Sign in / Join
Loading Events

« All Events

29.06. / Galeria Tworzę się – „Rezerwat Totalny – ukryta wyspa Robiena”

June 29 @ 15:00 - December 30 @ 16:00

29.06.2025 niedziela g. 15:00-17:00

Zdjęcia z wernisażu

Wiek: 5/6+

29 czerwca (niedziela) w godz. 15:00-17:00 zapraszamy do Galerii Tworzę się na otwarcie wystawy – wstęp wolny – obowiązują wejściówki dostępne na: www.biletomat.pl.

Wystawa czynna do 30 grudnia 2025 r.

Wystawa „w procesie” oznacza zaproszenie do jej współtworzenia, podczas przygotowanych spotkań i warsztatów twórczych w okresie wakacji. To wystawa, która będzie powstawać stopniowo, a w proces tworzenia zaangażowane zostaną dzieci i młodzież.

Nowa wystawa to instalacja totalna, mającą zachęcić do doświadczeń rezerwatu totalnego, odizolowanego miejsca, w którym wszystko funkcjonuje zgodnie z prawami natury, w aurze tajemnicy, nietykalności i życia poza cywilizacją. To Wyspa Robiena, badacza-wizjonera, który prowadził świat ku zielonej rewolucji. Być może, aby ocalić to, co na wyspie najcenniejsze – przyrodę oraz ukochane ptaki, ukryłby wyspę przed światem…

Instalacja pozwala spełnić to wyobrażenie, a odbiorczyniom/odbiorcom spojrzeć na wyspę oczami miłośnika/miłośniczki przyrody, a także jej mieszkańca. Elementy wystawy będzie można na siebie zakładać, przemieniając się w różne gatunki zwierząt.  Stroje zaprojektowane specjalnie na wystawę pozwolą eksplorować przestrzeń w odmienny, od ludzkiego sposób. Dźwięki wyspy powstaną podczas działań warsztatowych. Zabrzmią kamienie, chmury, rośliny, jednokomórkowe organizmy oraz… nieodkryte dotąd gatunki. Spacery edukacyjno-wrażeniowe na wystawie zostaną wymyślone i  zaprojektowane podczas warsztatów, wspólnie z młodymi uczestniczkami i uczestnikami.

Pojęcie „ukryta wyspa” niesie w sobie intrygujący dualizm – z jednej strony coś fizycznego, namacalnego, jak wyspa, a z drugiej tajemniczość, ukrywanie i nieobecność. Ta nieobecność stała się punktem wyjścia do wyobrażenia sobie miejsca, w którym natura funkcjonuje według swoich reguł, a człowiek jest jedynie wyobrażeniem zza granicy tego świata.

Paul Robien – ornitolog, aktywista, „działający na rzecz zachowania bogactwa przyrodniczego dla przyszłych pokoleń. W swej misji edukacyjnej, uświadamiał wagę ochrony przyrody dla przetrwania ludzkości, dzieląc się zachwytem nad siłą, pięknem i różnorodnością natury. Wyspa Robiena (oficjalna nazwa Sadlińskie Łąki), na której prowadził stację przyrodniczą, dzięki jego staraniom, została objęta ochroną prawną w 1926 r., stając się pierwszym rezerwatem przyrody w Dolinie Dolnej Odry. W 2004 – „Wyspa Robiena” oraz jezioro Dąbie, stały się puzzlami ptasiego Obszaru Natura 2000 „Dolina Dolnej Odry”, wchodzącego w skład europejskiej sieci obszarów chronionych i jednocześnie międzynarodowych ostoi ptaków. Stanowi to echo robienowskich projektów ochronnych, zrealizowanych staraniem lokalnych przyrodników i aktywistów systematycznie badających i monitorujących ten obszar, w których legenda Robiena trwa…” (cyt. Łukasz Ławicki, Marta Kurzyńska).

Pomysł, koncepcja: Paulina Ratajczak, Karolina Gołębiowska

Twórczynie, twórcy: Karolina Gołębiowska, Katarzyna Mierzejewska, Dominika Wyrobek, Joanna Bronisławska, Weronika Fibich, Alex Libertad,  Szymon Herbuś, Miłosz Nawrotek

Konsultacje, wsparcie merytoryczne:  Marta Kurzyńska, Łukasz Ławicki

Współpraca scenograficzna: Marek Mierzejewski, Paulina Ratajczak, Gabi Kosma Januszkiewicz, Karolina Grygier, Maja Mierzejewska, Ewa Ratajczak, Oskar Ejsmont

Systemy interaktywne: Marcin Strugliński

Prowadzenie grupy warsztatowej i grupy projektowej wystawy: Joanna Bronisławska, Marysia Dąbrowska oraz Marta Kurzyńska, Łukasz Ławicki, Paulina Ratajczak, Karolina Gołębiowska

Wystawę zwiedza się bez butów, organizatorzy proszą o zabranie skarpetek dla dzieci i dorosłych.

Kiedy i jak odwiedzić wystawę w wakacje:

– niedziele: 13, 20, 27.07 oraz 03, 10, 24.08 – oprowadzania po wystawie odbywać się będą o godz.: 11:00 i 12:45 (czas spotkań 90 min) – wstęp biletowany. Bilety w cenie 11 zł dostępne na stronie: www.biletomat.pl i w punkcie stacjonarnym biletomatu: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” (Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – punkt w CIKiT znajduje się po lewej stronie). Punkt stacjonarny biletomatu czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-17:00. Bezpośredni link do biletów.

– od poniedziałku do piątku odbywają się oprowadzania i animacje dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) w godz. 9:30-16:00. Wstęp: 15 zł/dziecko, obowiązują zapisy: tworzesie@gmail.com.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowane ze środków Miasta Szczecin.

Organizatorzy: Fundacja Las Sztuki, Dom Kultury „13 Muz”

Patroni medialni: wSzczecinie.pl, szczecindladzieci.net.pl, Kurier Szczeciński, Echo Szczecina, Gdzie z dzieckiem w Szczecinie

Wydarzenie na FB

Niedzielne oprowadzania po wystawie

Oprowadzania dla grup zorganizowanych

 

Details

Start:
June 29 @ 15:00
End:
December 30 @ 16:00

Venue

Galeria Tworzę się

Dostępność cyfrowa