Floating Blues vol.1.
Rozpoczynamy nowy cykl spotkań, na których zobaczymy koncerty zespołów grających bluesa, balladę, folk i jazz. Zagrają: HoldBlues, my z delty (oba ze Szczecina) oraz śląski zespół Koszau.
To jeden z wielu koncertów, którego zadaniem jest prezentacja wartościowych artystów grających muzykę opartą o bluesa, nie mniej jednak używających takich stylizacji jak ballada, folk czy jazz. Na pierwszym spotkaniu zobaczycie szczeciński duet Holdblues składzie:
Marcin Grapsztunowicz // harmonijka ustna
Harmonijkarz z pasji, który posługuje się takimi technikami gry jak bending, tongue blocking, overblow i inne. Porusza się w obszarze muzyki bluesowej i około bluesowej, ale nie stroni od innych gatunków muzyki. Realizuje własne pomysły muzyczne płynące z serca i głowy, choć czasami sięga po tzw. covery. Płynnie improwizuje bluesowo, a także systematycznie pracuje nad ciągłym doskonaleniem technik gry. Swoją grę na harmonijce ustnej konsultował z cenionymi harmonijkarzami i innymi muzykami z Polski i zza granicy na różnych wydarzeniach muzycznych. Inspirację czerpie z muzyki granej przez wielu harmonijkarzy z całego świata, także tych, których już obecnie z nami nie ma, ale którzy odegrali istotną rolę w “świecie” harmonijki ustnej.
Ryszard Słowicki // cajon (wokal)
Doświadczony muzyk istniejący wiele lat na rynku muzycznym. Gra na instrumentach perkusyjnych, a także na gitarze, fortepianie. Występował w zespołach, które grają systematyczne koncerty na różnych wydarzeniach muzycznych. Tworzy także swoje projekty muzyczne. Współpracował z Polskim Radiem Szczecin jako autor tekstów, kompozytor, wokalista i wykonawca piosenki literackiej. Oscyluje także w gatunkach swing, jazz, blues. W muzykę wkłada całe swoje serce. Wybijając rytm na cajonie, nadaje ciekawy klimat dla brzmienia harmonijki ustnej.
my z delty
Szczeciński zespół my z delty 15 i 16 sierpnia 2014 wybrał się na dwa festiwale bluesowe, zagrał w bardzo akustycznym składzie i został laureatem obu konkursów. 15 sierpnia na Kodex Blues Festiwal w Słupcy zajął 3 miejsce, dzień później na Chojnice Blues Festiwal został zdobywcą Grand Prix!!! 13 czerwca 2015 zespół zdobył nagrodę publiczności na festiwalu Łęczyce 2015. 10 czerwca 2017 – III miejsce na festiwalu “Piła czuje bluesa”.
Obecny skład to: Wojciech Wójcik (gitary), Krzysztof Seroczyński (gitary), Tomasz Zienkowicz (tuba), Waldemar Kulpa (wokal), Mariusz Zarzeczny (harmonijka) oraz Kuba May (perkusja). my z delty to już dobrze znany nie tylko szczecińskim fanom bluesa zespół, który w ubiegłym roku zagrał na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla, na Festiwalu Akustyczeń oraz na wielu przeróżnych koncertach i imprezach. W maju 2013r. nagrali swoją pierwszą płytę “autoblues”, na której znalazło się wiele ciekawych kompozycji, między innymi związanych ze Szczecinem.
Założycielem grupy jest gitarzysta Wojtek WÓJCIK. Jego inspiracje to kultura delty Missisipi, gdzie spędził kilka lat, ucząc się miejscowej muzyki. Do współpracy zaprosił artystę i plastyka Brunona TODE, który okazał się dla “Delty” znakomitym tekściarzem. Dodatkowo Tode stanął za mikrofonem występując studyjnie w kilku utworach grupy. Współautorem muzyki i drugim gitarzystą jest Krzysiek SEROCZYŃSKI, a solidną sekcję rytmiczną tworzy Kuba MAY (perkusja) i Tomek ZIENKOWICZ (tuba). Skład wokalnie uzupełniają Waldek KULPA i Daniel BASIŃSKI oraz Mariusz ZARZECZNY, który także gra na harmonijce. Wcześniej z zespołem koncertował i nagrywał studyjnie Michał MITSCHKE (gitara basowa, kontrabas).
Projekt my z delty charakteryzuje się tym, że oprócz składu podstawowego na koncerty i do studia zapraszani są goście. Z “Deltą” współpracowali m.in.: “Toscho” Todor TODOROVIC (niemiecki bluesman), Przemek WALICH (Teatr Współczesny), Mario CORDINA i Paweł TKOCZ („Skambomambo”), Marek KAZANA – saxofon. W szczecińskim “Obladi Studio” powstają studyjne nagrania grupy, tam też została nagrana płyta “autoblues”. Realizacją nagrań zajmuje się Wojtek Wójcik, a masteringiem płyty Grzegorz Piwkowski.
Koszau – śląski zespół powstał w kwietniu 2017 roku z przyjaźni, miłości do muzyki i niezwykłych aspektów, zwykłej codzienności. Muzyka kapeli, jest jak ćma krążąca wokół dopalającej się świecy, mucha bzycząca natrętnie w upalne popołudnie, gorzka herbata lub gołąb na parapecie. Minimalistyczna, opisująca to co intrygujące w drobnych i na pozór nieważnych sytuacjach czy gestach. Koszau to cyniczno-muzyczna podróż w głąb codziennych „przemyśli”, które łatwo przeoczyć. Skład zespołu: Karol Ochodek – wokal/gitara Dariusz Tatoj – instrumenty klawiszowe/wokal Łukasz Bielecki – gitara basowa/wokal Jakub Bułka – perkusja.
Bilety 10 zł