22.10. / Projekty wymiany młodzieży – prezentacja w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej (online)

891
0
Share:
When:
October 22, 2020 all-day Europe/Warsaw Timezone
2020-10-22T00:00:00+02:00
2020-10-23T00:00:00+02:00

22.10.2020 czwartek – Projekty wymiany młodzieży – prezentacja w ramach Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej

cz 2. Międzynarodowe projekty edukacyjno-artystyczne w Domu Kultury „13 Muz” (prezentacja online)

Wydarzenia w ramach współpracy polsko-niemieckiej realizowane w Domu Kultury „13 Muz” z partnerami z Niemiec w latach 2018-2020.

23-25.03.2018. Polsko-niemieckie warsztaty sztuki cyrku „Cyrkowa wiosna”.
W dniach 23-25 marca 2018 r. w Berlinie odbyła się kolejna część międzynarodowych, polsko-niemieckich warsztatów sztuki cyrkowej w ramach projektu realizowanego przez Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie i Zircus-Zack z Berlina. Dzieci i młodzież pod okiem znakomitych trenerów z Zircus-Zack pracowali nad spektaklem teatralnym z elementami cyrku. Premiera przedstawienia odbyła się 15.04 w Szczecinie i 22.04 w Berlinie. Projekt dofinansowany jest przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM) Sprzęt do żonglerki ufundowały sklepy Mister Babache oraz zonglerka.pl. Projekt wspiera Radisson BLU Hotel Szczecin.
Organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz” (Szczecin) i Zircus-Zack (Berlin)
Koordynacja projektu z ramienia Domu Kultury „13 Muz” – Violina Janiszewska.
Galeria FOTO: Monika Frankowicz.
https://13muz.eu/warsztaty/nggallery/zajecia-warsztaty/Cyrkowa-Wiosna—Berlin

22 kwietnia 2018. Finał polsko-niemieckich warsztatów sztuki cyrkowej
22 kwietnia 2018 r. w Berlinie uroczystą premierą zakończył się polsko-niemiecki projekt cyrkowy, w którym udział wzięły dzieci ze Szczecina, Berlina, Wallmow i wielu przygranicznych miejscowości. Partnerami w projekcie był berliński Zircus Zack i Dom Kultury „13 Muz”. 15 kwietnia w Szczecinie i 22 kwietnia w Berlinie uczestnicy warsztatów zaprezentowali wspólny spektakl pod tytułem „W niedzielę otwarte”. Projekt został dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Organizatorzy: Dom Kultury „13 Muz” (Szczecin) i Zircus-Zack (Berlin)
Koordynacja projektu z ramienia Domu Kultury „13 Muz” – Violina Janiszewska.
FOTO: Monika Kuriata oraz Monika Frankowicz:
Galeria foto / cz. 1 na stronie DK „13 Muz”
https://13muz.eu/warsztaty/nggallery/zajecia-warsztaty/Cyrkowa-Wiosna—fina%C5%82-warsztat%C3%B3w
Galeria foto / cz. 2 na stronie DK „13 Muz”
https://13muz.eu/warsztaty/nggallery/zajecia-warsztaty/Cyrkowa-wiosna

4.08-20.08.2018. Europejskie Warsztaty Teatralne „Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?” Lyon (Francja) / Genshagen (Niemcy) / Szczecin (Polska)
W dniach 4.08-20.08.2018 odbył się międzynarodowy projekt pod nazwą Europejskie Warsztaty Teatralne „Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?”. Udział w projekcie wzięła młodzież z trzech krajów tzw. Trójkąta Weimarskiego – Francji, Niemiec i Polski. Warsztaty wpisywały się w cykl imprez związanych z rocznicą 100-lecia zakończenia I wojny światowej, a głównym ich celem oprócz integracji było stworzenie wspólnego spektaklu w międzynarodowej grupie. Partnerem ze strony polskiej był Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie.
Teatr Des Asphodeles z Lyon oraz Berlińsko-Brandenburski Instytut Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen jako partner niemiecki.
Cały projekt składał się z 3 części, a każda z nich była realizowana w innym kraju:
Cz. I: 4-12 Lyon (Francja)
Cz. II: 12-16 Genshagen (Niemcy)
Cz III: 16-20 Szczecin (Polska)
Prezentacje spektaklu również odbyły się w 3 miejscach:
1. Theatre des Asphodeles (Lyon, Francja)
2. Pałac Fundacji Stiftung Genshagen (Niemcy)
3. Dom Kultury 13 Muz (Szczecin, Polska)
Warsztaty były prowadzone przez trzech instruktorów, ze strony francuskiej przez Frédéric’a Tessier’a (francuski aktor i reżyser, kieruje teatrem Théâtre 2000), ze strony niemieckiej Charlotte Stolz (reżyserka i pedagog teatralny), ze strony polskiej – Janusz Janiszewski (aktor, reżyser, animator kultury, instruktor DK „13 Muz” w Szczecinie”.
Uczestnicy ze Szczecina podczas pierwszej części odbywającej się w Lyon (Francja) mieszkali w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Lyon, którego przedstawiciele byli gośćmi honorowymi podczas pierwszego pokazu spektaklu w Theatre des Asphodeles.
Następnie cała grupa udała się w podróż do Genshagen pod Berlinem, gdzie przygotowali się do kolejnego pokazu, tym razem dla niemieckiej publiczności. Oprócz pracy warsztatowej, projekt był również świetną okazją aby nauczyć się języków poprzez animacje językowe czy po prostu na poznanie rówieśników z zachodniej części Unii Europejskiej. Młodzież również udała się w wycieczkę po Berlinie.
Trzecia i ostatnia część projektu odbyła się w Szczecinie, a dokładnie w Domu Kultury 13 Muz- polskiego organizatora. Podczas tych czterech dni (16-20.08) w DK 13 Muz odbywały się spotkania oraz próby do kolejnego pokazu spektaklu. W dzień przyjazdu do Szczecina, grupa udała się na posiłek do restauracji „Spiżarnia” a następnie na zwiedzanie miasta Szczecin. Polska młodzież pokazała kolegom z zagranicy takie miejsca jak Plac Solidarności, Filharmonie Szczecińską, Wały Chrobrego oraz Stare Miasto. Jednym z fundatorów projektu był Hotel Radisson Blu, który zaprosił uczestników na wspólną kolację w Restauracji „Europa”. Uczestnicy warsztatów podczas pobytu w Szczecinie byli zakwaterowani w schronisku „Cuma”. Piątek 17.08 poświęcony był głównie na próby do kolejnego pokazu spektaklu, które trwały większość dnia z przerwami na obiad, czy na kawę i muffinki z Radissona. W przedostatni dzień warsztatów- dzień pokazu finałowego uczestnicy zaczęli dzień od wspólnego spotkania i animacji językowych. Następnie był czas na próby ale również na wspólne wyjście do Muzeum Narodowego w Szczecinie- Centrum Dialogu Przełomy. O godzinie 17 w sobotę odbyła się prezentacja finałowa spektaklu „Pamięć” w Domu Kultury 13 Muz. Spektakl został nagrodzony brawami ze strony publiczności, a następnie wszystkim uczestnikom zostały wręczone gadżety ze Szczecińskiej Agencji Turystycznej. Zwieńczeniem całego spotkania była uroczysta kolacja w restauracji „Spiżarnia”.
18.08.2018. Spektakl finałowy w Domu Kultury „13 Muz”
18 sierpnia 2018 w Domu Kultury „13 Muz” młodzież z trzech krajów: Francji, Niemiec i Polski pokazała spektakl, który stworzyła wspólnie podczas międzynarodowego projektu pod nazwą Europejskie Warsztaty Teatralne „Czym jest mémoire, Erinnerung, pamięć?”. To trwające dwa tygodnie spotkanie artystyczne odbyło się jednocześnie w trzech krajach i poświęcone zostało ważnym w tym roku wydarzeniom zarówno w Europie jak i w Polsce.
Dom Kultury „13 Muz” wraz z partnerami z Francji i Niemiec zorganizował jedyne w swoim rodzaju warsztaty teatralne wpisujące się w cykl imprez związanych z rocznicą 100-lecia zakończenia I wojny światowej w Europie i tym samym setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem tego polsko-niemiecko-francuskiego projektu spotkania młodzieży, oprócz integracji i wymiany kulturalnej – było stworzenie wspólnego spektaklu teatralnego, który pokazany został w trzech miejscach Europy, we francuskim Lyonie, niemieckim Ganshagen i w Szczecinie.
Cały projekt składał się z trzech części i był realizowany w trzech krajach tak zwanego Trójkąta Weimarskiego: Francji, Niemczech i w Polsce w dniach 4-20.08.2018r. Naszymi partnerami zagranicznymi byli: Théâtre des Asphodèles z Lyon (Francja) oraz Berlińsko-Brandenburski Instytut Współpracy Francusko-Niemieckiej w Europie Stiftung Genshagen (Niemcy). Stronę polską reprezentował Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie, a w projekcie wzięła udział młodzież ze szczecińskich szkół średnich. W dniach 16-20 sierpnia w Szczecinie miała miejsce III część projektu z udziałem naszych zagranicznych gości. Uroczyste zakończenie projektu wraz z pokazem spektaklu odbyło się 18 sierpnia o godz. 17.00 w Sali Kominkowej Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.
Premiera w Lyon
Po tygodniu intensywnej pracy scenicznej w teatrze w Lyon w piątek 10 sierpnia 2018 r. na scenie Teatru Asphodeles miała miejsce premiera spektaklu „Pamięć”. Dyrektor Teatru des Asphodeles – Thierry Auzer, aktor komediowy Frédéric Tessier, Charlotte Stolz z Fundacji Genshagen oraz Janusz Janiszewski z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie otworzyli pierwszą z trzech zaplanowanych prezentacji spektaklu, który powstał w ramach projektu. Z tej okazji wśród widzów gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Lyon na czele z panią konsul Joanną Kozińską-Frybes, którzy w ramach współpracy przy realizacji projektu gościli u siebie grupę z Polski przez cały czas pobytu w Lyon.
Pani Joanna Kozińska-Frybes wraz z mężem Marcinem Frybesem zapisali się na kartach współczesnej historii Polski jako działacze opozycji antykomunistycznej w latach 80-tych. Zgromadzona w teatrze Des Asphodeles publiczność z uznaniem wypowiadała się na temat pracy młodzieży i instruktorów. Wśród widzów polskich znaleźli się między innymi przedstawiciele Polonii francuskiej oraz konsul Republiki Federalnej Niemiec.
Wędrówka po Europie
Ideą tego projektu była także podróż całej grupy warsztatowej po Europie i prezentacja spektakli w trzech krajach, dlatego kolejne spotkania i  przedstawiania odbyły w pałacu Genshagen w Niemczech – siedzibie fundacji niemiecko-francuskiej Stiftung Genshagen oraz w Szczecinie – w Domu Kultury „13 Muz”.
Polskie akcenty
Dom Kultury „13 Muz” reprezentowała młodzież ze szczecińskich szkół, głównie z LO XVIII należąca do szkolnej grupy teatralnej – „Teatralna Osiemnastka”. W Lyon pod kierunkiem Janusza Janiszewskiego młodzi aktorzy stworzyli polską część przedstawienia, w którym nie brakowało motywów bliskich naszej narodowej historii, nawiązujących do roku 1918 i tym samym stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Cały projekt związany był tematycznie z setną rocznicą zakończenia pierwszej wojny światowej a towarzyszyła mu refleksja na temat naszej pamięci i stosunku nas współczesnych do tamtych wydarzeń.
Koordynator projektu: Janusz Janiszewski / Dom Kultury „13 Muz”
Opis wydarzenia na stronie DK „13 Muz”
https://13muz.eu/wydarzenie/europejskie-warsztaty-teatralne-po-haslem-czym-jest-memoire-erinnerung-pamiec/
Spektakl finałowy opis wydarzenia na stronie Domu Kultury „13 Muz”
https://13muz.eu/o-wojnie-europie-i-polsce/
Galeria zdjęć na stronie DK „13 Muz”:
https://13muz.eu/warsztaty/nggallery/zajecia-warsztaty/-Fina%C5%82-Europejskich-Warsztat%C3%B3w-Teatralnych

20.08-03.09.2018. Międzynarodowe letnie warsztaty artystyczne w wanseeFORUM / Berlin 2018 (Polska-Niemcy-Czechy-Włochy-Hiszpania) – International Summer Workshop 2018 “Idea(l)s of Equality” / wannseeFORUM Berlin /
Międzynarodowe letnie warsztaty „Ideał(y) równości”. Międzynarodowa Wymiana Młodzieży z uczestnikami z Niemiec, Polski, Czech, Hiszpanii i Włoch.
Polscy partnerzy projektu: Dom Kultury „13 Muz” (Szczecin) i (Młodzieżowy Dom Kultury (Toruń).
Unia Europejska nie jest jakąś „wyimaginowaną wspólnotą”, Europa to otwarte granice, to wspaniali młodzi ludzie, którzy chcą się spotykać, wspólnie tworzyć i zaświadczać, że są realną wspólnotą. Piękna praca, niezapomniane przeżycia!
Koordynator projektu: Janusz Janiszewski / Dom Kultury „13 Muz”
Ideały równości – Prezentacja finałowa International Summer Workshop Berlin 2018 / O B E J R Z Y J  od godz. 18.00


Teatralna grupa warsztatowa podczas pracy nad spektaklem „Poza maszyną” (“Outside of the machine”).
FOTO facebook: https://www.facebook.com/teatr.uhuru/media_set?set=a.2452785248081955&type=3
FOTO GALERIA z pięciu warsztatów artystycznych:
https://www.flickr.com/gp/wannseeforum/Xgs5i3
GALERIA FOTO – zdjęcia z całego projektu
https://www.flickr.com/photos/wannseeforum/sets/72157699587360961

20.07-28.07. 2019. Międzynarodowe Warsztaty Letnie 2019 „Drogi do Solidarności” (International Summer Workshop 2019 “Roads to Solidarity”) w wannseeFORUM / Berlin)
W tym roku po raz kolejny ośrodek wannseeFORUM w Berlinie zorganizował Letnie Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne zapraszając do udziału w nich ponad 40 młodych ludzi w wieku od 17 do 26 lat z Niemiec, Polski, Czech, Hiszpanii i Szwecji. Na program 9 dni międzynarodowej wymiany młodzieży złożyły się warsztaty artystyczne i wiele innych aktywności pod wspólnym hasłem „Drogi do solidarności”. Warsztaty odbyły się w dniach od 20 lipca do 28 lipca 2019 r. W sobotę 27 lipca uczestnicy przedstawili swoje prace podczas prezentacji finałowej. Po raz drugi partnerem ze strony polskiej przy realizacji tego projektu była także Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie. Grupę polską i jednocześnie Dom Kultury „13 Muz” reprezentowała młodzież artystyczna ze szczecińskich szkół średnich LO XVIII i LO IX. Koordynatorem projektu ze strony polskiej był Janusz Janiszewski z Domu Kultury „13 Muz”.
Solidarność jako wartość
Każdego roku w czasie warsztatów pojawia się inna tematyka. Do tej pory były podejmowane tematy związane np. z wolnością i równością. W tym roku pojawiło się słowo szczególnie bliskie nam Polakom – „solidarność”, ale nie tylko z uwagi na naszą historię. Wiemy bowiem, jak ważny był polski ruch wolnościowy „Solidarność”, który przyczynił się do upadku żelaznej kurtyny i tym samym przyspieszył proces zjednoczenia Europy. Wiemy także, że dzisiaj „solidarność” jako wartość stanowi podstawę naszej europejskiej wspólnoty. Podczas spotkania młodzież z kilku krajów Europy wspólnie zastanawiał się nad tym, czym dokładnie jest lub powinna być solidarność dzisiaj, gdzie leżą jej granice i jaki jest obecny stan solidarności w Europie i na świecie?
Drogi do Solidarności („Roads to Solidarity”)
Przez kilka dni młodzi artyści w formie twórczej wypowiedzi tworzyli własną interpretację słowa „solidarność” analizując wspólnie temat spotkania „Drogi do Solidarności” („Roads to Solidarity”).
Pod okiem profesjonalnych artystów z pięciu krajów powstały prace artystyczne wykorzystujące różne pomysły i doświadczenia uczestników, które zostały publicznie zaprezentowane na koniec seminarium. W ramach projektu odbyły się warsztaty artystyczne: muzyczny (Kristina Jung), taneczny (Encarna Rudio Martínez), teatralny (Janusz Janiszewski), fotografii czarno-białej (Silke Krüger) oraz filmpwy (Isabel Alvarez). Oprócz codziennego programu warsztatów odbyły się również prezentacje kultury poszczególnych krajów, dyskusje tematyczne i wycieczki do centrum Berlina.
Organizatorem Summer International Workshop 2019 jest wannseeFORUM Foundation w Berlinie.
Organizacje partnerskie projektu w 2019 r. /„Drogi do solidarności”/.
Polska: Dom Kultury „13 Muz”, Szczecin / MDK Toruń
Republika Czeska: Gymnasium Rožnov pod Radhoštem
Hiszpania: Centro de Investigación Flamenco Telethusa (CIFT), Kadyks
Szwecja: Young Innovation Hub, Åmål
Koordynator projektu: Janusz Janiszewski / Dom Kultury „13 Muz”
Drogi do solidarności – spektakl finałowy warsztatów teatralnych Summer International Workshop 2019 / O B E J R Z Y J od godz. 18.15

GALERIA FOTO na stronie ośrodka wanseeFORUM / Berlin
https://www.flickr.com/photos/wannseeforum/albums/72157710324241237
Nagranie video z pokazów finałowego grupy teatralnej
https://vimeo.com/358025266
Film: “What does solidarity mean to you?”
https://vimeo.com/358028727
Music workshop
https://vimeo.com/358017584
My Pride film
https://vimeo.com/353997906
„Boomerang” film
https://vimeo.com/365016161
Opis projektu na stronie wannseeFORUM Foundation
https://wannseeforum.de/en/isw2019-2
Wydarzenie na facebooku DK „13 Muz”
https://www.facebook.com/events/2371486356461223/
Opis wydarzenia na stronie DK 13 Muz
https://13muz.eu/wydarzenie/miedzynarodowe-warsztaty-letnie-2019-drogi-do-solidarnosci/
Wydarzenie na stronie Szczecin Floating Garden 2050
http://m.szczecin.eu/posty/59146
Relacja fotograficzna z poprzedniego spotkania Summer International Workshop 2018
https://www.flickr.com/photos/wannseeforum/44543007202

30.07-09.08.2020. Werkwoche 2020 – Polsko-niemiecko-ukraińskie warsztaty artystyczne pod hasłem: „Aller guten Dinge sind drei” („Do trzech razy sztuka”) / Ośrodek Hirschluch w Storkow (Niemcy).
Młodzież z Teatru Uhuru – nowej grupy teatralnej działającej od kilku miesięcy w Domu Kultury „13 Muz” udaje się na swój pierwszy projekt zagraniczny – Polsko-niemiecko-ukraińskie warsztaty artystyczne „Werkwoche 2020”, które odbywają się w niemieckim ośrodku Hirschluch w Storkow w pierwszym tygodniu sierpnia.
Po wielu miesiącach spędzonych w domach od ogłoszenia kwarantanny i po spotkaniach online jest nareszcie okazja realizować swoje zainteresowania w realu i to podczas ciekawych wakacyjnych zajęć prowadzanych przez profesjonalnych instruktorów z różnych krajów.
Głównym celem wymiany młodzieżowej jest wzajemne poznanie się i integracja, ale odbywa się to poprzez sztukę i wspólnie zajęcia artystyczne, dlatego organizatorzy zapewniają uczestnikom wiele interesujących propozycji warsztatowych do wyboru, takich jak: fotografia cyfrowa i analogowa, rysowanie komiksów, modelowanie wosku, tworzenie instrumentów, teatr, muzyka i nawet sztuka szycia. Ważnymi elementami spotkania – poza artystycznymi – są też np. praktyczne ćwiczenie w komunikacji i posługiwanie się językiem angielskim, przełamywanie barier kulturowych i zdobywanie wielu innych umiejętności społecznych.
“Werkwoche” w Hirschluch to duże międzypokoleniowe wydarzenie z wieloma atrakcjami i warsztatami edukacji kulturalnej z dużą – ponad trzydziestoletnią tradycją.
Międzynarodowa wymiana młodzieży w Hirschluch jest finansowana przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk / Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i niemiecki Federalny Urząd Spraw Zagranicznych.
Partnerzy projektu
Niemcy / Jugendhilfe und Sozialarbeit e.V. (JuSeV) / Füstenwalde – wnioskodawca i główny organizator.
https://www.jusev.de/
Ukraina / Art-MOST / Dniepr: http://www.artmost.dp.ua/
Polska / Dom Kultury „13 Muz” / Szczecin (Polska): https://13muz.eu/
Koordynator projektu: Janusz Janiszewski / Dom Kultury „13 Muz”
Prezentacja warsztatów artystycznych
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette/werkwoche/werkwoche-workshops
Strona ośrodka Hirchluch w Storkow / Niemcy
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette-2
O Werkwoche
https://www.jusev.de/jugendbegegnungsstaette/werkwoche

Wydarzenie na FB

Share:

Dostępność cyfrowa