Rolando Toro, twórca Biodanzy, widział proces starzenia się przede wszystkim jako kompleksowy rezultat struktury biograficznej i dziedzicznej osobnika.
Starzenie jest również formą stylu życia, przyzwyczajeń, które mamy w stosunku do siebie i do innych. Na przykład odosobnienie przyspiesza proces starzenia się. Mówiąc o stylu życia, badania przeprowadzone zarówno w geriatrii jak i rehabilitacji, podkreślają jak ważny jest ruch, komunikacja i relacje afektywne, emocjonalne w procesie starzenia. Wiele symptomów, które w przeszłości były uznawane za nieodwracalne w gerontologii, w rezultacie okazały się być spowodowane złym odżywianiem, odwodnieniem czy samotnością, lub czynnikami środowiskowymi.
Wg Roland Toro, starzenie nie może być widziane tylko i wyłącznie jako utrata lub ogólne zmniejszenie zdolności u osób w trzecim wieku. Proces starzenia to całościowa forma rozwoju, w czasie której niektóre funkcje zmniejszają się, inne natomiast są zachowywane i zwiększają się. Późny potencjał można zaobserwować z Rainera Maria Rilke, Picasso, Tiziano czy Beethovena. Wolność ekspresji, siła i wielkość stworzonych dzieł, nie mogłaby zaistnieć, jeżeli nie dzięki dojrzałości trzeciego wieku.
Niestety wiele zdolności, które przychodzą wraz z procesem starzenia, jest uśpionych, ignorowanych, często niedocenianych, przez co nie są również pobudzane. Od emerytury czas wolny powinien być wypełniony zajęciami wybranymi dla przyjemności. To może wydawać się trudne na początku, ale jest wiele dowodów na to, że jest możliwe. Osoba, która starzeje się może żyć – tu i teraz – oświecona pięknym światłem przeszłości. Tylko w ten sposób natura zamieni się w przyjaciółkę i zacznie dzielić się swoimi tajemnicami. W trzecim wieku można zachować młodzieńczy entuzjazm, w dalszym ciągu fascynować się życiem i jego owocami. Najlepsza droga do tego prowadzi poprzez zachowanie więzi ze światem i z innymi.
Biodanza dla seniorów m.in. to:
– poprawa możliwości ruchowych
– zmniejszenie objawów psychosomatycznych
– podniesienie swojej energii życiowej, odnalezienie radości w życiu
– umocnienie wiary w siebie
– odnowienie lub stworzenie więzi towarzyskich
– zmniejszenie napięcia i sztywności mięśni
– rozwinięcie ekspresji kreatywnej
– pobudzenie pamięci
Biodanza nie proponuje wiecznej młodości, ale zachowanie i umocnienie w sobie radości z życia i do życia.
Termin: czwartki o godz. 10:00
Miejsce: Sala Lustrzana
Wstęp wolny – grupa min. 10 osób.
Zapisy telefonicznie lub sms pod numer tel.: 571 096 896 – Joanna Tamaya Świerczyńska.
Na zajęcia należy ubrać się wygodnie i warto przynieść ze sobą wodę. Tańczymy na boso lub w skarpetkach.
Zapraszamy także na zajęcia: Biodanza – taniec życia.