Europejska Noc Muzeów w 13 Muzach
Galeria JEDNA/DRUGA – „1917”.
W kwietniu swoją działalność rozpoczęła galeria JEDNA/DRUGA zlokalizowana na parterze Domu Kultury 13 Muz przy. pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie. Jest to inicjatywa Moniki Szpener, która realizuje kuratorski projekt wystawienniczy przy wsparciu DK 13 Muz i Fundacji „Reakcja Sztuki”.
Galeria składa się z dwóch pomieszczeń, w których będą pokazywani niezależni artyści dobrani na zasadzie konfrontacyjnej. Na pierwszej wystawie o tytule „1917” inaugurującej działalność galerii prace pokazują prof. Kamil Kuskowski, artysta sztuk wizualnych, dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Ul Pazniak ubiegłoroczny absolwent Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, obecnie asystent w Pracowni Fotografii i Strategii Artystycznych na tym samym Wydziale.
Punktem wyjścia dla wystawy pt. „1917” jest obchodzone w tym roku stulecie polskiej awangardy. Prezentowane prace eksplorują potencjał symboliczny jednego z najważniejszych dzieł XX wieku „Fontanny” Marcela Duchampa, powstałej, co nie jest bez znaczenia, w 1917. Był to pierwszy redy-made (przedmiot gotowy) wystawiony jako dzieło sztuki. Stał się symbolem sprzeciwu wobec tradycyjnej sztuki i jej wartościom, ukazując jej nowe, kontekstowe rozumienie.
Instalacja „Inochód” to wizualny dokument socjalnej utopii wzorowany na projektach studentów i absolwentów moskiewskiej uczelni artystycznej Wchutiemas. W założeniu prace te miały być wzorem upowszechniającym prostotę i racjonalność przy jednoczesnej świeżej dekoracyjności. Jednak ruch rosyjskiej awangardy wchodząc w pole propagandy politycznej szybko uległ zmianie w znak ideologiczny.
Inochód to jeden z paradoksalnych sposobów poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych, polegający na jednoczesnym unoszeniu obu kończyn z jednej strony ciała. Artysta nadając taki tytuł swojej instalacji podkreśla polityczną pozycję artystów.
Teatralny Plac Zabaw. Laboratorium Teatru Cieni
TWORZĘ SIĘ w 13 muz, pl. Żołnierza Polskiego 2 (wejście od ul. Tkackiej)
Dzięki współpracy z Teatrem Figur z Krakowa galeria TWORZĘ SIĘ przybrała formę laboratorium teatru cieni, w którym odkrywać można tajemnice światła i cienia. Podczas wizyty na Teatralnym Placu Zabaw będzie można przyjrzeć się tajemnicom tego typu teatru, obserwować z bliska magiczny świat ale również tworzyć go i zmieniać przy użyciu światła. W przestrzeni galerii znajduje się interaktywna instalacja MACHINARIUM CIENIOWE, prezentująca m.in. cienie 3D, kolorowe kolaże świetlne wykorzystujące zjawisko polaryzacji, a także stanowiska oparte na odbiciach i refleksach. Inspiracją do powstania instalacji była wizja miasta, zbudowanego z maszyn i wynalazków obsługiwanych przez roboty – jego mieszkańców.
Teatralny Plac Zabaw towarzyszył MAŁEMU KONTRAPUNKTOWI, który był częścią 52 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2017.
MACHINARIUM CIENIOWE
Teatr Figur Kraków
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA
Agnieszka Polańska (Teatr Figur Kraków)
WSPÓŁPRACA
Katarzyna Mierzejewska
REKWIZYTY
Uczestnicy warsztatów teatru cieni
KURATOR TWORZĘ SIĘ
Paulina Ratajczak (Las Sztuki)