Wcale nie jest oczywiste, że książka musi mieć strony i słowa, ale czytelnik co oczywiste musi mieć wyobraźnię.

Nasze warsztaty to blok zajęć edukacyjno-twórczych dla dzieci i ich opiekunów podejmujący temat książki. Każde kolejne zajęcia organizowane w ramach tego cyklu, podejmują temat innej książki, która stanowi wyjściową dla twórczej aktywności uczestników.

Celem projektu jest ukazanie jego czytelnikom wielu funkcji książki. Wbrew powszechnemu twierdzeniu, książka nie służy tylko do czytania, można z nią zrobić o wiele więcej, bo jest czymś więcej, niż tylko kartkami z literami. Do pokazania enigmatycznego książkowego „czegoś więcej” wykorzystamy książki o nieoczywistym charakterze i formie, które zdecydowanie odbiegają od standardowego schematu. Pokażemy książki które nie mają liter, które czyta się rękami, takie które trzeba potrząsać i dmuchać na nie, potwornie kolorowe książki i te w których zdania pisane są obrazkami, takie w których litery widać tylko w nocy, będą książki, które trzeba będzie pomalować i dotykać zamiast czytać,  takie po których otwarciu wyrasta las – mistrzostwa papierowej architektury.  Napiszemy książkę na podłodze, powstanie książka tylko na chwilę – taka chwilowa książka i książka na podwórkowym murku. 

O książkach, których nie da się po prostu przeczytać, nie da się ich tylko przejrzeć – ot tak otworzyć, przekartkować i zamknąć też nie da się, o książkach, które prawie nie mają słów, a uczą więcej niż podręczniki. Opowiada i animacje poprowadzi wielbicielka książek – Aleksandra Głowacka. Na co dzień specjalista w zakresie arteterapii dziecięcej. Od 10 lat nauczyciel edukacji, absolwentka Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej. Na co dzień zastępca dyrektora, wychowawca i pedagog w przedszkolu integracyjnym. W swojej pracy wykorzystuje z elementy Pedagogiki Marii Montessori oraz nowoczesne techniki i formy prowadzenia zajęć, głównie wykorzystując metody aktywizujące. Autorka projektów warsztatowych dla najmłodszych.

Projekt ma charakter kampanii społecznej promującej czytanie książek od najmłodszych lat.

Warsztaty odbywają się raz w miesiącu, od stycznia do grudnia z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych.

Termin najbliższych warsztatów wraz z opisem znajduje się w AKTUALNOŚCIACH na stronie głównej – serdecznie zapraszamy!

Fot.: Robert Stachnik.