Żeńska Orkiestra Dęta „Olimpia” została utworzona w 1974 roku. Orkiestra od początku istnienia do czerwca 2015 roku działała przy Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie oraz pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół ZSE nr 2. 18 maja 2015 roku zawiązane zostało stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Żeńska Orkiestra Dęta „OLIMPIA” z siedzibą w Szczecinie. Obecnie w Orkiestrze gra 20 dziewcząt, a dodatkowo nowe dziewczęta przygotowują się do wejścia w szeregi Orkiestry. Korzystając z dotychczasowych kontaktów w kraju i za granicą Stowarzyszenie ma możliwość występowania na wielu festiwalach, uroczystościach (zarówno państwowych, jak i kościelnych), obchodach rocznicowych, wszelkich uroczystościach i imprezach miejskich, a także koncertach dla szerokiej publiczności – szczególnie dla mieszkańców Szczecina.

Żeńska Orkiestra Dęta „OLIMPIA” była i jest znakomitym ambasadorem Szczecina, województwa zachodniopomorskiego, jak i kraju. Jest jedną z dwóch działających na terenie Szczecina, przy czym jest jedną z zaledwie czterech żeńskich orkiestr dętych w kraju.

Przez lata swojego funkcjonowania Orkiestra odnosiła sukcesy oraz zdobyła szereg nagród na festiwalach i konkursach zarówno krajowych jak i zagranicznych. Odwiedziła liczne zakątki w całej Europie, m. in. Irlandię, Włochy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Węgry, Szwecję, Litwę, Portugalię, Grecję i Belgię, dumnie reprezentując nasze miasto.

Od początku 2018 r. orkiestra współpracuje z Domem Kultury „13 Muz” biorąc udział w „Nadętych warsztatach”, grając koncerty i ćwicząc w przestrzeni instytucji. We wrześniu 2018 roku doszło do historycznej zmiany w dziejach zespołu. Z nazwy orkiestry zniknął przymiotnik “Żeńska”, do formacji dołączyli pierwsi w historii grupy mężczyźni. Od tej pory Orkiestra Dęta „Olimpia” gra próby i koncerty w poszerzonym składzie. 

Oto kilka najważniejszych osiągnięć:

  • w 1998 r. II miejsce oraz Srebrny Helikon na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu
  • w 1999 r. III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu na Węgrzech
  • w 2005 r. II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu we Włoszech
  • w 2013 r. tytuł Grand Prix na Wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Łobzie
  • w 2013 r. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Inowrocławiu w kategorii musztry paradnej
  • w 2017 r. tytuł Laureata II stopnia w kategorii musztry paradnej.

„Olimpia” może pochwalić się także reprezentowaniem Szczecina oraz Polski na wielu ważnych uroczystościach, m.in.:

  • Wystawy Expo w: 1998 r. w Lizbonie i 2000 r. w Hanowerze
  • Koncert Czterech Narodów w Berlinie w 2005 r.
  • Carnaval de Nice w 2014 r. (największe wydarzenie zimowe w Europie)
  • The Tall Ship’s Races w latach 2007, 2013 i 2017 r. oraz Baltic Tall Ship’s Regatta w 2015 r.

W czasie ostatnich dwóch lat Orkiestra uświetniła obchody święta 11 listopada, zorganizowała bezpłatny koncert kolęd dla mieszkańców Szczecina w Domu Kultury Słowianin, a następnie koncert z okazji powitania wiosny w Sali Bogusława na Zamku Książąt Pomorskich, brała także udział w Marszu Różowej Wstążki organizowanym przez Szczecińskie Stowarzyszenie Amazonek AGATA, Lions Club Szczecin “Jantar” oraz Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne oraz w XX Dniach Kultury Ukraińskiej, Festiwalu Orkiestr Dętych w Gryficach, spotkaniu organizacji pozarządowych Pod Platanami na Jasnych Błoniach, Dniach  Dobrzan, Festiwalu Orkiestr Dętych w Łobzie. Ponadto Orkiestra reprezentowała Polskę i Szczecin podczas Festiwalu Orkiestr Dętych w Mazamet (Francja).