25.06. / Czwartki Literackie „13 Muz”: Spotkanie z K. Samselem – promocja poematu „Autodafe 3”
25.06.2020 (czwartek) godz. 19.00
www.13muz.eu / www.facebook.com/13muz/ / YouTube / wstęp wolny, liczba miejsc nieograniczona
Szczecińskie Czwartki Literackie / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 62a
Spotkanie z Karolem Samselem – promocja poematu „Autodafe 3”.
Rozmowa Damiana Romaniaka i Karola Samsela.
„Autodafe 3”
Czytając, a właściwie obcując z dwiema poprzednimi częściami „Autodafe” Karola Samsela, które całkowicie zbiły mnie z tropu i pozostawiły w niepewności totalnej co do istoty jego szalonego opisu ,,śmierci literatury”, nie spodziewałem się, że trzecia część poematu eseistycznego o tym samym tytule, czyli zapisana na pograniczu wytrzymałości psychicznej trzecia część nocy życiopisania, oświetli mi sensownie tamte części, i siebie samą, jako przejmującą lekcję polifonicznego doświadczania istnienia przez wyjątkowo wrażliwą, świadomą trików literackich twórczą jednostkę opętaną przez demony literatury, biologii, metafizyki i teologii.
Można się nie zgadzać z nihilistycznymi wiwisekcjami, brutalnymi skojarzeniami i wyznaniami bohatera-autora, ale nie można przejść obojętnie wobec takiego oczyszczającego dynamitu emocji, neurotycznych analiz, intelektualnych skojarzeń, odważnych wyskoków wyobraźni, groteskowych opisów bliskiej autorowi codzienności, które z intymnego tekstu wyznawczego tworzą wieloznaczny i radykalny utwór wykraczający poza bezpieczną literaturę. W ten sposób futurystyczny poemat prozą „Ja z jednej strony i Ja z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka” (1919) Aleksandra Wata po stu latach odnalazł swoje postmodernistyczne dopełnienie (Kazimierz Brakoniecki).
Karol Samsel (ur. w 1986 r.) – poeta, krytyk literacki, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych. Adiunkt w Zakładzie Literatury Romantyzmu i kierownik Pracowni Historii Dramatu 1864-1939 Wydziału Polonistyki UW, doktorant w Instytucie Filozofii i Socjologii UW oraz członek Polskiego Towarzystwa Conradowskiego. Laureat nagrody imienia Władysława Broniewskiego (2010) i zdobywca statuetki imienia Wandy Karczewskiej (2011). Redaktor działu esejów i szkiców w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Mieszka w Ostrołęce. Na podstawie materiału korespondencyjnego Seweryna Pollaka z Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza opracował edycję Listów do Seweryna Wandy Karczewskiej. Wydał m.in. tomy wierszy: „Dormitoria” (2011), „AltissimumAbiectum” (2012), „Dusze jednodniowe” (2013), „Więdnice” (FORMA 2014), „Prawdziwie noc” (FORMA 2015), „Jonestown” (FORMA 2016), „Z domami ludzi” (2017); poematy: „Autodafe” (FORMA 2018), „Autodafe 2” (FORMA 2019), „Autodafe 3” (FORMA 2020); tom ekfraz: „Mistrzowie francuskiej szkoły barbizońskiej” (2019); monografię: „Norwid – Conrad. Epika w perspektywie modernizmu” (2015) oraz zbiór tekstów: „Inwalida intencji. Studia o Norwidzie” (2017). Na www FORMY prowadzi blog „NOTES Karola Samsela” – http://www.wforma.eu/notes-karola-samsela.html.
Wydarzenie na FB