O wojnie, Europie i Polsce

1178
0
Udostępnij

18 sierpnia w Domu Kultury „13 Muz” młodzież z trzech krajów: Francji, Niemiec i Polski pokazała spektakl, który stworzyła wspólnie podczas międzynarodowego projektu pod nazwą Europejskie Warsztaty Teatralne „Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?”. To trwające dwa tygodnie spotkanie artystyczne odbyło się jednocześnie w trzech krajach i poświęcone zostało ważnym w tym roku wydarzeniom zarówno w Europie jak i w Polsce.

Dom Kultury „13 Muz” wraz z partnerami z Francji i Niemiec zorganizował jedyne w swoim rodzaju warsztaty teatralne wpisujące się w cykl imprez związanych z rocznicą 100-lecia zakończenia I wojny światowej w Europie i tym samym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem tego polsko-niemiecko-francuskiego projektu spotkania młodzieży, oprócz integracji i wymiany kulturalnej – było stworzenie wspólnego spektaklu teatralnego, który pokazany został w trzech miejscach Europy, we francuskim Lyonie, niemieckim Ganshagen i w Szczecinie.

Cały projekt składał się z trzech części i był realizowany w trzech krajach tak zwanego Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemczech i w Polsce w dniach 4-20.08.2018r. Naszymi partnerami zagranicznymi byli: Théâtre des Asphodèles z Lyon (Francja) oraz Berlińsko-Brandenburski Instytut Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen (Niemcy). Stronę polską reprezentował Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie, a w projekcie wzięła udział młodzież ze szczecińskich szkół średnich. W dniach 16-20 sierpnia w Szczecinie miała miejsce III część projektu z udziałem naszych zagranicznych gości. Uroczyste zakończenie projektu wraz z pokazem spektaklu odbyło się 18 sierpnia o godz. 17.00 w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Premiera w Lyon

Po tygodniu intensywnej pracy scenicznej w teatrze w Lyon w piątek 10 sierpnia 2018 r. na scenie Teatru Asphodeles miała miejsce premiera spektaklu „Pamięć”. Dyrektor Teatru des Asphodeles – Thierry Auzer, aktor komediowy Frédéric Tessier, Charlotte Stolz z Fundacji Genshagen oraz Janusz Janiszewski z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie otworzyli pierwszą z trzech zaplanowanych prezentacji spektaklu, który powstał w ramach projektu. Z tej okazji wśród widzów gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Lyon na czele z panią konsul Joanną Kozińską-Frybes, którzy w ramach współpracy przy realizacji projektu gościli u siebie grupę z Polski przez cały czas pobytu w Lyon.

Pani Joanna Kozińska-Frybes wraz z mężem Marcinem Frybesem zapisali się na kartach współczesnej historii Polski jako działacze opozycji antykomunistycznej w latach 80-tych. Zgromadzona w teatrze Des Asphodeles publiczność z uznaniem wypowiadała się na temat pracy młodzieży i instruktorów. Wśród widzów polskich znaleźli się między innymi przedstawiciele Polonii francuskiej oraz konsul Republiki Federalnej Niemiec.

Wędrówka po Europie

Ideą tego projektu była także podróż całej grupy warsztatowej po Europie i prezentacja spektakli w trzech krajach, dlatego kolejne spotkania i  przedstawiania odbyły w pałacu Genshagen w Niemczech – siedzibie fundacji niemiecko-francuskiej Stiftung Genshagen oraz w Szczecinie – w Domu Kultury „13 Muz”.

Polskie akcenty

Dom Kultury „13 Muz” reprezentowała młodzież ze szczecińskich szkół, głównie z LO XVIII należąca do szkolnej grupy teatralnej – „Teatralna Osiemnastka”. W Lyon pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego młodzi aktorzy stworzyli polską część przedstawienia, w którym nie brakowało motywów bliskich naszej narodowej historii, nawiązujących do roku 1918 i tym samym stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Cały projekt związany był tematycznie z setną rocznicą zakończenia pierwszej wojny światowej a towarzyszyła mu refleksja na temat naszej pamięci i stosunku nas współczesnych do tamtych wydarzeń.

Udostępnij

Dostępność cyfrowa