„Miasto to teatr” – parada

912
0
Udostępnij

1 czerwca to dzień szczególny dla najmłodszych. Dlatego to właśnie dzieci, przy wsparciu dorosłych, poprzez ruch, śpiew, muzykę i taniec opowiedzą o postaciach z elewacji szczecińskich kamienic.

Głównymi bohaterami korowodu oraz spektaklu będą maszkarony, przeniesione wprost z elewacji śródmiejskich kamienic i ożywione. Legendy głoszą, że maszkarony miały bronić mieszkańców przed złymi mocami. Nocą odrywały się od ścian i latały nad miastem, skrzecząc złowrogo, aby przegonić demony ciemności. Ludzie wierzyli, że maszkary odstraszą potencjalnych najeźdźców i miasto będzie bezpieczne. Twórcy wydarzenia odniosą się do legendy i przy pomocy teatru tańca, pantomimy, breakdance oraz baletu opowiedzą o walce dobra ze złem. Wydarzenie jest próbą teatralizacji przestrzeni publicznej, ulic oraz szczecińskich podwórek. Korowód przejdzie głównymi ulicami Szczecina, od ul. Jagiellońskiej do pl. Lotników.

Planowany korowód oraz maszkarony stały się inspiracją do przygotowania działań edukacyjno-animacyjnych w podwórkach, które już od 12 maja będą prowadzą szczecińscy animatorzy: Maria Stafyniak. Krzysztof Lubka, Paweł Kula oraz organizacje: Las Sztuki, Oswajanie sztuki i Teatr Tańca Kiosk Ruchu.

Więcej informacji w „Maszkarony na podwórkach
Koncept: Marek Sztark
Reżyseria: Krzysztof Lubka
Maski: Kasia Mierzejewska
Konsultacje scenariuszowe: Paula Ratajczak
Koordynacja: Maja Olendzka, Marta Ostasz

Organizatorem 53.PTMF Kontrapunkt 2018 jest Dom Kultury „13 Muz”
Współpraca: Teatr Tańca Kiosk Ruchu, Przepraszam Tworzę się. Organizacja Artystyczna Mad Skillz, Państwowe Ognisko Baletowe w Szczecinie, Przedszkole Publiczne nr.8, Kontrabanda

„Miasto to teatr”

Udostępnij