Aktorzy z Salonu Artystycznego Seniorów wraz z młodzieżą z Teatru Uhuru (Dom Kultury „13 Muz”) we współpracy z Instytutem Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowali wyjątkowe nagranie – recytację utworów szczecińskich poetów. Usłyszymy wiersze zarówno tych autorów, którzy pisali zaraz po wojnie, jak i zupełnie współczesnych. Prezentacja obejmuje teksty, których tematyka dotyczy naszego miasta. Wśród poetów znaleźli się: Konstanty Ildefons Gałczyński, Tymoteusz Karpowicz, Ryszard Grabowski, Witold Wirpsza, Józef Bursewicz, Eliasz Rajzman, Krzysztof Niewrzęda, Anna Frajlich, Helena Raszka, Inga Iwasiów, Piotr Michałowski, Wiktoria Klera, Leszek Dembek, Artur Daniel Liskowacki, Tomasz Majzel oraz Adam Zieliński (Łona).
Wybór utworów:
Jerzy Madejski – literaturoznawca, krytyk literacki, profesor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, redaktor naczelny (z Ingą Iwasiów) pisma „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”, współorganizator szczecińskiego festiwalu Dni Kultury Żydowskiej Adlojada.
Paweł Dziel – absolwent polonistyki oraz socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, kustosz w Bibliotece Głównej US, doktorant na Wydziale Humanistycznym US, autor publikacji z zakresu współczesnej literatury polskiej, organizator wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.
Wprowadzenie do prezentacji – Paweł Dziel
W programie wystąpili:
Aktorzy Salonu Artystycznego Seniorów:
Aleksandra Szachniewicz
Joanna Pietrołaj
Elżbieta Kolczewska
Danuta Szydło
Krystyna Wawrzyn
Danuta Miechowicz
Halina Wojtczak
Grażyna Wolska
Julia Pardon
Ryszard Lasota
Aktorzy Teatru Uhuru:
Katarzyna Pawlikowska
Adrian Połczyński
Natalia Borowik
Klaudia Nowak
Kaja Dębczyńska
Miłosz Bełdzikowski
Salon Artystyczny Seniorów SAS powstał w Domu Kultury „13 Muz” na początku 2017. Jest to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która w sposób twórczy i atrakcyjny współtworzy program Domu Kultury „13 Muz” pod kątem ludzi starszych. Rada programowa SAS przygotowuje regularnie nowe wydarzenia artystyczne z myślą o seniorach. W ramach SAS działa kilka grup twórczych takich jak: Teatr Janusza, Teatr Boscha, Grupa Poetycka oraz Duet wokalny Andrzej i Lidia. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie DK „13 Muz” dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne.
Teatr Uhuru od ponad 20 lat, od 1997 roku istniał i tworzył w Gryfińskim Domu Kultury pod kierunkiem Janusza
Janiszewskiego, byłego aktora Teatru Kana i animatora kultury. Obecnie po dwóch latach przerwy teatr wznowił swoją działalność w szczecińskim Domu Kultury „13 Muz” jako kontynuację stylistyki, filozofii i sztuki offowego teatru młodzieżowego, w którym dominująca cechą twórczości jest wolność wyrażania siebie i swoich poglądów na świat i sztukę („uhuru” w suahili znaczy “wolność”). Do grupy teatralnej należy młodzież ze szkół średnich oraz studenci. Od stycznia tego roku aktorzy regularnie spotykali się co tydzień w realu podczas wspólnych ćwiczeń i prób, ale po ogłoszeniu kwarantanny całą działalność postanowiliśmy kontynuować w Internecie. Od marca tego roku grupa pracuje zdalnie spotykając się na czacie i tworząc wspólne projekty w sieci.
Koordynacja projektu oraz opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Organizator: Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie
Współpraca: Instytut Literatury i Nowych Mediów / Uniwersytet Szczeciński
Nagranie, montaż i oprawa graficzna video: Marek Brzeziński i Jędrzej Brzeziński
Wydarzenie na FB
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”