Loading Events

« All Events

03-07.02. / Warsztaty ruchowo-teatralne. Projekt „Oblicza niedoli” w ramach Pracowni Teatralnej Teatr Uhuru

3 lutego @ 13:00 - 7 lutego @ 16:00

03-07.02.2025 poniedziałek-piątek g. 13:00-16:00

Przedział wiekowy: 15-20 lat

Miejsce: Sala Lustrzana, Sala Kominkowa

Udział bezpłatny – obowiązują zapisy: amelia.jurewicz@gmail.com

Pokaz finałowy: 07.02. (piątek), godz. 14:30 – wstęp wolny

Warsztaty są częścią wewnętrznego projektu Pracowni Teatralnej Teatru Uhuru, który będzie realizowany wspólnie z uczestnikami w czasie pierwszego tygodnia ferii zimowych.

Młodzieżowa Pracowania Teatralna – Teatr Uhuru

Na warsztatach skupimy się na pracy z ciałem, korzystając z technik teatru ruchu oraz tańca współczesnego, aby zbudować w uczestnikach świadomość ciała. Zamierzamy eksperymentować z różnymi formami przekazu sztuki. Łącząc, dźwięk, muzykę i ruch stworzymy żywą wystawę, która będzie finałem naszej pracy. Porozmawiamy o różnych rodzajach niedoli dotykających zarówno ludzi, jak i naszą planetę. Zwrócimy uwagę na problemy, o których trudno mówić głośno. Naszą zimową pracę zakończymy małym pokazem, który odbędzie się ostatniego dnia warsztatów: 07.02. (piątek), godz. 14:30 – wstęp wolny.

W czerwcu przewidujemy kolejny blok warsztatów, aby zakończyć projekt performancem podczas III Festiwalu Sztuk Uhuru, który odbędzie się dniach 26-29.06.2025 r.

Bazą warsztatów będzie wstęp do opowiadania E. A. Poego „Berenika”.

„Niedola różne ma oblicza. Nędza tego ziemskiego padołu przybiera rozliczne postaci, roztaczając się nad rozległym widnokręgiem na podobieństwo tęczy. Jej odcienie są tak odmienne jak barwy tęczy, które mienią się rozmaicie, a przecież przechodzą jeden w drugi niemal niezauważenie. Roztaczając się nad rozległym widnokręgiem na podobieństwo tęczy! Jakimże sposobem z piękna wywiodłem przedstawienie brzydoty? Ze znaku przymierza obraz nieszczęścia?  Niemniej, jak w etyce zło jest następstwem dobra, tak z radości rodzi się boleść. Albo wspomnienie minionej błogości dzisiaj przynosi udrękę, albo teraźniejsze katusze mają swe źródło w niedoszłej ekstazie”.

Projekt tworzą:
Amelia Jurewicz
Hanna Semeniuk
Lena Szałek
Julia Maria Szymczak

Główna organizatorka i prowadząca: Amelia Jurewicz

Prowadzące:
Lena Szałek
Hanna Semeniuk
Lena Bandur (gościnnie)

Amelia Jurewicz
Jest aktorką Teatru Uhuru. W zeszłym roku zainspirowana teatrem ruchu i tańca stworzyła spektakl zatytułowany „Sztuka Odczuwania”, który był wystawiany na II Festiwalu Sztuk Uhuru w DK „13 Muz”, w Teatrze Kana oraz podczas Polsko-Niemieckiego Festiwalu Teatrów Szkolnych i Młodzieżowych w Schwedt w 2024 roku, a także w ramach Inauguracji Sceny Prezentacji Teatralnych 2024/2025 w DK „13 Muz”.

Skończyła Państwowe Ognisko Baletowe w Szczecinie i dalej kształci się w zakresie tańca. Aktualnie jest w 4. klasie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie na wydziale rytmiki. W zeszłym roku prowadziła projekt społeczny o nazwie „Odsłońmy kurtyny”, promujący sztukę wśród młodzieży.

Za cel swoich artystycznych działań uważa skłonienie odbiorcy do przemyśleń poprzez wpłynięcie na jego doznania estetyczne. Dąży do niejednoznacznego przekazu, który pozostawi ślad na duszy widza.

Lena Szałek
Skupia się na rozwoju w zakresie ruchowo-tanecznym, trenuje taniec współczesny oraz realizuje się aktorsko w amatorskim Teatrze Uhuru. Eksperymentuje z różnymi formami kreatywnej realizacji swoich pomysłów, szczególnie interesuje się sztuką performatywną i teatrem alternatywnym, najbardziej odnajduje się w teatrze tańca pozwalającym na ekspresję ruchu i ciała.

Hanna Semeniuk
Od 3. lat aktywnie działa w Teatrze Uhuru, zarówno jako aktorka, pomoc reżyserska, a także członkini rady programowej Festiwalu Sztuk Uhuru. Grała w spektaklu ,,Sztuka odczuwania”, należącego do kategorii teatru ruchu, w którym odnajduje się najlepiej. Może pochwalić się prowadzeniem projektu społecznego o nazwie „Odsłońmy kurtyny”, którego celem było promowanie różnych form sztuki wśród młodzieży. Swoją przyszłość, wiąże z produkcją teatralną i działalnością kulturalną.

Lena Bandur
Interesuje ją relacją ego z cieniem. Poprzez teatr, grę ciała i umysłu, poszukuje kontaktu z podświadomością. Aktualnie skupia się na improwizacjach muzycznych. Na bazie prostych dźwięków i strumienia myśli tworzy kompozycje, które pozwalają jej lepiej poznać swoje ukryte ja.

Opieka organizacyjna nad wydarzeniem: Janusz Janiszewski

Fot. soappbubbles.wordpress.com Surreal Portraits by Noel S. Oszvald

Details

Start:
3 lutego @ 13:00
End:
7 lutego @ 16:00

Venue

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa