Prezentacja twórczości czworga uczestników studiów pisarskich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Program kierunku stworzyli pracownicy Instytutu Literatury i Nowych Mediów. Celem studiów pisarskich jest przygotowanie do zawodu literata oraz twórczej aktywności w sferze kultury artystycznej i medialnej.
Autorzy prezentacji:
Małgorzata Filary-Celebudzka – z wykształcenia prawniczka. Pisze głównie wiersze, choć sięga również po inne formy. W grudniu 2019 roku odbyło się spotkanie „Elementarz” w Domu Kultury „13 Muz” – prezentacja twórczości poetyckiej autorki.
Mariusz Strzeżek – absolwent politologii oraz podyplomowych studiów mediów i komunikowania Uniwersytetu Szczecińskiego. Miłośnik książek i rozmów o literaturze. Autor opowiadania wyróżnionego publikacją w „Gazecie Wyborczej” w ramach ogólnopolskiego konkursu Akademia Opowieści, finalista konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019.
Tomasz Miłowicki – studiował archeologię oraz geografię na Uniwersytecie Gdańskim. Wokalista. Interesuje się gotycyzmem. Współpracował z portalem Magazyn Kulturalny Horyzont. Obecnie przygotowuje powieść grozy.
Krystyna Rodzewicz – inżynier budownictwa, zajmowała się także marketingiem i logistyką. Poetka, prozaiczka, pisze od czasów liceum. Pasjonuje ją teatr, również jako wyzwanie aktorskie. Publikowała reportaże, wywiady i opowiadania (m.in. w periodykach „Morze i Ziemia”, „Kurier Szczeciński”, „Dialogi”). W 2015 roku wydała tom wierszy „Indeks Szczęścia”, w 2016 roku tom prozy poetyckiej „Na północ od Bieguna Północnego”, w 2017 roku powieść „Pytania z głębi”, a w 2018 roku zbiór opowiadań „Europo… Europa!”.
Wprowadzenie do prezentacji:
Inga Iwasiów – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, prozaiczka, profesorka Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Pomysłodawczyni studiów pisarskich na US. Prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, redaktorka naczelna pisma „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”. W 2010 roku uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina, w 2019 roku została członkinią Rady Doskonałości Naukowej I kadencji.
Organizator: Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie
Koordynacja projektu z ramienia DK „13 Muz”: Janusz Janiszewski
Koordynator projektu z ramienia Uniwersytetu Szczecińskiego: Paweł Dziel
Współpraca: Instytut Literatury i Nowych Mediów / Uniwersytet Szczeciński
Nagrania, montaż i oprawa graficzna video: Marek Brzeziński i Jędrzej Brzeziński
Wydarzenie na FB
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”