30.05. / „Ciała” – premiera Teatru Uhuru podczas XIII Przeglądu Małych Form Teatralnych w LO IX w Szczecinie

397
0
Share:
When:
May 30, 2023 @ 13:00 Europe/Warsaw Timezone
2023-05-30T13:00:00+02:00
2023-05-30T13:15:00+02:00

30.05.2023 wtorek g. 13:00

Pierwsza premiera Teatru Uhuru w tym sezonie artystycznym.

Nasz spektakl został zakwalifikowany na XIII Przegląd Małych Form Teatralnych „Kotłownia” w LO IX w Szczecinie i zostanie zaprezentowany 30 maja o g. 13:00 w auli LO IX – wstęp wolny.

Przegląd teatralny odbędzie się w dniach 30 – 31 maja 2023 roku (wtorek – środa) w godz. 09:00-15:00.

„Ciała” – spektakl psycho-dramatyczny
„Ciała” to zrewitalizowana przez obecne aktorki Teatru Uhuru wersja sztuki „Ciało” sprzed 20. lat napisanej oryginalnie przez Janusza Janiszewskiego i stworzona podczas wspólnych improwizacji przez byłe aktorki Teatru Uhuru – Kamilę Paradowską i Annę Bizunowicz. Jedną z inspiracji była powieść „Nieznośna lekkość bytu” Milana Kundery, rozważania związane z egzystencjalizmem, przemijaniem i kruchością ludzkiego życia, filozofią Heraklita z Efezu i Platona. Sztuka zmusza do rozmyślań na temat sensu i delikatności istnienia, kieruje nasze myśli ku temu, co znajduje się po drugiej stronie „bram niebieskich” i stawia pytanie, czy one w ogóle istnieją.

Czym jest ciało? Jaką rolę odgrywa w poczuciu naszej tożsamości? Historia trzech sióstr: Nadii, Gai i Heli, które próbują nawigować krętą drogę swojego istnienia. To spektakl, który zmusza do przemyśleń o ulotnej codzienności, ale również bawi, dzięki lekkości gry aktorskiej.

Obsada:
Aleksandra Patrycja jako Gaja
Malwina Kuczyńska jako Hela
Barbara Szczepanowska jako Nadia

Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Teatr Uhuru jako formacja artystyczna istnieje od 25 lat. Teatr Uhuru powstał w 1997 w Gryfinie. Obecnie działa w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Założycielami teatru są Violina i Janusz Janiszewscy, byli aktorzy Teatru Kana w Szczecinie. Opiekunem artystycznym i reżyserem jest Janusz Janiszewski. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha”, „Polly i Molly”, „Ciało”, widowisko plenerowe „Apocalypsis” czy spektakl „Pierogi”. Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu festiwali młodego teatru offowego w Polsce. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne. Obecny zespół Teatru Uhuru to najnowsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i szczecińskich uczelni. Wszystkich łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.

Zapraszamy także na I Festiwal Sztuk Uhuru, który odbędzie się w dnach 15-18 czerwca br. i podczas którego zaprezentujemy siedem premier.

Share:

Dostępność cyfrowa