
18-22.06.2025 środa-niedziela
Wystawa w ramach III Festiwal Sztuk Uhuru.
18 czerwca (środa) o godz. 15:00 zapraszamy do Galerii Enter na otwarcie wystawy – wstęp wolny.
Wystawa czynna do 22 czerwca w godzinach trwania festiwalu (w czwartek i piątek od godz. 8:00) – wstęp wolny.
Barwna i pełna energii wystawa graffiti, w której chaos kolorów łączy się w spójną całość. Prace różnych artystów tworzą dynamiczną przestrzeń, gdzie każda z nich opowiada swoją historię przez formę, kolor i emocje. To spotkanie sztuki ulicznej z intensywnym światem wrażeń – żywe, zaskakujące i pełne ekspresji.
Swoje prace zaprezentuje 10. artystów sztuki ulicznej. Będziemy mogli zobaczyć zdjęcia murali, płótna, winyle i kilka innych form przekazu graffiti.
Przygotowałyśmy także minimuzeum graffiti zawierające autentyczne ubrania i przedmioty związane z malowaniem, które mają szczególne znaczenie dla artystów. Inspiracje i techniki twórców poznacie przez zaskakujące cytaty z ich wywiadów, a zapętlony, kilkuminutowy film dokumentujący sztukę ulicy przeniesie Was w sam środek procesu malowania: chmurki aerozolu, ruchy ręki i puls ulicznej energii. Każdy detal – od garderoby po słowo – splata się tu w barwną opowieść o kulturze graffiti.
Na wystawie będzie można również spróbować swoich sił w graffiti, malując sprejami na specjalnie przygotowanych sklejkach oraz podpisać się markerem na pamiątkowym lustrze.
Swoje prace wystawią: aikos, burn, daze, fat, żwir, borg, beafr, alien, sefor.
O autorkach wystawy
Nazywamy się Zuza Filipowska i Zosia Potomska, jesteśmy studentkami pierwszego roku animacji kultury na Uniwersytecie Szczecińskim. W ramach praktyk w Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie postanowiłyśmy wspólnie stworzyć wystawę inspirowaną światem sztuki ulicznej.
Mimo różnych środków wyrazu, połączyła nas wspólna wrażliwość i chęć pokazania, jak różnorodna i inspirująca może być sztuka ulicy. Nasza wystawa to efekt współpracy, pasji i poszukiwania wspólnego języka w sztuce. Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy.
Zuza od zawsze była artystyczną duszą. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie kolaży, w których łączy różne formy wyrazu – rysunek, fotografię i teksturę. Kocha także malować i rysować, a swoje zamiłowanie do sztuki przenosi również na skórę, wykonując tatuaże. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje street art – choć sama nie tworzy graffiti, to inspiracje z tej dziedziny często przenikają do jej prac, nadając im surowości i energii ulicy.
Zosia patrzy na sztukę w sposób bardzo szeroki. Uwielbia tworzyć artystyczne i kolorowe makijaże, które nierzadko są inspirowane literaturą – recenzując książki, dobiera do nich makijaż oddający ich klimat. Rysunek, fotografia natury, muzyka i śpiew to inne formy wyrazu, które są jej bliskie i stanowią ważny element jej codzienności.