do 22.08. / Galeria Jedna Druga – Małgorzata Gurowska – Tam, gdzie rosną poziomki

1375
0
Share:
When:
May 29, 2021 @ 19:00 – August 22, 2021 @ 16:00 Europe/Warsaw Timezone
2021-05-29T19:00:00+02:00
2021-08-22T16:00:00+02:00

29.05.2021 sobota g. 19:00

Zdjęcia z wernisażu

Wystawa w ramach cyklu kuratorskiego: The Dark Side Of The Sun (vol. 4).

Wystawa czynna do 22.08.2021 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00 oraz w trakcie trwania wydarzeń.

Wstęp wolny – zapisy na zwiedzanie wystawy po 29 maja: jedna_druga@13muz.eu

W dniu 29 maja o godz. 19:00 zapraszamy do Galerii Jedna Druga na otwarcie wystawy – obowiązują wejściówki dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punkcie stacjonarnym biletów: CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

Artystka o wystawie:
Poziomka pospolita rośnie dziko na terenie całej Europy. Występuje w lasach i na ich słonecznych brzegach. Widok krzaczków poziomek, których rozłogi oplatają ostre kamienie nie jest typowy. Zapach poziomek unoszący się nad pozbawionym życia pustkowiem jest znakiem tego, co należy już do przeszłości. Poziomki na półkach kopalni w Rybnicy Leśnej w Górach Suchych są wspomnieniem po obecnym tu niegdyś lesie.

Na zboczach dwóch wzniesień, Bukowiec i Graniczna, we wsi Rybnica Leśna położonej w Sudetach Środkowych w gminie Mieroszów, znajduje się kamieniołom melafiru. Ci, którzy wybierają się w góry w poszukiwaniu ciszy słyszą huk. Przez cały rok odpalane są tam materiały wybuchowe. W ten sposób człowiek zawłaszcza górę, gwałtownymi eksplozjami wydziera kawałek po kawałku Ziemi. Potem te kawałki rozsypuje na drogach w całej Europie: na ścieżkach pieszych w Sudetach, pod torami kolejowymi, w materiałach, z których buduje się drogi samochodowe. Jak informuje tablica ostrzegawcza, wejście na teren kopalni, gdzie detonowane są ładunki wybuchowe „grozi śmiercią lub kalectwem”. Podobnie, jak drogi wybudowane z melafiru, przecinające siedliska zwierząt.

Kopalnia melafiru, mimo protestów aktywistów i ekologów, cieszy się poparciem lokalnych władz, które przedłużają jej koncesję mimo obietnic wyborczych i niezadowolenia mieszkańców. Patroszenie góry przynosi zysk, przysłowiowe „konfitury”. W ramach pracy Tam, gdzie rosną poziomki, z zatrutych wyziewami kopalni owoców zostały zrobione przetwory. Konfitury, weki, przetwory są tradycyjnym sposobem na przechowanie, zakonserwowanie, zatrzymanie smaków i wartości odżywczych owoców lata tak, by można było do nich sięgnąć w chudych miesiącach zimy i przednówka. W pracy tej stają się one pamiątką, wspomnieniem po lesie i górze, która systematycznie znika z mapy, co pociąga za sobą stopniową degradację okolicznych ekosystemów.

Małgorzata Gurowska – jest artystką wizualną, autorką książek, wykładowczynią i kuratorką. W swoich pracach skupia się na kwestiach politycznych i społecznych krytycznie opisując relacje ludzi i nie-ludzi. Tworzy z myślą o uwzględnianiu perspektywy innych gatunków, zwłaszcza tych eksploatowanych i dyskryminowanych przez człowieka. Sztuka jest dla niej narzędziem interwencji i sprzeciwu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, obecnie profesorka na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni.

Kuratorka: Emilia Orzechowska

Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!

Link do wejściówek

Wydarzenie na FB

Share:

Dostępność cyfrowa