiele innych. W roku akademickim 2004/2005 Waldek Kulpa zorganizował największą liczbę koncertów ze wszystkich placówek kulturalnych w Szczecinie. Mimo tak wielkiego zaangażowania w życie kulturalne miasta nie był przez nikogo dotowany. Działał na własne ryzyko. Promował artystów interesujących, ale nie zawsze łatwych w odbiorze i popularnych.
Od momentu zamknięcia Kontrastów, Waldek związał się Rocker Club, gdzie pracował do końca października 2013 r., 10.10.2013 r. został menedżerem ds artystycznych Klubu Muzycznego Browar Polski, wspólnie z Magdą Żmudą wypracowali styl działania jednego z najlepszych miejsc dla dorosłej publiczności w Szczecinie.
Jest założycielem, głównym filarem i od samego początku do końca 2016 r. był prezesem Stowarzyszenia Szczecińska Offensywa Kulturalna SZOK.
Od 18.02.2015 r. został również prezesem Stowarzyszenia Szczecin Dla Pokoleń. Funkcję pełnił do końca 2016 r.
Od początku 2017 r. jest dyrektorem Domu Kultury „13 Muz”.
W 2012 r. po wielu latach przerwy w muzykowaniu założył swój zespół „STARSi” i był jego wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów. STARSi – sprawdź. Od 2012 r. śpiewa w zespole my z delty, z którym nagrał płytę „autoblues” – posłuchaj.
Waldemar Kulpa / dyrektor / dyrektor@13muz.eu / +48 601 625 244