Sign in / Join
Loading Events

« All Events

26-27.06. / „Zakochani w Szczecinie” – program artystyczny Domu Kultury „13 Muz” z okazji 80. lat polskiego Szczecina

June 26 @ 18:00 - June 27 @ 18:00

26-27.06.2025 czwartek-piątek g. 18:00

26 czerwca (czwartek)
18:00 Spotkanie autorskie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak

27 czerwca (piątek)
18:00 Program artystyczny i poetycki, archiwalne nagrania wideo

Z okazji 80. lat polskiego Szczecina Teatr Janusza i Grupa Poetycka Ars Poetica z Salonu Artystycznego Seniorów oraz aktorzy z młodzieżowej Pracowni Teatralnej Teatr Uhuru przygotowali specjalny program artystyczny poświęcony Szczecinowi i jego mieszkańcom pod wspólnym tytułem „Zakochani w Szczecinie”.

Program:
– Spotkanie autorskie z Iwoną Małgorzatą Żytkowiak – pisarką, autorką wielu interesujących książek, których tematem jest świat kobiet, pełen zdarzeń, emocji, skomplikowanych relacji, historii nierzadko zakorzenionej w przeszłości, która w znacznym stopniu determinuje życie człowieka.

„Spotkajmy się i porozmawiajmy. O nas, o tym, co jest dla nasz ważne, o naszych radościach i smutkach, o tym, że nic nie boli tak jak życie, ale i nic nie cieszy tak jak ono. Opowiem o sobie i o tym, co stanowi moje „uniwersum” pisarskie.

 Jestem absolwentką polonistyki i studiów filozoficzno-etycznych na Uniwersytecie Szczecińskim oraz studiów podyplomowych w Instytucie Badań Literackich PAN. Członek Związku Literatów Polskich. Od urodzenia mieszkam i pracuję w Barlinku. Czas dzielę w miarę równo pomiędzy rodzinę, pracę i pasję (kolejność nie jest przypadkowa).

 Tematem moich powieści jest świat kobiet – pełen zdarzeń, emocji, skomplikowanych relacji,  historii nierzadko zakorzenionej w przeszłości, która  w znacznym stopniu determinuje życie człowieka. Są to kobiety na różnych etapach życia, zmagające się z rzeczywistością. ale w swoich powieściach równorzędnymi bohaterami czynię czas i przestrzeń.  Powieści są pełne emocji,  autentycznych uczuć  i przeżyć, ukazują nieustanną konfrontację człowieka z rzeczywistością. Zapraszam serdecznie – Iwona Małgorzata Żytkowiak”

– Program artystyczny złożony z wierszy i piosenek nie tylko o Szczecinie, ale także z tych powstałych w Szczecinie autorstwa naszych lokalnych pisarzy i poetów w wykonaniu artystów z Domu Kultury „13 Muz” – Salonu Artystycznego Seniorów i młodzieży z Teatru Uhuru.

– Program poetycki poświęcony Helenie Kurcyuszowej oraz Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu – patronom Domu Kultury „13 Muz”.

– Archiwalne nagrania wideo z czasów pandemii, kiedy to przygotowywaliśmy wydarzenia online – recytacje wierszy naszych szczecińskich poetów realizowane w ramach cyklu „Zakochani w Szczecinie” i emitowane na kanale You Tube Domu Kultury „13 Muz” pt. „Szczecin poetów” oraz „Mój Szczecin” – impresje wspomnieniowo-literackie przygotowane przez artystów z Salonu Artystycznego Seniorów oraz Grupy Poetyckiej z Domu Kultury „13 Muz”.

Film poetycki pt. „Szczecin poetów”
Aktorzy z Salonu Artystycznego Seniorów wraz z młodzieżą z Teatru Uhuru (Dom Kultury „13 Muz”) we współpracy z Instytutem Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego przygotowali wyjątkowe nagranie – recytację utworów szczecińskich poetów. Usłyszymy wiersze zarówno tych autorów, którzy pisali zaraz po wojnie, jak i współczesnych. Prezentacja obejmuje teksty, których tematyka dotyczy naszego miasta. Wśród poetów znaleźli się: Konstanty Ildefons Gałczyński, Tymoteusz Karpowicz, Ryszard Grabowski, Witold Wirpsza, Józef Bursewicz, Eliasz Rajzman, Krzysztof Niewrzęda, Anna Frajlich, Helena Raszka, Inga Iwasiów, Piotr Michałowski, Wiktoria Klera, Leszek Dembek, Artur Daniel Liskowacki, Tomasz Majzel oraz Adam Zieliński (Łona).

Wybór utworów:
Jerzy Madejski – literaturoznawca, krytyk literacki, profesor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, redaktor naczelny (z Ingą Iwasiów) pisma „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”, współorganizator szczecińskiego festiwalu Dni Kultury Żydowskiej Adlojada.

Paweł Dziel – absolwent polonistyki oraz socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, kustosz w Bibliotece Głównej US, doktorant na Wydziale Humanistycznym US, autor publikacji z zakresu współczesnej literatury polskiej, organizator wydarzeń kulturalno-edukacyjnych.

Wprowadzenie do prezentacji: Paweł Dziel

W filmie wystąpili:
Aktorzy Salonu Artystycznego Seniorów:
Aleksandra Szachniewicz
Joanna Pietrołaj
Elżbieta Kolczewska
Danuta Szydło
Krystyna Wawrzyn
Danuta Miechowicz
Halina Wojtczak
Grażyna Wolska
Julia Pardon
Ryszard Lasota
Aktorzy Teatru Uhuru:
Katarzyna Pawlikowska
Adrian Połczyński
Natalia Borowik
Klaudia Nowak
Kaja Dębczyńska
Miłosz Bełdzikowski

Koordynacja projektu oraz opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Organizator: Dom Kultury „13 Muz”
Współpraca: Instytut Literatury i Nowych Mediów / Uniwersytet Szczeciński
Nagranie, montaż i oprawa graficzna video: Marek Brzeziński i Jędrzej Brzeziński

Film „Mój Szczecin”
Na film składają się impresje wspomnieniowo-literackie przygotowane przez artystów z Salonu Artystycznego Seniorów oraz Grupy Poetyckiej z Domu Kultury „13 Muz”. Program został stworzony w całości podczas kwarantanny w trakcie spotkań online na podstawie osobistych wspomnień oraz własnej twórczości naszych artystów.

W suplemencie na końcu wideo prezentujemy także kilka utworów najbliższych nam poetów, patronów Domu Kultury „13 Muz” – Heleny Kurcyuszowej oraz K.I. Gałczyńskiego.

W programie wystąpili:
Danuta Szydło
Danuta Miechowicz
Grażynka Wolska
Aleksandra Szachniewicz
Halina Wojtczak
Elżbieta Kolczewska
Bożena Adamowicz
Teresa Nowak-Misarko
Helena Branecka
Joanna Pietrołaj
Jolanta Janus
Urszula Olechnowicz
Ryszard Lasota

Koordynacja projektu oraz opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Organizator: Dom Kultury „13 Muz” w Szczecinie
Montaż i oprawa graficzna video: Marek Brzeziński i Jędrzej Brzeziński

Salon Artystyczny Seniorów
Salon Artystyczny Seniorów powstał w Domu Kultury „13 Muz” na początku 2017. Jest to grupa aktywnych szczecińskich seniorów, która w sposób twórczy i atrakcyjny współtworzy program Domu Kultury „13 Muz” pod kątem ludzi starszych. SAS regularnie tworzy nowe wydarzenia artystyczne z myślą o seniorach. W ramach Salonu działa kilka grup twórczych takich jak: Teatr Janusza, grupa Kabaretowa i Grupa Poetycka Ars Poetica. W ramach działalności SAS prezentowane są na scenie DK „13 Muz” dokonania artystyczne seniorów głównie ze Szczecina i województwa zachodniopomorskiego, spektakle teatralne i kabaretowe, projekcje filmów, wystawy plastyczne, prezentacje poetyckie i wokalne.

Pracownia Teatralna Teatr Uhuru
Grupa młodzieży pracuje przez cały sezon w ramach pracowni w Domu Kultury „13 Muz” pod kierunkiem instruktora Janusza Janiszewskiego. W pracowni działa kilka zespołów twórczych realizujących własne pomysły i programy artystyczne realizowane przez cały rok szkolny. Przez cały sezon prezentowane są spektakle własne oraz zaproszonych gości w ramach projektu Scena Prezentacji Teatralnych w DK „13 Muz”. Finałem tejże całorocznej pracy jest Festiwal Sztuk Uhuru. Przedłużeniem wakacyjnym festiwalu jest wspólny Polsko-Niemiecki Festiwal Teatralny Schultheaterfest w Schwedt organizowany przez Teatr Uckermärkische Bühnen w Schwedt, na którym występują także teatry z Polski zaproszone przez Teatr Uhuru. W ramach pracowni przez cały rok działa także spontanicznie i dobrowolnie zorganizowana ekipa wolontariuszy koordynująca przygotowania do Festiwalu Sztuk Uhuru jako Rada Programowa.

Opieka artystyczna i organizacyjna nad wydarzeniem:
Janusz Janiszewski
Salon Artystyczny Seniorów
Pracownia Teatralna Teatr Uhuru

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Details

Start:
June 26 @ 18:00
End:
June 27 @ 18:00

Venue

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa