01.04. / Duet Thomas/Faure – muzyka bretońska, muzyka świata
01.04.2022 piątek g. 19:00
Wystąpią:
Jean-Luc Thomas – drewniane flety poprzeczne
Gabriel Faure – skrzypce
Z miłością i humorem – taka jest ich dewiza.
Bretania, celtycka kraina położona na krańcu świata (zachodnia Francja) to miejsce gdzie tańczy się nawet śpiąc! Jean-Luc Thomas i Gab Faure od kilkudziesięciu już lat umiejętnie zapraszają tłumy do przyjemnego tańca. Ale na tym nie poprzestają: do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży do takich krajów jak Irlandia, Brazylia, Bałkany, Niger czy Indie. Muzyków inspirują wszystkie kontynenty i kultury ich ziemskich braci.
Duet każdorazowo reinterpretuje melodie taneczne wzajemnie się słuchając i muzycznie rozmawiając ze swobodą, fantazją, wariacjami i improwizacją. Kompozycje, które narodziły się z ich dialogu, staną się zapewne kiedyś melodiami tradycyjnymi, ponieważ w świecie, który podąża do przodu, „współreagujemy z danym miejscem, myślimy razem ze światem” (Edouard Glissant).
Flecista Jean-Luc Thomas, muzyk podróżnik, poszerza granice swojego rodzimego regionu bretońskiego o spotkania z inną estetyką: jazzem, muzyką współczesną oraz muzyką odległych kultur. Na pograniczu między kompozycją a improwizacją, artysta rozwija swój język, którym przekazuje, w miarę swoich przygód, artystyczne tonacje, które utkał na swojej drodze. „Nie ma projektów, jest tylko droga. Chodzi o to, by pozostawać dyspozycyjnym i aktywnym. W głowie odmienność, na ramieniu flet.”
Flecista-samouk, należał do pierwszego pokolenia flecistów, którzy włączyli ten instrument do instrumentarium grup grających na tradycyjnych bretońskich potańcówkach festoù-noz. Dzięki licznym podróżom zdobył solidne zaplecze techniczne i wypracował własny styl gry. Jego pasją jest dążenie do tego, żeby muzyka była spotkaniem z ludźmi i ze sztuką. Zainteresowanie muzyką popularną i naukową, spotkania z wysokiej klasy artystami nieustannie podsycają jego twórczość.
Dziś rozwija się dzięki bogatym doświadczeniom muzycznym z muzykami i śpiewakami bretońskimi, malijskimi, polskimi, brazylijskimi i arabskimi, muzykami tradycyjnymi, klasycznymi i jazzowymi. Uznawany jest za wybitnego pedagoga i regularnie prowadzi staże w Bretanii i za granicą.
Koncertował m.in. w: Saõ Paulo, Rio de Janeiro, Olinda (Brazylia), Bamako, Ségou, Koutiala, Nintabougouro (Mali), Erbil, El Souleymany, Dahouk (iracki Kurdystan), Niamey, Zinder, Maradi (Niger), Belfast, Mediolan, Lugano, Cromer, St Pierre et Miquelon, Dehli, Jaipur, Goteborg, Malmo, Kopenhaga.
Gabriel Faure (ur. 1983 r.) zaczyna przygodę ze skrzypcami w wieku szkolnym. 10 lat nauki w szkole muzycznej w Caen wystarczają, aby zaszczepić głód poszukiwań muzycznych. Od tego czasu jego poszukiwania skierowały go ku muzyce bretońskiej, ale także ku pubom Irlandii oraz dalekim brzegom Morza Śródziemnego i dalej: Turcji, Algierii, Izraela, a ostatnio także ku Bałkanom. Mieszanka tych wpływów pozwoliła mu stworzyć bogaty i unikalny styl gry, zawsze zaskakujący i wywołujący czułe emocje. Ścieżki muzyczne zaprowadziły go zwłaszcza do takich miejsc jak: Vieilles Charrues (2009, 2010, 2013), Festival du Bout du Monde, Celtic Connections (Glasgow), Jazz sous les Pommiers, Festival de Cornouaille, Fusion Festival (Allemagne), Festival des Suds (Arles), Art des Villes Art des Champs (Malguénac), Yaouank (Rennes), Jazz à Vannes, Festival Interceltique de Lorient, Festival Fisel (Rostrenen).
Miejsce: Sala Kominkowa
Bilety: 30 zł / www.bilety.fm
Bilety oraz wejściówki (także na wydarzenia bezpłatne) są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o zapoznanie się z regulaminem. Dokumenty są dostępne na naszej stronie www.13muz.eu. Dziękujemy uprzejmie!
Wydarzenie na FB