Wernisaż wystawy „ZŁOTÓWA”
„Wiesz, jak powstał drut? Otóż mieszkaniec Krakowa i Poznania ciągnęli złotówkę – każdy w swoją stronę”. Artyści mieszkają właśnie w tych dwóch miastach Polski – Krakowie i Poznaniu. Jako ludność napływowa, niejako z dystansu, skonfrontują stereotyp ze stanem faktycznym. Styl życia, tradycję, mieszczaństwo (drobno i nie). Ich projekt w Galerii Jedna Druga to „chciwość” zwizualizowana za pomocą dowcipu o drucie.
Maria Wasilewska – artystka wizualna
Urodziła się w 1971 r. Toruniu, mieszka i pracuje w Krakowie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w 1996 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 2010 jest zatrudniona jako wykładowczyni na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Głównie zajmuje się instalacją, realizacjami site specific i enviroment, tworzy obiekty przestrzenne, wideo. W sztuce interesują ją możliwości poznania, odczuwania i nazywania rzeczywistości. W 2008 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2013 roku nagrodę specjalną galerii „Amy-d Arte Spazio” na wystawie 7th International Arte Laguna Prize w Wenecji. W 2018 brała udział w rezydencji artystycznej Artist in Aso-Kumamoto w Japonii (stypendium) Jej prace prezentowane były w Polsce i za granicą, na wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Mediolanie, Wenecji, Hamburgu, Berlinie, Leiden, Sztokholmie, Japonii.
Andrzej Wasilewski
Oprócz serii elektroniczno-kinetycznych instalacji Andrzej Wasilewski pracuje w obszarze in-site, realizuje wideo, animacje, generuje dźwięk, tworzy wizualizacje do live-actów, malarstwo traktuje jako pretekst do refleksji nad sensownością medium, traktowanego jako produkt, towar. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury RP. Jest również laureatem nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego na 7 konkursie im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w 2005 roku. Warszawska Galeria Pokaz przyznała mu nagrodę krytyki artystycznej w 2005 roku. Za żart malarski otrzymał wyróżnienie czasopisma Artluk na XXII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z poznańską Galeria Piekary. Jego realizacje prezentowane były w Polsce i za granicą m.in.: w Niemczech, w Szwecji, na Litwie, w Japonii – międzynarodowa wystawa Looking for New Earth w Kumamoto w 2009 roku, w USA – międzynarodowa wystawa Going Green w Nowym Jorku w 2011 roku, w Hasselt w Belgi na wystawie towarzyszącej Manifesta 9 – Cosmopolitan Stranger w 2012 roku, w Wenecji – Pavilion 0 w 2013 roku, w Hiszpanii, w Indonezji, w Czechach, we Francji. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie obronił prace doktorską pt.: “Sidła – złudzenie interaktywności”. Urodził się w 1975 roku. Mieszka w Poznaniu
Kuratorka wystawy: Monika Szpener
Galeria Jedna/Druga
Wstęp Wolny