24.09. / Salon Artystyczny Seniorów oraz Pracownia Teatralna Teatr Uhuru – wydarzenie w ramach Dnia Otwartego „13 Muz”
24.09.2023 niedziela g. 18:00
Podczas Dnia Otwartego „13 Muz” zaprezentujemy aktywności artystyczno-edukacyjne mające miejsce w Domu Kultury „13 Muz” przez cały rok szkolny/sezon artystyczny. Albowiem od września do czerwca, poza bieżącymi wydarzeniami w Pałacu pod Głowami, odbywają się różnorodne zajęcia stałe, dzięki którym, zarówno młodzież, osoby dorosłe, jak i seniorzy, mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, doskonalić się, a także zadbać o zdrowie.
W programie Salonu Artystycznego Seniorów znajdą się:
– krótka ogólna prezentacja działalności (foto i video)
– kilka małych form scenicznych w wykonaniu aktorów Teatru Janusza
– piosenki z repertuaru zespołu wokalnego Szczecińskie Muzy
– autorskie wiersze seniorów z grupy poetyckiej Ars Poetica
W programie Pracowni Teatralnej Teatr Uhuru znajdą się:
– krótka ogólna prezentacja działalności grupy młodzieżowej (foto i video)
– fragment spektaklu teatralnego oraz małe formy sceniczne w wykonaniu aktorów Teatru Uhuru
Salon Artystyczny Seniorów
Salon Artystyczny Seniorów powstał w Domu Kultury „13 Muz” na początku 2017 r. Jest to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która w sposób twórczy i atrakcyjny współtworzy program Domu Kultury „13 Muz” pod kątem ludzi starszych.
W ramach SAS działają różne grupy artystyczne seniorów: Teatr Janusza, Grupa Poetycka „Ars Poetica” oraz Grupa Wokalna „Szczecińskie Muzy”. SAS przygotowuje i realizuje jeden z największych festiwali twórczości seniorów w naszym województwie – Zachodniopomorskie Spotkania Artystyczne Seniorów. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie DK „13 Muz” dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne.
Pracowania Teatralna Teatr Uhuru
Teatr Uhuru powstał w 1997 w Gryfinie. Obecnie działa w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień oraz jest laureatem wielu festiwali młodego teatru offowego w Polsce. Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi, głównie z niemieckimi ośrodkami kultury, uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne.
Obecny zespół Teatru Uhuru to najnowsze pokolenie aktorskie, do którego należą uczniowie i studenci szkół średnich i uczelni szczecińskich. Wszystkich łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.
Opieka organizacyjna i artystyczna: Janusz Janiszewski
Czas trwania: ok. 60 min
Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny
Strona Salonu Artystycznego Seniorów
Strona Pracowni Teatralnej Teatru Uhuru
Fot. Robert Stachnik