Z DZIECKIEM W DOMU: Tor przeszkód

1814
0
Share:
When:
March 12, 2020 all-day Europe/Warsaw Timezone
2020-03-12T00:00:00+01:00
2020-03-13T00:00:00+01:00

W związku z zaistniałą sytuacją – zamknięciem szkół i przedszkoli, dużo osób pozostanie ze swoimi pociechami w domu.

Pomysłów na spędzanie wolnego czasu jest tyle, ilu ludzi na ziemi, a nawet o wiele, wiele więcej. W dobie elektroniki, wszechobecnych telefonów komórkowych, tabletów i tym podobnych proponujemy analogowe formy zabawy, a przede wszystkim prowokujące bezpośredni kontakt i zabawę z członkami rodziny.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu facebook.com/13muz, gdzie codziennie w ramach akcji „Z dzieckiem w domu” staramy się umieszczać nowe propozycje.

Życzymy dużo zdrowia oraz mile spędzonego czasu w domu w gronie najbliższych!

Tor przeszkód / 12 marca 2020

Potrzebne nam będą pionki (najlepiej z recyclingu, o czym poniżej) oraz taśma lub kreda. I oczywiście chęć do wspólnej zabawy. Dobry nastrój będzie narastał w miarę upływu czasu spędzonego podczas gry 😉

Z czego zrobić tor?

– taśma do wyklejenia toru – dobrze sprawdza się papierowa taśma do malowania (eco, polecamy!), taśma izolacyjna (zestaw 5 szt./ ok. 11 zł) – dobrze odchodzi od podłogi, nie niszczy paneli, łatwo ją zmyć, może funkcjonować na podłodze nawet kilka dni

– kreda – w przypadku braku dywanów, chodników etc. można narysować tor na podłodze kredę łatwo zmyć z paneli, kafelek i gresu

– klocki – układając jeden przy drugim nie łączymy albo łączymy (w końcu mamy dużo czasu 🙂 na jego budowę)  – ale uwaga, to rozwiązanie, o które można się potknąć lub niechcący uszkodzić jego konstrukcje np. stopą – najmniej polecamy

Wielkość toru

Tor budujemy na całej powierzchni mieszkania OMIJAJĄC MIEJSCA strategiczne (WC), miejsca p.poż i bhp (kuchnia), ekstremalne (schody, balkon), trudnodostępne (przed, pod, przy i za telewizorem). Pamiętajmy! Im dłuższzzzzzzzzzzy tym lepszy tor. Optymalna, zapewniająca komfort graczom szerokość toru wynosi 20 cm.

Check point / punkt kontrolny

Punkt kontrolny to miejsce zaznaczone na torze, do którego każdorazowo należy wrócić w sytuacji wypadnięcia pionka z pionka. Miejsce to oznaczamy na zewnętrznej części toru najlepiej materiałem z którego tor został wykonany w zależności od wielkości toru np. co 40 cm.

Przeszkody

Przeszkody powinny znajdować się:

– na torze wymuszając na „Operatorze pionka” konieczność nakierowywania i manipulacji pstrykiem, każdą przeszkodę należy słownie opisać np. ustawiona na torze zabawki koparka, czy ciągnik to roboty drogowe, karetka czy policja  to wypadek, misiu to autostopowicz, ustawione piłki czy pojedyncze klocki to kamienia itd. Między startem, a metą może wydarzyć się wszystko – każdy kontakt pionka z przeszkodą oznacza powrót na check point;

– tor może być usytuowany tak, aby jego części były przeszkodą dla gracza np. tor może przechodzić pod stołem, jego kawałek może znajdować się pod krzesłem (wymagać to będzie trochę gimnastyki od małego gracza, ale o to też chodzi), tor może kończyć się i dalej zaczynać w narożnych częściach dywanu (wtedy kawałek dywanu stanowić będzie przeszkodę, na której pionek nie będzie mógł się zatrzymać i  w zależności od koloru dywanu – niebieski/turkusowy może oznaczać morze, zielony – dżungle, żółty – pustynie, biały – lodowce a czarny – czarną dziurę w kosmosie oczywiście każde zatrzymanie pionka na dywanowej przeszkodzie oznacza powrót na check point.

Pionki

Pionkiem w grze może być: klasyczny kapsel od oranżady, nakrętka plastikowa, papierowa kulka, guziki itd. Ważne, żeby pionki wszystkich graczy były zbliżonej wielkości i wagi. Dodatkowo można zrobić konkurs na najlepszy „pionek” i sprawdzić, który z „modeli” (kapsel , nakrętka czy guzik) jest najlepszy do pokonywania toru.

Liczba graczy jest dowolna.

Wielkość toru – im większy tym lepszy.

Zawodnicy pstrykają na zmianę swoje „pionki”, wygrywa ten, kto pierwszy swoim „pionkiem” pokona tor przeszkód. Wypadnięcie pionka poza wyznaczoną trasę oznacza karne cofnięcie pionka na najbliższy check point.

Życzymy mile spędzonego czasu, w rodzinnej, sportowej atmosferze 🙂

Uwagi i komentarze.

Wyklejonego lub narysowanego toru nie trzeba demontować po skończonej zabawie, o taki tor nikt się nie potknie i nie przewróci. Kolejnego dnia możemy zagrać znowu lub tor może posłużyć nam do wyścigu samochodów albo gimnastyki – można np. na czas przeskoczyć go na jednej nodze.

Załączamy przykładowy schemat toru 😉

Zachęcamy do przesyłania swoich torów, które chętnie opublikujemy.

Zamieszczony tor wykonał tata Artur konsultując każdy detal techniczny i plastyczny z Kostkiem.

Share:

Dostępność cyfrowa