Szczecińskie Wierszogranie – Bogusław Nowicki

945
0
Share:
When:
November 26, 2018 @ 19:00 Europe/Warsaw Timezone
2018-11-26T19:00:00+01:00
2018-11-26T19:15:00+01:00
Cost:
30-40
Szczecińskie Wierszogranie - Bogusław Nowicki

Bogusław Nowicki – wykonawca piosenki autorskiej, literat, kompozytor, występuje z koncertami, które określa jako „piosenki z tekstem”.

Będąc studentem UMK w Toruniu wielokrotnie reprezentował swoje środowisko na Studenckim Festiwalu w Krakowie zdobywając nagrody za swoje autorskie piosenki. Jego utwory wygrywały wszystkie znaczące konkursy i przeglądy studenckie, od „Szklarskiej Poręby” po łódzką „Yapę” i gdańską „Bazunę”. Piosenki kojarzone zawsze z Toruniem zdobywały tytuły „Studenckich Piosenek Roku”. Tak było z „Gawędziarzami”, „Uśmiechniętymi dziewczynami” czy „Poszukiwaniami”. Potem były programy telewizyjne (m.in. krakowskie „Spotkania z Balladą”, turnieje kabaretowe, autorski recital „Ja i ten świat” (reż. Paweł Karpiński), występy na festiwalach w Opolu, gdzie zdobył nagrodę za piosenkę „Teoretyrada” zaprezentowaną w pamiętnym kabaretonie „Ostry dyżur”. Jak się później okazało, było to jedyne publiczne wykonanie tego utworu, natychmiast objętego zakazem prezentacji w mediach i na scenie.

Oprócz piosenek pisanych dla siebie, Bogusław Nowicki tworzy teksty dla innych artystów, śpiewających w najróżniejszych stylach, m.in. dla: Doroty Stalińskiej, Grażyny Świtały (znany utwór „Naprawdę czeka ktoś”), Marzeny Ślusarskiej, Ewy Urygi, Doroty Lanton, Bogusława Meca, Marka Hojdy, a także zespołów rockowych, jak: Mobilizacja, Haeven Blues czy heavy-metalowy Spider. Widzowie telewizyjnej „Jedynki” znają go również jako autora i wykonawcę żartobliwej, tytułowej piosenki programu „Kawa czy Herbata”.

Przede wszystkim jednak jest twórcą własnych, bardzo osobistych ballad, które wydał na trzech płytach. Pierwsza nosi tytuł „Ballady”, druga – „Oceany” oraz najnowsza „Optymizmu gram”. Jest także animatorem działań promujących polską piosenkę literacką. To on ukuł termin „piosenki z tekstem” (taki tytuł miała jego audycja, którą prowadził przez lata w radiowej „Trójce”) starając się zerwać ze stereotypem myślenia o piosence autorskiej, kojarzącej się ze smutnym poetą z gitarą. W latach 2004-2008 był prezesem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów “ZAKR”.  Obecnie jest Przewodniczącym Zarządu Sekcji Literackiej w Stowarzyszeniu ZAiKS. Strona on-line

Bilety:  30 zł w przedsprzedaży dostępne wkrótce online na www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście “I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, Pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon na Alei Kwiatowej). Bilety można nabyć także w dniu koncertu w DK „13 Muz” w cenie 40 zł.

Share:

Dostępność cyfrowa