14,28.09. / „Do trzech razy sztuka” – spektakl Teatru Uhuru z Domu Kultury „13 Muz”
14 i 28.09.2021 wtorki g. 19:00
Pełny tytuł spektaklu brzmi „Do trzech razy sztuka, czyli tryptyk apokaliptyczny o końcu przedstawienia”. Autorem scenariusza i reżyserem przestawienia jest Janusz Janiszewski – twórca Teatru Uhuru, scenarzysta i reżyser wszystkich autorskich spektakli tego teatru.
Młodzież z obecnego Teatru Uhuru, który od roku już działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz” reprezentuje najnowsze pokolenie aktorskie – czyli najmłodszą pokoleniowo ekipę Uhuru. W trakcie swojej ponad dwudziestoletniej historii w ramach Uhuru działało kilka następujących po sobie grup twórczych. Wszystkich jednak spajała i do dzisiaj łączy ważna w tym teatrze idea wolności twórczej i dążenia do indywidualnej i oryginalnej ekspresji intelektualnej i artystycznej. „Uhuru” w języku suahili znaczy „wolność”.
O spektaklu
Mottem sztuki jest filozoficzne zdanie z twórczości patrona duchowego Teatr Uhuru Stanisława Ignacego Witkiewicza: „A cóż jest warte cokolwiek, co istnieć może, jeśli tego nikt nie widzi? Nic”.
Spektakl powstał 23 lat temu na początku istnienia Teatru Uhuru i jest jednym z najstarszych spektakli charakterystycznych dla stylistyki teatru. Obecne wznowienie w wykonaniu nowej ekipy aktorów jest prawie wierną repliką dawnego spektaklu w nieco zmodyfikowanej wersji i z nową interpretacją aktorską.
Przesłanie pozostało jednak to samo: „Bez widza nie ma aktorów, ktoś musi na nas patrzeć, byśmy mogli istnieć na scenie”.
Można też zapytać, kto tu kogo „podgląda”, czy widzowie aktorów, czy aktorzy widzów? Motyw patrzenia w spektaklu powiązany został „Okiem Boga” spoglądającego na świat – bez tego spojrzenia nie ma wielkiego „theatrum świata”.
Spektakl każe nam zastanowić się nad samym teatrem jako formą „podglądania świata”, nad człowiekiem jako aktorem na szekspirowskiej „scenie świata”, oraz nieco filozoficznie nad czasem skazującym nas na przemijanie z czekającą nas apokalipsą jako stałą cechą wszystkiego co istnieje.
Historia i działalność teatru
Teatr Uhuru powstał w 1997 w Młodzieżowym Domu Kultury w Gryfinie (Obecnie Gryfiński Dom Kultury). Założycielem i kierownikiem artystycznym teatru jest Janusz Janiszewski – były aktor szczecińskiego Teatru KANA, reżyser, polonista i pedagog teatralny. Teatr ma na swoim koncie kilkadziesiąt przedstawień. Największe uznanie przyniosły mu takie spektakle jak: „Pewna mucha” (1998), „Polly i Molly”(2000), „Ciało” (2002), widowisko plenerowe „Apocalypsis”(2005) oraz spektakl „Pierogi” (2009). Wszystkie przedstawienia od początku istnienia teatru są spektaklami autorskimi. Teatr jest laureatem wielu ogólnopolskich festiwali młodego teatru offowego. Poza twórczością sceniczną do znanych inicjatyw Teatru UHURU należy stworzenie projektu i organizacja Gryfińskich Spotkań Teatralnych „KARTON”, Festiwalu „NA MOŚCIE” oraz Festiwalu Intymnych Form Artystycznych „FIFART”. Teatr Uhuru od początku swego istnienia podejmuje istotne kwestie egzystencjalne interesujące młode pokolenie, ale także tematy uniwersalne. To teatr, który stawia sobie ważne pytania i próbuje na nie własnym językiem odpowiedzieć. Kim jestem tu i teraz, jaki jest sens ludzkiego życia, co jest dla mnie ważne, te i inne pytania natury filozoficznej przewijają się w sposób naturalny podczas pracy nad każdym przedstawieniem.
Od początku swego istnienia teatr współpracuje z zagranicznymi – głównie z niemieckimi ośrodkami kultury uczestnicząc w projektach wymiany młodzieży oraz współorganizując międzynarodowe warsztaty artystyczne i teatralne.
Od 2020 roku Teatr Uhuru działa pod egidą Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.
Scenariusz i reżyseria: Janusz Janiszewski
W scenariuszu wykorzystano jednoaktówkę Tadeusza Różewicza „Dzidzibobo” oraz fragment utworu zespołu Dżem „List do M.”
Występują: Klaudia Nowak, Kaja Dębczyńska, Julia Skrzypek, Katarzyna Pawlikowska, Agata Krupińska i Adrian Połczyński.
Premiera spektaklu odbyła się 23 czerwca 2021 w Domu Kultury „13 Muz”.
Miejsce: Sala Kominkowa
Wstęp wolny – ograniczona liczba miejsc / www.bilety.fm
W związku z obostrzeniami dot. epidemii koronawirusa liczba miejsc na wydarzenia w Domu Kultury „13 Muz” jest ograniczona. Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o pobranie, wydrukowanie, wypełnienie i podpisanie oświadczenia uczestnika wydarzenia oraz o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!
Fot. Mariusz Krawczyk
Wydarzenie na FB