19,20,21.11. / „Słowo stało się ciałem – czyli seksodyna 3021” – spektakl Teatru Janusza inspirowany twórczością Stanisława Lema
19,20,21.11.2021 piątek 19:00, sobota i niedziela g. 18:00
Premiera: 19 listopada
Na premierę spektaklu w dniu 19 listopada wszystkie wejściówki zostały już pobrane.
Jest rok 3021. Ziemia po wielu rewolucjach i ewolucjach technologicznych uległa całkowitemu zniszczeniu, ale ludzkość dzięki sztucznej inteligencji i cyber-biotechnologii przeniosła się na inne galaktyki, mieszkańcy starej Ziemi stali się cyborgami z bionicznymi śladami dawnej planety. Ziemia przez dłuższy czas jako kosmiczny wrak pozostawała całkowicie bezużyteczna. Postanowiono ją jednak „odrestaurować”, dzięki zachowanym genom odtworzono faunę i florę, przywrócono do życia dinozaury i wszystkie inne dawno wymarłe gatunki – w tym także w pełni oryginalnego biologicznego człowieka. Stara planeta odżyła w nowej formie jako rezerwat, kosmiczna atrakcja turystyczna o nazwie „Park Ziemia”, kolebka międzygalaktycznej cywilizacji, którą zamieszkują obecnie nowi cybernetycznie udoskonaleni ludzie. Te właśnie cyborgi z innych galaktyk jako kosmiczni turyści przybywają na Ziemię, aby odnaleźć coś, czego nie ma już w całym kosmosie, ślady uczuć i dawnego prawdziwego życia…
W tej przygodzie ze starą Ziemią – jak się okazuje – bardzo przydatny staje się pewien preparat cyber-bioniczny o tajemniczej nazwie „seksodyna”, sprzedawany w tajemnicy przed Jej Wspaniałością i Wszechobecnością Sztuczną Inteligencją, która jest Panią Wszechświata.
Spektakl powstał w trakcie warsztatów teatralnych inspirowanych twórczością Stanisława Lema w ramach projektu „Słowo stało się ciałem – czyli co się sprawdziło z przepowiedni Lema”, realizowanego w Domu Kultury „13 Muz”. Uczestnikami zajęć i twórcami spektaklu są seniorzy skupieni w Salonie Artystycznym Seniorów SAS oraz młodzież z grupy teatralnej Teatr Uhuru z DK „13 Muz”. Zdanie z Biblii „Słowo stało się ciałem” oraz motywy z twórczości scence fiction Lema stały główną inspiracją podczas tworzenia spektaklu. Należy je rozmieć tak, że dawno głoszone idee właśnie się urzeczywistniają na naszych oczach, a prorocza wizja Stanisława Lema również zaczyna przybierać widzialną formę.
W 2021 roku obchodzimy 100-lecie urodzin Stanisława Lema – najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science fiction na świecie. Lem był niezwykłym pisarzem i jednocześnie wizjonerem. W swojej pierwszej książce pt. „Astronauci” z 1951 roku przewidział powstanie internetu i wielu innych zjawisk i wynalazków, między innymi – zmierzch książek papierowych oraz powstanie nośników elektronicznych i czytników e-booków. Wśród jego śmiałych wizji były kwarcowe płytki do przechowywania danych, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja i roboty na polu walki. To jeden z najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy – jego książki przełożono na ponad 40 języków. Sprzedały się w ponad 30. milionach egzemplarzy.
Pomysł, reżyseria i opieka artystyczna: Janusz Janiszewski
Scenariusz: Janusz Janiszewski i zespół, realizacja zespołowa
Występują: aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS oraz Teatru Uhuru z Domu Kultury „13 Muz”
Po spektaklu premierowym 19 listopada zapraszamy na spotkanie i debatę miłośników literatury Stanisława Lema oraz literatury science fiction z udziałem znawców literatury S. Lema, fanów science fiction oraz wykładowców literatury polskiej na temat roli twórczości S. Lema we współczesnej literaturze oraz roli literatury science fiction we współczesnej kulturze. W spotkaniu wezmą udział aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów oraz młodzież z Teatru Uhuru, którzy uzupełnią dyskusję fragmentami powieści i opowiadań Stanisława Lema. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali także znawcy literatury i wykładowcy współpracujący z Domem Kultury „13 Muz” oraz miłośnicy twórczości Lema i literatury scence-fiction. W rozmowie z artystami i publicznością wezmą udział m.in. Piotr Adamowicz, szczeciński miłośnik i znawca literatury Stanisława Lema oraz wykładowcy i znawcy literatury: prof. dr hab. Andrzej Skrendo, prof. dr hab. Jerzy Madejski oraz dr Piotr Krupiński z wydziału humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Dyskusję poprowadzi Janusz Janiszewski – polonista, animator kultury i reżyser spektaklu Teatru Janusza w Domu Kultury „13 Muz”.
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Ile przepowiedni się sprawdziło?” w ramach programu „Edukacja kulturalna”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm
W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!
Wydarzenie na FB
Link do wejściówek:
19.11.2021 piątek g. 19:00
20.11.2021 sobota g. 18:00
21.11.2021 niedziela g. 18:00