Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle: Moniuszko

636
0
Share:
When:
September 2, 2019 @ 20:00 Europe/Warsaw Timezone
2019-09-02T20:00:00+02:00
2019-09-02T20:15:00+02:00
Cost:
Free

Gościem specjalnym pierwszego po przerwie wakacyjnej spotkania w ramach cyklu Inspektora Jassa będzie Stanisław Moniuszko. Nie pojawi się on oczywiście osobiście, ale podczas koncertu zabrzmią jego pieśni, które wybrał i osobiście postanowił zaaranżować  Inspektor Jass, czyli Tomasz Licak. Czy i jak pieśni polskiej muzyki romantyzmu łączą się z jazzowymi brzmieniami i w jaki sposób zagrają je znakomici muzycy z Trójmiasta ? Oto pytania, na które odpowiedzi usłyszycie tradycyjnie w pierwszy poniedziałek miesiąca, 2.09 w sali kominkowej 13 Muz o godzinie 20.00.

Kolaboracja pianistki Ilony Damięckiej i saksofonisty Tomasza Licaka zaczęła się w 2012 roku. Tworząc wspólny kwartet nastawiony na wykonywanie ich autorskiej muzyki, do współpracy zaprosili znakomitych duńskich muzyków. Wsród nich znaleźli się basista Richard Andersson, oraz perkusista Rasmus Schmidt. Projekt prowadził aktywną działalność,  koncertując w klubach i na największych festiwalach w Polsce (m.in Jazz w Lesie, Kraków Summer Jazz Festiwal). Koncerty zostały znakomicie odebrane przez publiczność i krytyków, którzy zwracali uwagę na autorski i różnorodny, barwny charakter muzyki wykonywanej przez zespół. W roku 2018 liderzy zdecydowali się poszerzyć skład o drugi instrument dęty. Muzycy zdecydowali się również podjąć nowe wyzwanie, podejmując się aranżacji i wykonania pieśni Stanisława Moniuszki na kwintet jazzowy. Pomysł ten narodził się podczas wspólnych rozmów o bogactwie i potencjale muzyki polskiej, którą Tomasz Licak miał już wcześniej okazję aranżować (m.in. pieśni Feliksa Nowowiejskiego) na mniejsze składy, jak również na big band. Pieśni Moniuszki takie jak „Dąbrowa”, „Pieśń Wieczorna”, „Dumka” zostały więc przez liderów projektu zaaranżowane na kwintet jazzowy, ze szczególnym poszanowaniem ich ogromnego potencjału melodycznego i w trosce o zachowanie emocjonalnego ładunku zawartego w tych kompozycjach. Artystom zależało na pokazaniu tych utworów w kontekście dzisiejszych trendów w muzyce jazzowej, zachowując tradycyjny skład jazzowego kwintetu. Zespół ma w najbliższych planach cykle koncertów prezentujących ten projekt oraz nagranie i wydanie utworów w formie wydawnictwa płytowego oraz w formie cyfrowej. 

Po raz pierwszy po i przed koncertem będzie można również nabyć rozmaite nagrania jazzowe, jako że rusza i na stałe podczas koncertów funkcjonował będzie “Inspektor Szop”, czyli płytowy sklep Inspektora. Wstęp na koncert niezmiennie bezpłatny.

Share:

Dostępność cyfrowa