Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

18.09. – przeniesiona / Galeria Foyer – Kamil Winnicki – fotografia cyfrowa

18 września @ 17:00 - 11 października @ 18:00

18.09.2024 środa / Z przyczyn niezależnych od Artysty wystawa została przeniesiona i odbędzie się w innym terminie, o czym poinformujemy – przepraszamy za zmiany w programie.

Wystawa Kamila Winnickiego, absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie.

Kamil Winnicki – absolwent Akademii Sztuki w Szczecinie, specjalność: fotografia. Ukończył Liceum Plastyczne w Gryficach o profilu plastyk, specjalność: grafika komputerowa. Zajmuje się sztuką wizualną. Twórca fotografii kreacyjnej i artystycznej, fotografii mody, prac wideo i współorganizator akcji o charakterze społecznym.

W obszarze jego zainteresowań znajdują się zależności językowe, praca z młodymi osobami, feminizm i alternatywne metody przekraczania konwenansów utartych w kulturze, fotografii high fashion i poszerzanie różnych aspektów sztuki i medium od fotografii, przez muzykę, do malarstwa.

Od niedawna twórca muzyki, pracujący nad swoim albumem muzycznym, który ma ukazać się w 2024 roku.

Brał udział w wystawach grupowych, m.in.: „• ❤ K _ _ _ _ _ C _ _ ❤ •”, w Galerii Nicponiej we Wrocławiu, „Wyłamania” w Galerii Kückenmühle w Szczecinie, „Brak połączenia”, Online (2021), „Kapryśne ciało” w Galerii Próżnia w Szczecinie, „Urloop” w Biurze Podróży Maria w Szczecinie oraz w szeregu indywidualnych wystaw m.in. „Rytuał” podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, „Lśnienie” w Galerii Pixel w Słupsku, „Goździki” w Inkubatorze Kultury w Szczecinie, „Rytuał” ul. Czorsztyńska 31A w Szczecinie.

Na swoim koncie posiada ponad 60 publikacji w zagranicznych magazynach drukowanych: m.in. Picton Magazine, Scorpio Jin Magazine, Shuba Magazine, czy Gmaro Magazine, 4 wyróżnienia na okładkę magazynu, m.in. Picton Magazine czy Fienfh Magazine, ponad 40 publikacji w internetowym wydaniu włoskiego Vogue oraz publikacje w polskich magazynach, m.in. Lśnienie Magazyn, OCZY.MAG, czy Prestiż szczeciński.

Współpracuje oraz współorganizował wystawy ze stowarzyszeniem Media Dizajn oraz Inkubatorem Kultury w Szczecinie, a także przy Fash`n`act w Szczecinie (2020/2022).

Otrzymał wyróżnienie, a jego prace brały udział w wystawie na Ogólnopolskim Biennale Sztuki 47. Salon Zimowy w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Czterokrotny stypendysta – Stypendium Rektora dla najlepszych studentów, Akademia Sztuki w Szczecinie – 2018, 2019, 2020, 2021.

Laureat Stypendium Artystycznego Miasta Szczecina za rok akademicki 2021.

Rytuał (2021, fotografia cyfrowa)
„Rytuał – zespół specyficznych dla danej kultury symbolicznych sekwencji, sformalizowanych czynów i wypowiedzi wykonywanych w celu osiągnięcia pożądanego skutku, który jednakże może być znacznie oderwany od pozornie oczywistego celu funkcjonalnego.

 Rytuał jest traktowany jako synonim słowa obrzęd, choć w mowie potocznej ma nieco bardziej ekstensywny kontekst. Rytuały często wiążą się z takimi zjawiskami jak sacrum, a niekiedy też tabu. Bywają automatyzowane, przekształcając się w nawyk. Błędem jest twierdzić, że są związane wyłącznie z religiami.

 Projekt „Rytuał” opowiada o stworzeniu własnego sanktuarium, domu, kościoła. Jako osoba LGBT+ oferuję swoją własną wiarę. Swoje obrzędy, które nie niosą za sobą politycznych naleciałości, lecz niosą za sobą pokój, miłość, energię, wiarę – w siebie, karmę czy także wzajemny szacunek. Ten obrzęd pozwala być każdemu kim chce; bez względu na charakter, wygląd czy orientację będzie w pełni tolerowany i akceptowany.

 Kolory, ekspresja, ruch zainspirowane są z innych obrzędów, składają własny, odrębny i wyjątkowy rytuał.

 Rytuał wymaga zaangażowania, skupienia swojej uwagi i świadomości” – Kamil Winnicki

Wystawa będzie przedstawiała 6 prac 100 cm x 70 cm, które będą wydrukowane na matowym papierze bez ram. Pracom będą towarzyszyć instalacje zrobione z naturalnych pni, gałęzi i roślinnych motywów, odwołujących się do przestrzeni przedstawionych na projekcie.

Skóra w skórze (2021, fotografia cyfrowa)
„Projekt opowiada o zerwaniu, a jednocześnie próbie odnowienia relacji. Brak pępka opowiada o zerwaniu relacji z matką i wkroczenie w dorosłe życie. Zszycia czarną nicią symbolizują próbę scalenia więzi, trud połączenia dwóch sprzeczności. Jednoczesne stawianie na autonomię, lecz nierezygnowanie z relacji wymaga stawiania granic, które nie są jednoznacznie ukonkretnione.

 Od dziecka miałem dobre relacje z Matką, sytuacja uległa jednak zmianie po operacji zdiagnozowanego u mamy guza mózgu. Nastąpiło wtedy przełamanie więzi. Mama zmieniła się, jej zachowanie i relacja ze mną pogorszyła się. To już nie była ta sama osoba – Matka. Nasze relacje z dnia na dzień zmieniały się. Próby porozumienia się i odbudowy relacji zatrzymywały się na chwilę, a potem znów jak zerwane nici pękały… i tak do teraz trwam w relacji bez relacji” – Kamil Winnicki

Prace wydrukowane będą w formacie 20 cm x 40 cm, będą przedstawiały 4 prace podwójne – jedna z nich będzie przymocowana bez ramy, a druga obok niej będzie w ramie o kolorze danego owocu.

Piwnica (2022, fotografia cyfrowa)
„Zdjęcia zostały zrobione w piwnicy mojego rodzinnego domu. Przestrzeń piwnicy jest opanowana przez święte obrazy. Spoczywają, zamiast wisieć nad łóżkiem w domu. Nie zostały jednak wyrzucone z uwagi na ich sakralny charakter. To miejsce jest dla nich pewnego rodzaju „czyśćcem” i z tego powodu zostaną zaprezentowane poniżej wzroku odbiorcy. Kiedy moja rodzina nabrała dystansu do instytucji Kościoła, zaczęła kolejno znosić obrazy do piwnicy. Gdy zobaczyli na własne oczy brak akceptacji Kościoła dla mojej orientacji (a przez co mnie samego), brak miejsca w szeregach społeczności dla osób domagających się prawa do cielesnego samostanowienia (choćby decyzji o zdrowiu reprodukcyjnym) i coraz powszechniejszy problem pedofilii, obrazy wylądowały w piwnicy. Miejsce to wydało mi się niezwykłe przez swoje zawieszenie między sacrum i profanum, a oddelegowanie całego zła do piwnicy ma dla mnie znaczenie symboliczne” – Kamil Winnicki

Prace wydrukowane na papierze matowym w formacie 40 cm x 60 cm będą przymocowane bez ram poniżej wzroku oglądającego – projektom będą towarzyszyć obrazy zebrane przez rodziców artysty.

Wydarzenie na FB

Szczegóły

Początek:
18 września @ 17:00
Koniec:
11 października @ 18:00

Miejsce wydarzenia

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa