
17.05.2025 sobota g. 18:00-22:00
W Domu Kultury „13 Muz” w ramach 19. Europejskiej Nocy Muzeów w godz. 18:00-22:00 będzie można zwiedzić bezpłatnie Galerię Foyer oraz Galerię Enter.
Galeria Foyer
Basia Tylewska – „Odczuwanie życia” – malarstwo
„Prace pod wspólnym tytułem „Odczuwanie życia” wyprowadzają na światło z ciemnych i krzywych kątów autorefleksję malarską o cykliczności czasu i dwoistości zaszyfrowanej w materii obrazowania, w języku słów i metafor. Albowiem życie i nie-życie, sposoby jego postrzegania i strategie niewidzenia, są jak dwie strony jednego obrazu: jedna zamalowana kolorami i odwrotna, z której przebija tylko czerń.
Odczuwanie wydaje się nadrzędnym i scalającym wobec postrzegania synonimem doświadczenia. W polu świadomości trwa dość przejrzyste i jednoczesne zmaganie z nie-odczuwaniem i nie-widzeniem nie-życia.
W porowatej przestrzeni pomiędzy życiem a śmiercią obraz chce mówić, więc żyć. Przynajmniej to jak do tej pory udało mi się ustalić” – Basia Tylewska
Basia Tylewska jest szczecinianką, maluje w technice olejnej. Należy do ZPAP. Na swoim koncie ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w ramach stowarzyszeń twórczych, m.in.: indywidualna retrospektywa „Granice metafory” (2021, Książnica Pomorska w Szczecinie), „Jesteśmy – wystawa jubileuszowa SAIE” (2022, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie), wystawa indywidualna „Re-kreacje weneckie” (2023, Galeria ZPAP „Mały Kierat” w Szczecinie).
Wystawa współorganizowana z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie.
Galeria Enter
„Symboliczno-artystyczna dziedzina polskiej kultury ludowej” – wystawa prac malarskich i rysunkowych grupy plastycznej „13 Muz”
Grupa plastyczna „13 Muz w obecnym sezonie inspirowała się m.in.: strojami ludowymi oraz tańcami i muzyką ludową, czego wynikiem są grafiki i malarstwo prezentowane na tej wystawie.
Poruszane zagadnienia w obrębie sztuki ludowe obejmowały też haft ludowy i związane z nim techniki hafciarskie. Na wystawie prezentowane są rękodzielnicze przykłady haftu ludowego, np. haftu kaszubskiego, jego bogatymi odmianami wyróżniającymi się na tle innych regionów. Opierając się o wzory strojów na starych pocztówkach powstały obrazy, strojów odświętnych charakterystycznych dla kultury wsi polskiej, wplecionych w jej obrzędowość dożynki, śmigus-dyngus; również obyczajowość religijną. Dobór wypowiedzi artystycznych zależał od indywidualnych preferencji i sentymentu do polskiej wsi, jej historii i losów, nierozerwalnie związanych z losami narodu.
Kuratorami tej wystawy są: Urszula Rychlińska, Edward Domański
Wydarzenie na FB