Puzonista, absolwent szkół muzycznych w Tarnowskich Górach i Bytomiu. Naukę gry na instrumencie kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dr hab. Michała Mazurkiewicza, gdzie ukończył studia magisterskie. Ze Szczecinem związał się zawodowo, współpracując z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, w której od 2014 roku pełni funkcję pierwszego puzonisty.

Współpracował z wieloma orkiestrami polskimi i międzynarodowymi, m. in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Gorzowską, Operą Śląską w Bytomiu, Filharmonią im. Józefa Elsnera w Opolu, orkiestrą I-Culture. Jako kameralista i solista brał udział w wielu konkursach, m. in.:

– IX Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Instrumentów Dętych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – II miejsce wraz z Kwintetem Dętym Blaszanym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,

– XII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie – III miejsce w kategorii IV

Jest także nauczycielem gry na puzonie w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz wykładowcą w klasie puzonu Akademii Sztuki w Szczecinie.

Mateusz Kupski jest od 2021 roku dyrygentem, prowadzi i ogranizuje pracę Szczecińskiej Trzynastki – orkiestry dętej z Domu Kultury „13 Muz”.

Celem Orkiestry jest propagowanie idei zjednoczenia społeczności muzyków grających na instrumentach dętych, nie zważając, czy ktoś jest amatorem, uczniem czy profesjonalistą, a także zaszczepienie tradycji orkiestr dętych w naszym mieście. Chcielibyśmy, by występy Orkiestry odbywały się wszędzie tam, gdzie możemy muzyką umilać czas mieszkańcom Szczecina oraz turystom odwiedzającym miasto – na scenach wewnętrznych i plenerowych, podczas świąt i wydarzeń kulturalnych. Łączymy wiele pokoleń muzyków, dlatego w skład zespołu wchodzą: Zespół   Dęty   Blaszany Domu Kultury „13 Muz”, uczniowie szczecińskich szkół muzycznych, studenci Akademii Sztuki, emerytowani muzycy z Filharmonii oraz Opery, a także szkoleni przez nas amatorzy – osoby bez wykształcenia muzycznego, ale z muzyczną pasją. W orkiestrze gra obecnie 25 osób.

Żagle 2021video oraz galeria zdjęć

Pierwszy wideoklip Szczecińskiej Trzynastki