Sign in / Join
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

09.05. / Koncert kameralny w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego

9 maja @ 18:00

09.05.2025 piątek g. 18:00

Serdecznie zapraszamy na kolejny koncert kameralny w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego. Usłyszymy bardzo ciekawy, zróżnicowany program, od baroku po muzykę współczesną, w wykonaniu renomowanych wykonawców o międzynarodowej sławie.

Michał Maślak – saksofon
Jennifer Schroeder – fortepian

Program:
– Fritz Kreisler – Praeludium
– H. Wieniawski – Reverie
– Piotr Flis – Legenda znad Brdy (prawykonanie światowe)
– William G. Still – Romance
– Percy A. Grainger – Molly on the Shore
– Henry Purcell – Two Bourees

Vento do Norte w składzie:
Nuno Ramos
Sara Pais
Vitoria Ferreira
Luis Nitsche
Gonçalo Silva

Program:
– Knut Nystedt (1915 – 2014) – Immortal Bach, based on Cantata BWV 478 Kom, süßer Tod
– George Friedrich Händel (1685 – 1759)  Messiah, HWV 56, Halleluja
– Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Partita No. 2 BWV 1004, Chaconne

Baritone Baroque Collective w składzie:
Henk van Twillert (Holandia)
Gonçalo Silva
Sara Pais
Nuno Ramos

Michał Maślak
Saksofonista i pedagog, ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuki w Szczecinie w klasie prof. Dariusza Samóla. Był uczestnikiem licznych kursów i warsztatów prowadzonych przez wybitnych saksofonistów, m.in.: Jean-Marie Londeixa, Josepha Wytko, Jonathana Bergerona, Elliota Rilleya, Lawrence Gwozdzia, Gerarda McChrystala, Patricka Meighana, Wildy Zumwalta, Noaha Getza, Johna Moora, Vincenta Davida. Od najmłodszych lat aktywnie działał propagując grę na saksofonie, biorąc udział w licznych koncertach na terenie całej Polski. Wielokrotnie uczestniczył krajowych i międzynarodowych konkursach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

W uznaniu osiągnięć został uhonorowany Stypendium Artystycznym Miasta Szczecina, stypendium dla najlepszych studentów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz stypendium na realizację zadania z zakresu twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury (Bydgoszcz 2022). W 2018 roku brał udział w nagraniu płyty „Saxophone Music of the XIX th Century”, na której znalazły się utwory m.in.: L. Mayeura oraz J. Demerssemana, a w 2022 wydał płytę solową z muzyką klasyczną skomponowaną na saksofon altowy i fortepian (ActePrealable AP0538). Współpracował z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz Operą na Zamku w Szczecinie, a jako kameralista występował z takimi zespołami jak The Yantar Saxophone Ensemble, Sedina Saxophone Quartet, Impression Saxophone Ensemble oraz Pryzmat Trio.

Ma na swoim koncie kilka prawykonań muzyki młodych polskich kompozytorów.

Udziela się pedagogicznie prowadząc warsztaty i kursy na terenie całego kraju, a w latach 2021-22 roku prowadził klasę saksofonu na wydziale instrumentalnym w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2014 roku ukończył Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych w Poznaniu po czym zasilił szeregi Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Wielokrotnie występował z orkiestrą jako solista na terenie Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kazachstanu, Rumunii i Norwegii.

Jennifer Schroeder
Pianistka, kameralistka. Od 2020 roku wykładowca akademicki, pianista-akompaniator w klasie saksofonu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia magisterskie oraz Podyplomowe Studia Instrumentalistyki ukończyła w klasie fortepianu dr hab. Katarzyny Rajs. Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych o randze międzynarodowej. Zdobyła 1. miejsce na 29th Young Musician International competition ‚Citta di Barletta’ (Włochy), First Absolute Prize na 7th International Piano Competition in Ischia (Włochy), 1. miejsce na III. Wiener Klassiker International Music Competition, 2. miejsce na Young Euregio Piano Award w Geilenkirchen (Niemcy), 3. miejsce na IV. Danubia Talents International Music Competition w Budapeszcie (Węgry) oraz wyróżnienie i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu C. Francka na Elevato Piano Competition w Salzburgu (Austria). Wielokrotnie brała udział w Warszawskich Warsztatach Pianistycznych i kursach mistrzowskich, gdzie kształciła się pod okiem wybitnych pedagogów, m. in.: Alberto Bertino, Alexeya Sokolova, Czesława Stańczyka oraz Gintarasa Januševičiusa. Brała również udział w lekcjach mistrzowskich ze światowej sławy pianistami takimi jak: Dina Yoffe, Jean Bernard-Marie, Walter Prossnitz oraz Kiryl Keduk.

Jennifer Schroeder znalazła się również w gronie 11 pianistów, którzy otrzymali stypendium na udział w prestiżowej Międzynarodowej Akademii Pianistycznej International Piano Academy Feuerwerk Einbeck, jako jedyna pianistka z Polski. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest czterokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego. Udzieliła wywiadu i znalazła się na okładce magazynu Verizane. Wystąpiła w programie telewizyjnym Dzień dobry TVN. Została nominowana do honorowej nagrody Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego.

Baritone Baroque Collective
Portugalski zespół pod kierunkiem Henka van Twillerta rozpoczął działalność w 2024 roku pierwszym koncertem w St. Thomas Kirche w Lipsku, gdzie przez wiele lat pracował i jest pochowany Jan Sebastian Bach. Koncert odbył się w ramach 1. Classic Saxophone Festival. Po powrocie do Portugalii zespół nagrał Chaconne z II Partity skrzypcowej d-moll BWV 1004 Jana S. Bacha.

Henk van Twillert
Holenderski saksofonista (1959), studiował w Konserwatorium w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie u Eda Bogaarda. Artysta nagrał wiele płyt i występował jako solista z Amsterdam Soloist Quintet, współpracował też ze skrzypaczką Sonją van Beek oraz „Homage to Heitor Villa-Lobos”. Przełomowym momentem w karierze Henka van Twillerta był rok 2001, kiedy nagrał słynne Suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha w opracowaniu na saksofon barytonowy. W 2002 roku Van Twillert nagrał płytę z portugalską muzyką fado Saudades wraz z nagrodzonym Grammy portugalskim piosenkarzem Carlosem do Carmo. Od 2006 roku zapraszany jest na Newport Music Festival w USA.

W latach 2009-2011 Henk van Twillert przebywał w Nowym Jorku, gdzie pracował nad swoim doktoratem. Dużym powodzeniem cieszyła się jego seria koncertów pt. „Meet the artist”, które wykonywał w Amsterdamie i Rotterdamie w latach 2012-15.

Artysta prowadzi warsztaty, kursy mistrzowskie i koncerty na całym świecie.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Szczegóły

Data:
9 maja
Godzina:
18:00

Miejsce wydarzenia

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa