Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

22.06. / Spotkania literackie „13 Muz” / Edward Balcerzan / Tomasz Majzel / eleWator 39

June 22, 2024 @ 19:00

22.06.2024 sobota g. 19:00

Promocja 39. numeru kwartalnika literacko-kulturalnego eleWator pt. „Koniec świata”.

Spotkanie z Edwardem Balcerzanem i Tomaszem Majzelem – promocja tomów poetyckich „Części” oraz „Domysły”.

Prowadzenie: Damian Romaniak

eleWator jest pismem, w którym oprócz najnowszej prozy i poezji uznanych i debiutujących autorów, mieszkających w Polsce oraz za granicą, znaleźć można teksty literackie przetłumaczone na język polski, szkice o literaturze i jej najwybitniejszych twórcach, a także eseje, felietony i recenzje. Kwartalnik jest miejscem dyskusji, polemik i platformą ożywczej wymiany poglądów. Dzięki stałym współpracownikom z Dublina, Kijowa, Londynu, Paryża i Nowego Jorku, eleWator ma charakter globalny, a także interdyscyplinarny. Wiele uwagi poświęca bowiem najnowszym światowym działaniom artystycznym omawianym w działach filmu, muzyki, sztuk plastycznych i architektury oraz teatru. Kwartalnik, którego wydawcą jest Fundacja Literatury imienia Henryka Berezy jest pismem szczególnym, bowiem punktem odniesienia do wszystkich decyzji formalnych, redakcyjnych i konceptualnych, jest dziedzictwo Autora „Prozaicznych początków”.

eleWator dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Części”
Tomasz Majzel jest znany z tego, że pisze krótko, zwięźle, powściągliwie na zasadzie: „Mało słów / dużo »nie wiem«”. Poeta zapisuje, notuje mijający czas, filozofuje z przekornym poczuciem humoru, chwyta paradoksy i aforyzmy. Zajmują go spacery po parku i sprawy ostateczne.
„Każdy, kogo dzisiaj spotkałem, obserwował to, co ja. I każdy widział coś innego” – relatywizuje. A potem pyta pół żartem, pół serio: „Czy pisarstwo jest chorobą zakaźną?”. Wprowadza też dziwaczną postać Sebastiana – i bawi się tym współczesnym, oryginalnym Panem Cogito. Cały czas stara się łapać nieuchwytną rzeczywistość, mając świadomość, że nieustannie jest jakiś koniec – i jakiś początek – Marek Czuku

„Części” Tomasza Majzela pochłonąłem na raz w całości!
Bo nie jest tak, że wyłącznie tom „Części” składa się z części – to Tomek Majzel, jak każdy z nas, z nich się składa. Jak każdy, kto opowiada – a czyż nie opowiadamy wszyscy – poeta z właściwymi sobie wnikliwością i umiejętnością dostrzegania i objawiania przez nienazywanie, dzieli się swoimi olśnieniami zwykłych dni obserwowanych z niezwykłą wrażliwością. O tym, co go w tym czasie szczególnie zajmuje – a jest to poczucie uświadomionego przemijania – mówi, że nie potrafi jasno napisać, bo akt zapisywania sam w sobie jest potwierdzeniem ulotności i kruchości wszelkiego istnienia.
W „Częściach” Tomasza Majzela części siebie: swoich zawahań, zawieruszeń, pytań – odpowiedzi na nie i ucieczek od nich – znajdzie każdy. Czasami poprzez ich brak, czasem w prostocie odpowiedzi, nieraz w intymnych przygodach metafizycznych Sebastiana, który, przynajmniej w części, bywa kaskaderem naszych uczuć, odczuć… – Marek Maj

Książka współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

„Domysły”
Poezję wybitnego literaturoznawcy, która wprawdzie była jego zajęciem pierwszym, ale dość wcześnie stała się „drugim”, a potem na długo porzuconym na rzecz nauki, wyróżnia najwyższa samoświadomość twórcza i bogactwo warsztatu. Edward Balcerzan nie zapomina o swej podwójnej roli i postrzega sztukę słowa arcykrytycznie.
Laboratorium lingwisty okazuje się wciąż czynne i wydaje się niezbędne jako uniwersalne wyposażenie poety, gdyż refleksja metajęzykowa stanowi konieczny warunek tworzenia i niejako podszewkę każdego wiersza, jego przemilczany kontekst.
Poetyckie rozważanie problemów języka wykracza poza refleksję nad warsztatem artystycznym, obejmuje bowiem odwieczne problemy logiki, etyki i epistemologii, konfrontowane z konkretem sensorycznie doznawanej rzeczywistości – z posłowia Piotra Michałowskiego.

Książka współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

Edward Balcerzan (ur. w 1937 r. w Wowczańsku pod Charkowem) – literaturoznawca, tłumacz, prozaik, poeta, eseista, profesor-senior Uniwersytetu Adama Mickiewicza, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. Były członek redakcji miesięcznika „Nurt”, współtwórca i członek redakcji dwumiesięcznika „Teksty”. Współtwórca polskiej szkoły badań strukturalnych. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Miesięcznika „Odra” (1971), Nagrody Fundacji Literatury (1988), Nagrody Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1992), Nagrody Polskiego PEN Clubu (1998), Nagrody „Literatury na Świecie” (1998), Nagrody Kazimierza Wyki (2015) i Nagrody Specjalnej ZAiKS-u (2024). Tłumaczony na j. angielski, białoruski, czeski, czuwaski, francuski, niemiecki, rosyjski, ukraiński, węgierski i włoski. Autor m.in. czterotomowej monografii „Poezja polska w latach […]”, obejmującej okres 1918-1968. Ostatnio wydał: „O nowatorstwie ‘Wykłady Schopenhauerowskie’ – wykład I” (2004), „Zuchwalstwa samoświadomości” (2005), „Tłumaczenie jako ‘wojna światów’, W kręgu translatoryki i komparatystyki” (2009), „Wiersze niewszystkie” (2009), „Literackość. Modele, gradacja, eksperymenty” (2013), „Pochwała poezji. Z pamięci, z lektury” (2013), „Humanisto, kim jesteś?” (2018).

Tomasz Majzel (ur. w 1965 r. w Szczecinie) – poeta i prozaik. Mieszka w Szczecinie. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Okno 2005 oraz Konkursu im. K. K. Baczyńskiego w kategorii prozy (2006). Wydał tomy wierszy: „Fragmenty ciałości” (2007), „Fotoalbum” (Forma 2009), „Treny Echa Tropy” (Forma 2015), „Osiemnasty” (DK „13 Muz” / Forma 2019), „Nicowanie” (2021) oraz tom prozy „Opowiadania w liczbie pojedynczej” (Forma 2011).

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Wydarzenie na FB

Details

Date:
June 22, 2024
Time:
19:00

Venue

Dom Kultury „13 Muz”
Plac Żołnierza Polskiego 2
Szczecin, Zachodniopomorskie 70-551 Poland
+ Google Map

Dostępność cyfrowa