27.03. / Międzynarodowy Dzień Teatru

1029
0
Share:
When:
March 27, 2024 @ 10:00 – 19:00 Europe/Warsaw Timezone
2024-03-27T10:00:00+01:00
2024-03-27T19:00:00+01:00

27.03.2024 środa g. 10:00-19:00

Międzynarodowy Dzień Teatru 2023 w obiektywie

10:00 część I
17:00 część II
19:00 część III

27 marca obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto poświęcone aktorom, teatrom, pasjonatom sztuki, grze aktorskiej i wszystkim, którzy blisko – także jako widzowie – obcują z teatrem. Z tej okazji aktorzy seniorzy i młodzież artystyczna z Teatru Janusza i Teatru Uhuru – amatorzy z grup teatralnych prowadzonych przez Janusza Janiszewskiego w Domu Kultury „13 Muz” postanowili przygotować wspólny wieczór artystyczny – zapraszając także innych aktorów i artystów.

Tegoroczny program Międzynarodowego Dnia Teatru w Domu Kultury „13 Muz” składa się z trzech części:

10:00 część I
Spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk z Maszewa.
Brak miejsc – spektakl zarezerwowany dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

17:00 część II
Spektakl „Hej, Ty” Teatru Krzyk z Maszewa.

Bilety: normalny 20 zł / ulgowy 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) / www.biletomat.pl

Punkt stacjonarny biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

„Hej, Ty” to spektakl o relacjach, bliskości i ogromnej potrzebie akceptacji w życiu. Autorska próba zrealizowana z dwiema młodymi aktorkami i studentkami. Przedstawienie zawiera elementy fizyczności i tkliwości, zmienności i ciągłych autorefleksji. Jak często bywa, pozostają nam pytania. Co nam zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość? Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy tylko siebie.

Nagrody:
– nagroda za najlepsze przedstawienie, aktorstwo i reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Sele Teatro Fest” w Oliveto Citra (Włochy) – 2022
– I nagroda w kat. „teatr młodzieżowy” na Ogólnopolskim Festiwalu „Afera” w Krasnem – 2022
– I miejsce w kat. „szkoły średnie i studenci” na XXII Festiwalu Małych Form Teatralnych EFFka w Piasecznie – 2022
– II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „OTE” w Nagłowicach – 2021
– Grand Prix – XXVI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe w Szydłowcu – 2021
– I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu „Teatralna Majówka” we Środzie Wielkopolskiej – 2021
– kwalifikacja do finału 11. edycji konkursu Entrée organizowanego przez Teatr Rozrywki w Chorzowie – 2020
– wyróżnienie za gęstą i energetyczną rolę dla Aleksandry Czubińskiej oraz nagroda za wirtuozerię ruchu, ciała i głosu dla Nikoli Palej na Ogólnopolskich Spotkaniach Międzypokoleniowych „Relacje” w Stalowej Woli – 2020
– nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za reżyserię dla Marka Kościółka i Anny Giniewskiej oraz wyróżnienia jury festiwalu za kreacje aktorskie dla Aleksandry Czubińskiej i Nikoli Palej na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko” w Gdańsku – 2019
– nagroda za najbardziej wyrazistą kreację aktorską i najlepszy duet aktorski dla Aleksandry Czubińskiej i Nikoli Palej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralna Rewolucja w Tiumeni (Rosja) – 2019
– jedna z trzech głównych i równorzędnych nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym „Zderzenia Teatralne w Dorożkarni” w Warszawie – 2019

Praca z nową grupą warsztatową, do której należała Aleksandra Czubińska, zaczęła się jeszcze, gdy trwały pokazy „To Face”. W roku 2018 do pracy z Aleksandrą dołączyła Nikola Palej. A współreżyserką (podobnie jak przy pracy nad poprzednim spektaklem) została Anna Giniewska.

W odróżnieniu od dawnych prac Krzyku, w „Hej, Ty” nie ma wypowiedzi o charakterze społecznym. Tak jak wcześniej „To Face”, przedstawienie skupia się na sprawach międzyludzkich. Ta opowieść o relacjach, jednocześnie minimalistyczna i pełna dynamizmu, jak żaden inny Krzykowy spektakl znajduje szerokie powodzenie także poza granicami kraju. „Hej, Ty” był poza Polską pokazywany w sześciu krajach i już otrzymał zaproszenia do kolejnych. Po pięciu latach grania (mimo przerwy podczas pandemii) spektakl wciąż cieszy się ogromną popularnością.

Fragment recencji
Pozwalający na różne interpretacje i nastawiony na odbiór przez emocje autorski spektakl „Hej, Ty!” Teatru „Krzyk”, to dwugłos aktorski zacierający granice pomiędzy ja i Ty. Kim są kobiety tworzące relację bliskości i obcości? Czy to siostry, przyjaciółki? A może ich dialog jest iluzją, a postaci sceniczne stają się personifikacją nadziei i lęków jednostki? – Festiwal WTOOPA, profil facebook.com/wtoopa, 23 stycznia 2023 r.

Reżyseria: Marek Kościółek, Anna Giniewska
Scenariusz: Marek Kościółek, Anna Giniewska, Aleksandra Czubińska i Nikola Palej
Obsada: Aleksandra Czubińska, Nikola Palej

Teatr Krzyk założył w 2002 roku w Maszewie Marek Kościółek. Stały skład zespołu stanowią: Anna Giniewska, Mateusz Zadala i Marcin Pławski. Głównym obszarem działalności grupy jest praca społecznikowska w środowiskach z ograniczonym dostępem do kultury. Aktorzy teatru prowadzą i uczestniczą w warsztatach na terenie Polski i Europy m.in. w Niemczech, Czechach, Rumunii, Albanii, Azerbejdżanie i na Ukrainie. Ważnym aspektem poszukiwań artystycznych Teatru są wyprawy badawcze i projekty międzynarodowe. Poza pracą artystyczną w 2007 roku powołane zostało Stowarzyszenie Teatr Krzyk, które jest organizatorem dwóch festiwali: Ogólnopolskiej Biesiady Teatralnej „Wejrzenia” oraz Ogólnopolskich Spotkań Młodego Teatru „Krzykowisko”. Głównymi obszarami działań Stowarzyszenia są projekty artystyczno-kulturalne, których realizacja odbywa się we współpracy z teatrami Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej, Fundacją Dobra Wola, Pracownią Alternatywnego Wychowania oraz Ośrodkiem Kultury i Sportu w Maszewie.

Strona teatru: www.krzyk.art.pl

19:00 część III / Niestety nie ma już wolnych miejsc na tę część – wszystkie zaproszenia zostały już pobrane
„Niech żyje Teatr!” – program artystyczny Teatru Uhuru, Teatru Janusza i Salonu Artystycznego Seniorów z Domu Kultury „13 Muz”.

Wstęp wolny – obowiązują zaproszenia, liczba zaproszeń ograniczona. Zaproszenia są dostępne w Domu Kultury „13 Muz” na parterze w pokoju nr 3 (Zespół Programowy) w dniach od 11 do 26 marca (lub do wyczerpania puli) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 i w recepcji instytucji w tych samych dniach w godz. 7:30-18:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń. Informacja o wyczerpaniu puli zaproszeń pojawi się na stronie 13muz.eu w wydarzeniu – niestety nie ma już wolnych miejsc na tę część – wszystkie zaproszenia zostały już pobrane.

Biorąc pod uwagę wielość zainteresowań i talentów artystycznych nasi aktorzy przygotowali program składający się z etiud teatralnych, piosenek, recytacji, autorskich prezentacji muzycznych, tanecznych, literackich oraz innych działań performatywnych.

Teatr Uhuru
W skład zespołu Teatru Uhuru wchodzą uczniowie i studenci szkół średnich i szczecińskich uczelni. W trakcie 25. lat działalności w Teatrze Uhuru działało kilka pokoleń grup twórczych. Wszystkich spajała, i do dzisiaj łączy, ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”. W obecnym sezonie grupa Uhuru pracuje nad kilkoma spektaklami oraz przygotowuje II edycję Festiwalu Sztuk Uhuru, który odbędzie się w czerwcu br.

Teatr Janusza i Salon Artystyczny Seniorów
W programie z okazji święta teatru wystąpią także aktorzy seniorzy z Teatru Janusza oraz Salonu Artystycznego Seniorów działający od 7 lat w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie. W skład Salonu wchodzą aktorzy tworzący Teatr Janusza, grupa wokalna Szczecińskie Muzy oraz grupa poetycka Ars Poetica.

Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. (źródło Wikipedia)

Opieka organizacyjna i artystyczna nad wydarzeniem: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wydarzenie na FB

Share:

Dostępność cyfrowa